Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kapłan według serca Chrystusowego

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko, wybrany przez Boga do spełnienia Jego woli w ukazaniu światu prawdy o Miłosierdziu Bożym, był spowiednikiem i kierownikiem duchowym św. Faustyny w Wilnie (1933-36). Sam Chrystus zapewnił Faustynę: "Jest to kapłan według serca mojego, miłe są mi wysiłki jego (...) przez niego upodobało mi się rozgłosić cześć do miłosierdzia mojego" (Dzienniczek, 1256). Ksiądz Sopoćko polecił Faustynie spisywać wewnętrzne doświadczenia. Tak powstał jej duchowy "Dzienniczek".

Zasługą owego kapłana było ujawnienie objawień Jezusa Miłosiernego, które miała Faustyna; jej poprzedni spowiednicy nie wierzyli w ich prawdziwość. Ksiądz Sopoćko stworzył także podstawy teologiczne kultu Miłosierdzia Bożego i był pierwszym propagatorem jego nowych form. Zainspirowany objawieniami swojej penitentki, zgłębiał tajemnicę Miłosierdzia Bożego, czego owocem były artykuły i książki -opublikował wiele dzieł o Miłosierdziu Bożym, wydał też obrazki Jezusa Miłosiernego z Koronką do Miłosierdzia Bożego. Zabiegał o ustanowienie święta i przyczynił się do namalowania pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego. W 1947 r. założył Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego, jako odpowiedź na objawienia Jezusa, który nakazał s. Faustynie założenie nowej wspólnoty zakonnej. Przez jakiś czas kult Miłosierdzia Bożego według objawień s. Faustyny był zakazany przez Kościół. Ale Chrystus doprowadził do końca dzieło, które jej objawił.

Do rozprzestrzenienia po świecie orędzia Miłosierdzia Bożego przyczynili się uchodźcy, zesłańcy i żołnierze Armii Polskiej w czasie II wojny światowej. Swój udział mają w tym również marianie, bowiem ks. Józef Jarzębowski MIC, na prośbę ks. Sopocki, przewiózł do Ameryki jego memoriał o nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego. Dziś w Stockbridge istnieje prężny ośrodek Apostolatu Miłosierdzia Bożego. Marianie w wielu krajach duszpasterzują jako apostołowie Miłosierdzia Bożego (Meksyk, Brazylia, Argentyna, Portugalia, W Brytania, Indie, Filipiny). Wypraszanie miłosierdzia Bożego dla świata podejmują także Pomocnicy Mariańscy.

Michał Sopoćko, ur. 1 listopada 1888 r. w rodzinie szlacheckiej w Nowosadach na Wileńszczyźnie, był bardzo świątobliwym i ubogim kapłanem. W latach 1918-24 przebywał głównie w Warszawie na studiach specjalistycznych, będąc jednocześnie kapelanem wojskowym przy kaplicy na Marymoncie, obecnym kościele Marianów. Służył Kościołowi jako profesor teologii na wileńskim uniwersytecie oraz wykładowca i ojciec duchowny tamtejszego seminarium. Zagrożony aresztowaniem przez władze radzieckie, wyjechał z Wilna w 1947 r. do Białegostoku, gdzie dożył swych dni.

Realizacji żądań Jezusa, przekazanych przez św. Faustynę, poświęcił większość swego życia, doznając z tego powodu wielu przeciwności i cierpienia. Zmarł w opinii świętości 15 lutego 1975 r., w dniu imienin świętej Faustyny! Jego doczesne szczątki spoczywają w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. W 2004 r. Stolica Apostolska uznała hero-iczność jego cnót.

28 września 2008 - z całym polskim Kościołem będziemy przeżywaliśmy uroczystość beatyfikacji Sługi Bożego ks. Michała Sopocki w Białymstoku. Dziękujmy Bogu za Jego wierność względem tych, którzy Go miłują i wypełniają Jego wolę!

Red.

Tekst pochodzi z pisma
Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich
w Polsce Z Niepokalaną
Jesień 2008


   

Wasze komentarze:
 Anna W.: 04.04.2020, 18:06
 Oblogoslawienstwo i pojedn8anie calej na szej rodzinki bron od koronowirusa nasz i caly swiat prosze cie swieta Rito
 Calineczka :): 25.05.2009, 11:49
 Daj nam Kaplanów według Serca Twego, Panie!
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Ducha Świętego - dzień INowenna do Ducha Świętego - dzień I

Karol - Józef Wojtyła i święty JózefKarol - Józef Wojtyła i święty Józef

Wielcy uczeni o BoguWielcy uczeni o Bogu

Ojczyzna i patriotyzmOjczyzna i patriotyzm

Ofiarowanie dnia MaryiOfiarowanie dnia Maryi

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej