Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modlitwa za samego siebie

Chodzi o odmianę czy uzupełnienie modlitwy wstawienniczej. Modlitwa za siebie nie jest kochana! Wolimy się modlić za innych - znanych czy nie - a unikamy modlitwy za siebie. Nawet kiedy modlimy się za siebie, tak naprawdę modlimy się za jakąś sprawę, za jakiś kłopot - nie za siebie.

Modlitwa za siebie jest prostym wcieleniem przykazania miłości. Jezus nakazał podchodzić do bliźnich "jak do siebie samego". Zasada, którą chcę dzisiaj zaproponować, brzmi: poświęcaj tyle samo czasu na modlitwę za siebie, ile modlisz się za wszystkich innych razem wziętych. Czyli módl się za innych, a potem tyle samo czasu módl się za siebie - lepsza jest kolejność odwrotna, ale o tym zaraz.

To, co napisałem, pewnie bardzo Cię dziwi? Najpierw powiem, że modlitwa za siebie, chociaż przypomina modlitwę wstawienniczą za innych, jest czymś zupełnie innym - i tak ją przeżywamy. Modlenie się za siebie jest odbierane jako przejaw egoizmu i zatrzymania się na sobie (co nie jest uważane za cnotę), natomiast modlenie się za innych jest postrzegane jako przejaw postawy altruistycznej, otwartej na "potrzeby i pragnienia" bliźnich. Teoretycznie prawda, praktycznie - nie do końca.

Dobrym biblijnym obrazem tego, co chcę powiedzieć, jest Jezusowy nakaz, w którym zaleca On (obłudnikom!) wyjąć najpierw belkę z własnego oka, a potem zająć się drzazgą w oku brata. Najczęściej drzazgę w oku brata rozumiemy jako to, co nam przeszkadza, podobnie jest z belką. Tymczasem "drzazgą w oku brata" jest wszystko to, co przeszkadza przede wszystkim jemu, co mu przesłania życie, otaczający świat. W rzeczywistości modlitwa wstawiennicza za innych jest zajęciem się "drzazgą w oku brata" - tym, co dla niego trudne, czasem niesamowicie trudne.

Natomiast modlitwa za samego siebie przypomina wyjmowanie belki z własnego oka. I dlatego łatwiej jest nam się modlić za innych. Fakt, że rzadko modlimy się za samych siebie, jesteśmy gotowi "usprawiedliwiać" tym, że taka forma modlitwy jest przejawem egoizmu (często usprawiedliwienie przybiera formę podejrzenia: "A co będzie, gdy na przykład zamknę się przez to na innych"). Prawdziwa i głęboka modlitwa za siebie jest niezwykle trudna. Jest trudna, bo zmusza do dostrzeżenia noszonej w oku belki. Stawia wobec rzeczywistego problemu, do którego trudno się jest przyznać, bo boli; wobec problemu, który (pozornie) łatwiej jest nosić "ze sobą", nie patrząc na niego niż o nim mówić.

Zachęcam Cię do powolnego i ostrożnego wchodzenia w modlitwę za siebie - ale zawsze według zasady: tyle samo za siebie, co za innych razem wziętych. Modlitwa za samego siebie jest doskonałym i koniecznym wstępem do głębokiej modlitwy za innych, zgodnie ze słowami Jezusa: "kiedy wyjmiesz belkę z własnego oka, będziesz wiedział, jak podejść do drzazgi w oku brata".

Jeszcze jedna sprawa. Modlitwa za siebie może być otwarta (świadoma) i ukryta (nieświadoma). To jest ważne dlatego, że często wydaje się nam, że modlimy się za innych, a rzeczywiście modlimy się za siebie. To jest modlitwa za siebie ukryta. Wspominałem o tym w odcinku na temat modlitwy wstawienniczej, teraz chcę to przypomnieć, że ważne, aby modlitwa była świadoma. Czyli modlitwa za siebie ma być otwarta, a wtedy modlitwa za innych będzie głęboka.

Pięknym wprowadzeniem do modlitwy za siebie jest "Ojcze nasz". Wprowadza w te dziedziny codziennego życia, które najczęściej stają się belką w naszym oku. Prośby "Ojcze nasz" wypowiadają naszą codzienność, stawiają wobec wymagań codzienności. Chodzi o odwagę modlitwy za samego siebie w kontekście codziennych zadań, spotkań, bezradności, samotności, radości, itd.

Ojciec Piotr z Tyńca

Wasze komentarze:
 marzena aneta: 04.11.2023, 10:27
 modlitwa za samego siebie dziękuję proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek szczęśliwość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek szczęśliwość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję W imię Jezusa Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek szczęśliwość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję W imię Jezusa Boże kocham Cię bardzo mocno służebnica twoja marzena aneta ,,serviam' będę służyć proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek szczęśliwość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję W imię Jezusa Boże kocham Cię bardzo mocno służebnica twoja marzena aneta serviam'będę żyć proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Kinga: 19.12.2022, 13:14
 Proszę o wsparcie mojej rodziny dzieci i ich ojca.Proszę Panie wylej na nas łaskę Twojej miłości na nasz dom.Ochroń moją rozpadającą się rodzine od ludzi którzy nie pomagają od złych duchów i cierpienia które przechodzę ja i moji bliscy.Dziękuje za łaski otrzymane do tej pory!!!
 Mariusz: 21.08.2022, 13:08
 Proszę o modlitwę za mnie abym nie zniechęcał się i bezustannie się nawracał.Abym osiągną zbawienie
 Mariusz: 21.08.2022, 13:05
 Proszę o modlitwę abym się nawracał bezustannie i osiągną zbawienie
 Kinga: 29.07.2022, 07:52
 Ojcze nasz i wszyscy święci!Proszę o pomoc i wstawiennictwo w trudnym i ciężkim położeniu.Moja rodzina wydaje się być nie szczęśliwa.Jest to również moja wina że nie umiem dogadać się z Ojcem swoich dzieci ale jest to również jego brak chęci bycia z nami ze mną i brak umiejętności budowania więzi.Uchroń naszą rodzine przed rozpadem.Otwórz nasze serca umysły i dusze na siebie!Wstawcie się wszyscy za nami u Pana
 Natali: 27.03.2022, 20:35
 Ojcze nasz Pokornie proszę o to by moja operacja się powiodła, mimo tego, że nie będę mogła mieć już dzieci, będę mogła żyć dalej. Nie chcę obiecywać ci setny raz poprawy na lepsze, bo jestem taka jak ten świat jest cały, gobra, zła... Ale będę się starała żyć lepiej i być szczęśliwa. Amen
 G: 29.11.2021, 15:06
 Proszę Cię Boże o zdrowie.
 MARZENA: 26.06.2021, 00:44
 BOŻE PANIE NAWRÓĆ MNIE W PEŁNI KOCHAM CIĘ PROSZĘ CIĘ PRAGNĘ BYĆ DOBRA BARDZO ŁADNA NA TWARZY ZDROWA DZIĘKUJĘ
 Piotr : 09.02.2021, 13:28
 Proszę o zdrowie dla chorego chłopca na mukowiscydoze. Dla chorej dziewczyny na mukowiscydoze. Dla chorych bliźniaczek na mukowiscydoze. I chorego chłopca na nie wydolność nerek. Daj im siłę znosić trudy choroby i szybki powrót do pełnej sprawności. I a by doczekali przeszczepu i zebrano pieniądze na leczenia.

 arccaide.fire: 17.08.2020, 23:39
 Panie Jezu, Chryste, Królu Świata, ufam Tobie. Spraw żebym wreszcie przejrzał na oczy i wiedział co jest słuszne. Niech się stanie Twoja wola. Amen.
 Justyna: 26.07.2020, 20:44
 O trzezwosc andrzeja bo jest alkoholikiem tylko wmawia ze nie jest.aby bog maryja iduch swiety go nawrocili do dobrego .blagam niech stanie sie cud
 Jola : 18.07.2020, 23:28
 Boże proszę o trzeźwość w mojej rodzinie
 pola: 09.07.2020, 18:29
 Panie Boże proszę Cię o zdrowie ,opiekę i pomoc w wszystkich naszych problemach
 Jola : 17.06.2020, 13:48
 Boże błogosław mojej rodzinie
 Agnieszka: 05.02.2020, 14:24
 Proszę panie Boże zaopiekuj się mną
 Monika: 10.01.2020, 23:22
 Panie Boże mniej mnie w opiece i proszę o zdrowie żebym wyzdrowiała. Bóg zapłać.
 Ewa: 08.12.2019, 19:10
  Panie Boze miej mnie w opiece,ratuj mnie
 Ewcia: 05.11.2019, 22:28
 PANIE BOZE dziekuje CI za wszystko co mam-tak ogólnie,ale jeszcze prosze CIE bardzo o jedno TY BOZE najlepiej wiesz z pomocą lekarza uzdrów mnie,uwolnij mnie pozwól mi cieszyć sie zyciem! PANIE BOZE PROSZE
 Jadwiga : 13.10.2019, 23:57
 Za każdy dzień dziekuję Dobry Boże i proszę czuwaj nad nami chorymi i nam błogosław.Prowadź dobrymi ścieżkami i ,spraw byśmy Bogiem byli silni.
 Ktos : 29.09.2019, 14:32
 Dobrze ze moge powiedziec Ojcze nasz... Dobrze ze moge ze wiem ze mam czas zeby powiedziec za to dziekuje .Chociaz wszystko naokolo jest pomieszane dobre i to co nie nalezy do dobra....dziwne dialogi miedzy ludzmi i to najblizszymi.Zeby mozna bylo sie dogadac z tymi ktorych kochamy.Amen.
(1) [2]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej