Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zwyczajna to rzecz - modlitwa

Na wszystkim można zarobić, jako że wszystko można sprzedać. Na przykład niezły interes można robić na modlitwie. Ciężkie pieniądze ludzie wydają na różnego rodzaju seminaria, kursy, sesje prowadzone przez mniej lub bardziej wziętych mistrzów, nauczycieli czy guru uczących technik i sposobów medytacji, skupienia, modlitwy. Skutek tych poczynań jest różny, ale najczęściej marny. Ci nauczyciele najczęściej jedno robią skutecznie - rozwijają w swoich uczniach egoizm: Odetnij się od otoczenia, od swojej rodziny i przyjaciół, od radia, telewizji, gazet i książek. Przestań się interesować polityką, kulturą, a już zwłaszcza ekonomią. Pieniądz to twój największy wróg; bogacz, prawie każdy, to potępieniec, w naszych czasach jak huragan szerzy się konsumpcjonizm itp. Bywa, że w podobny sposób do spraw duchowych i religijnych podchodzą katecheci i kaznodzieje chrześcijańscy, katoliccy. Gdzie tkwi błąd? Otóż ów błąd tkwi w przekonaniu, że modlitwy można nauczyć, że można nauczyć medytacji, a nawet kontemplacji. Tymczasem nie, nie można, modlitwy nie można nauczyć, jak nie można nauczyć kogoś czy nawet siebie małżeństwa, rodzicielstwa, jak nie można nauczyć pisklęcia fruwania, choćby to było pisklę orła. I jak nie można zmusić domowej gęsi, by wzbiła się: pod obłoki. Małżeństwo i rodzicielstwo jest owocem miłości, wiemy przecież, że w Kościele nie ma rozwodów, ale zdarzają się stwierdzenia nieważności małżeństwa, które było zawarte w kościele zgodnie z kościelnymi przypisami, a jednak nieważnie, bo nic było między narzeczonymi miłości. Było natomiast np. kłamstwo. On zataił przed nią, że jest wieloletnim alkoholikiem. Z modlitwą jest podobnie jak z małżeństwem.

Modlitwa jest przecież czymś wtórnym, jest naturalnym, zwyczajnym, prostym, oczywistym skutkiem, owocem wiary, czyli naszej miłości do Boga, a raczej jest owocem naszej wiary w miłość Boga do nas. Miłość tak wielką, że "nic nie zdoła jej złamać".

Jest owocem przyjaźni z naszej strony, zawsze jednocześnie słabej i mocnej, pełnej całkowitego słodkiego oddania i gorzkiego buntu jednocześnie, kłótni i pogodzeń, odejść i powrotów, zdrady i pojednania, przebaczenia i roztopienia w sobie, ale zawsze na śmierć i życie. Bez takiej więzi z Bogiem nie ma modlitwy, jest co najwyżej zabobon, magia. Recytuje się wtedy formułki, śpiewa, tańczy, medytuje, składa ofiary, ale tylko po to, by sobie takie czy inne bóstwo zjednać, przeprosić, skłonić do uległości, do tego, by Bóg pełnił wolę człowieka, albo też wykonujemy te nabożne praktyki, by posiąść tak zwany pokój wewnętrzny, harmonię duchową, samorealizację, spełnienie. Bywa, że i nam, katolikom, przydarza się tak właśnie myśleć o naszym Bogu i tak pojmować modlitwę.

Modlitwa zatem bierze się z wiary. Trafnie tę prawdę ujął Leszek Kolakowski: "Kto mówi, że Boga nie ma i jest wesoło, sobie kłamie". I następnie: "Wiara religijna jest wyrazem ludzkiego zaufania do życia i poczuciem sensu świata, sensu istnienia. Dlatego nie zginie, na przekór proroctwom racjonalistów". Skoro tak, to można zaryzykować twierdzenie, że każdy człowiek, który stawia sobie pytania: Po co to wszystko? Skąd to wszystko? Co jest po śmierci? Co było, kiedy niczego nic było? Co to znaczy, że umiem te pytania stawiać? - już się modli, bo na te pytania może odpowiedzieć jedynie Bóg. A ponieważ Boża odpowiedź nie spada na nas z Nieba, ale przychodzi do nas za pośrednictwem ludzi, stąd trzeba uważać, by nas kto nie zwiódł.

Na zakończenie tej medytacji o źródłach modlitwy oddajmy głos innym, tym, których mądrość sprawdził już czas. Karl Rahner, niemiecki jezuita, z którym obecny Papież prowadził niejeden raz spór i co nie przeszkadzało im być przyjaciółmi, mówi: "Ta para pojęć {sacrum i profanum) nic nadaje się (...) do wyrażania sposobu, w jaki chrześcijaństwo widzi świat i jak interpretuje samo siebie". Na takie spojrzenie na świat może pozwolić sobie tylko człowiek wierzący w Boga, który stał się człowiekiem, zmaterializował, pokazując tym samym, że Boga nie trzeba szukać w pozaświatach, ale wokół siebie i w sobie, że jest on bliżej nas niż, jak powiadał św. Augustyn, my sami siebie. Zaś Czesław Miłosz tych, którzy wciąż wierzą, że istnieje światopogląd naukowy, przestrzega:

"Jeżeli Boga nic ma,
to nie wszystko człowiekowi wolno.
Jest stróżem brata swego
i nic wolno mu brata swego zasmucać,
opowiadając, że Boga nie ma".

 I wreszcie ojciec Andrew Crecley SI, socjolog z University of Chicago, tak powiada: Katolicy żyją w cudownym świecie, świecie posągów, witraży oraz wotywnych świec, świętych i medalików, różańców i świętych obrazów. Ale te katolickie akcesoria to zaledwie namiastka głębszej i bardziej wszechobecnej wrażliwości religijnej, która skłania katolików do dostrzegania świętości kryjącej się w stworzeniu". A więc i religii nie trzeba szukać gdzieś daleko, bo jesteśmy religijni z natury. Wystarczy pamiętać, że jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, co znaczy, że wszyscy ku Bogu ciałem i duszą się wyrywamy. To o tym dążeniu człowieka do Boga i Boga do człowieka mówi Biblia i liturgia, zwłaszcza Eucharystia.

Wacław Oszajca SJ

Wasze komentarze:
 Joanna: 24.01.2020, 12:39
 Panie,blagam z calego serca w intencji mnie i mojego partnera o uratowanie,umocnienie naszej relacji.Prosze o wzajemna milosc,dobroc,radosc,wiernosc,lojalnosc i szacunek.Prosze,abysmy sie nigdy nie zranili tylko nawzajem wspierali i szanowali.Bardzo go kocham,pragne jego dobra i pragne widziec go szczesliwym.Panie,blagam wlej w nasze serce Twoja milosc zebysmy zawsze podazali ku dobremu i kochali sie coraz mocniej.Dziekuje za wszystko.
 Casimir: 24.12.2011, 11:11
 Tak jest,modlitwa jest rzeczą zwyczajną-jak jedzenie,picie,oddychanie. Bez niej niepewny jest człowiek,niepewny jego los. Więc też błądzi po bezdrożach życia. W niektórych chwilach napotykamy na skrzyżowania różnych dróg,dlatego tak łatwo można pobłądzić. O Jezu,dopomóż Mi abym odnałazłszy swą miłość mógł zawierzyć bezgranicznie-trzymając się tej drogi którą Ty jesteś.Amen
 lucyna: 14.11.2011, 17:07
 Naucz mnie Panie na modlitwie nie tylko prosić ale też dziękować i uwielbiać Ciebie. Panie dziękuję za twoją opiekę.
 lucyna: 14.11.2011, 16:57
 Naucz mnie Panie na modlitwie nie tylko prosić ale też dziękować i uwielbiać Ciebie.
 wisienka: 18.01.2011, 14:47
 Dziękuję za stronę, w której wiele bardzo ważnych wskazówek dla nas, chrześcijan.Dla mnie osoby dość "leciwej" są to sprawy niezwykle istotne. Staram się, jak potrafę dobrze się modlić, ufam Bogu w każdej modlitwie. Nowe światło znalazłam w tych artykułach,i choć modlę się od zawsze wiele zrozumiałamll i nadam nowy sens modlitwie. Panie Boże, wierzę, ufam, kocham Cię i uwielbiam. Jestem do końca Twoją dłużniczką.
 andrzej: 07.07.2010, 14:03
 Jezu Maryjo kocham was ratujcie dusze Obietnice: -1 dusza uratowana -1000 bluznierstw wynagrodzonych a im bardziej go kochacie tym jestescie bardziej szczesliwi
 ola: 03.07.2010, 21:02
 Proszę o modlitwę.
 Alina: 07.02.2010, 13:49
 Boże,Ojcze proszę wysłuchuj zawsze moich modlitw i modlitw moich bliskich.Przepraszam za wszystkie modlitwy nieuważne i być może mało na nich naszego skupienia.Dziękuję za wysłuchanie wszystkich modlitw Panie Jezu prosimy naucz nas się dobrze modlić.I nie wódź nas na pokuszenie.Amen
 teresa: 16.11.2009, 12:47
 Kocham Cię Ojcze....

 jolanta..: 10.11.2009, 08:48
 Ojcze nasz,jam niegodna,ale bardzo potrzebuję Twej Miłości.
 Dominika: 27.08.2009, 10:59
 modlitwa jest piękna i ważna bo dla ciebie .kocham cię za to.
 wiatr: 11.09.2008, 20:03
  Tak Ojcze ... Modlitwa JEST Spotkaniem w Miłości , Owocem Przyjaźni ..." słodkim oddaniem i gorzkim buntem " jednocześnie ! Jest Kroczeniem z Panem ... ramię w Ramię !
(1)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej