Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modlitwa Św. Tomasza z Akwinu

Panie, Ty wiesz lepiej, aniżeli ja sam, że się starzeję i pewnego dnia będę stary. Zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji. Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek. Uczyń mnie poważnym, lecz nie ponurym; czynnym lecz nie narzucającym się. Szkoda mi nie spożytkować wielkich zasobów mądrości, jakie posiadam, ale Ty Panie wiesz, że chciałbym zachować do końca paru przyjaciół. Wyzwól mój umysł od nie kończącego się brnięcia w szczegóły i daj mi skrzydeł, bym w lot przechodził do rzeczy. Zamknij mi usta w przedmiocie mych niedomagań i cierpień w miarę jak ich przybywa a chęć wyliczania ich staje się z upływem lat coraz słodsza. Nie proszę o łaskę rozkoszowania się opowieściami o cudzych cierpieniach, ale daj mi cierpliwość wysłuchania ich. Nie śmiem Cię prosić o lepszą pamięć, ale proszę Cię o większa pokorę i mniej niezachwianą pewność, gdy moje wspomnienia wydają się sprzeczne z cudzymi. Użycz mi chwalebnego poczucia, że czasami mogę się mylić. Zachowaj mnie miłym dla ludzi, choć z niektórymi z nich doprawdy trudno wytrzymać. Nie chcę być świętym, ale zgryźliwi starcy; to jeden ze szczytów osiągnięć szatana. Daj mi zdolność dostrzegania dobrych rzeczy w nieoczekiwanych miejscach i niespodziewanych zalet w ludziach; daj mi Panie łaskę mówienia im o tym.

   

Wasze komentarze:
 Tomek: 11.03.2016, 22:45
 Św. Tomaszu mój kochany patronie . Proszę módl się za mnie abym nie krzywdził nikogo słowem, abym zawsze niósł uśmiech i obdarzał innych dobrym słowem i uczynkiem.
 Tomek: 11.03.2016, 22:40
 Św. Tomaszu mój kochany patronie . Proszę módl się za mnie abym nie krzywdził nikogo słowem, abym zawsze niósł uśmiech i obdarzał innych dobrym słowem i uczynkiem.
 maria: 28.01.2016, 17:29
 sw tomaszu blagam o pomoc dla syna w jego trudnej sytuacji dziekuje
 jjj: 27.11.2015, 04:33
 ŚW TOMASZU BŁAGAM WEZ W OPIEKĘ MOJEGO SYNA TOMASZKA .POMÓŻ MU ZNALEŻC DOBRĄ PRACĘ I UWOLNIJ OD PROBLEMÓW DZISIAJ SĄ JEGO UROZINY 23.MATKA JADWIGA

 jjj: 27.11.2015, 04:33
 ŚW TOMASZU BŁAGAM WEZ W OPIEKĘ MOJEGO SYNA TOMASZKA .POMÓŻ MU ZNALEŻC DOBRĄ PRACĘ I UWOLNIJ OD PROBLEMÓW DZISIAJ SĄ JEGO UROZINY 23.MATKA JADWIGA

 jjj: 27.11.2015, 04:33
 ŚW TOMASZU BŁAGAM WEZ W OPIEKĘ MOJEGO SYNA TOMASZKA .POMÓŻ MU ZNALEŻC DOBRĄ PRACĘ I UWOLNIJ OD PROBLEMÓW DZISIAJ SĄ JEGO UROZINY 23.MATKA JADWIGA

 Jurek: 17.11.2015, 00:57
 do UWAGA!: 19.09.2015, 14:29 który napisał: "To nie jest modlitwa św. Tomasza z Akwinu." Otóż modlitwa ta budzi wątpliwości a poniżej rozważania na ten temat znalezione w sieci =====>Już na pierwszy rzut oka autorstwo św. Tomasza budzi wątpliwości: czy na pewno użyłby on słów "Nie chcę być świętym"?

Ta modlitwa (?) istnieje w języku angielskim. Występuje przeważnie jako anonimowa. Często pisze się, że pochodzi ona z XVII w., miała ją napisać angielska mniszka albo ksieni (ale to nie brzmi zbyt wiarygodnie – czy były wtedy w Anglii zgromadzenia zakonne?). Czasem jednak łączy się ją z Akwinatą albo ze św. Teresą z Avila. Wg "Google Książki" tzw. "Prayer for Those Growing Old" pojawia się pod koniec lat 50. XX w.
We Francji ta modlitwa jest przypisywana albo św. Teresie z Avila, albo jakiejś, nieznanej skądinąd, XVII-wiecznej zakonnicy Weronice Zofii (Sœur Véronique-Sophie):
https://books.google.pl/books?hl=pl&id=xWrJNu78qbIC&q=Seigneur+tu+le+sais+mieux+que+moi
Hiszpańska wersja ("Señor, tú sabes mejor que yo, que estoy envejeciendo") jest przypisywana albo anonimowej zakonnicy z XVII w. albo św. Teresie z Avila.
Wersja niemiecka ("O Herr, du weißt besser als ich, dass ich von Tag zu Tag älter und eines Tages alt sein werde") też łączy ją – raczej bezpodstawnie – ze św. Teresą:
https://maujoh.bistumlimburg.de/hilfen-angebote/gebete.html
Jako modlitwę nieznanej, XVII-wiecznej zakonnicy, przepisał ją odręcznie kard. Franz König:
http://www.kardinalkoenig.at/leben/texte/0/articles/2008/03/04/a3389/

Nic nie wskazuje na to, żeby taka modlitwa mogła się znajdować na obecnym relikwiarzu św. Tomasza w kościele dominikanów w Tuluzie (ani też na przedrewolucyjnym ołtarzu-mauzoleum). Natomiast często dla uwiarygodnienia różnych apokryfów, listów spadłych z nieba, stosowano formułkę "znaleziono na Grobie Pańskim w Jerozolimie", "znaleziono na ołtarzu św. X w mieście Y". W tym wypadku również możemy mieć do czynienia z takim zabiegiem, a więc być może tekst nie "znajdował się" na grobie, ale (rzekomo) "znaleziono go" tam. Zresztą w internecie są takie formułki: "Modlitwa XVII-wiecznej mniszki z katedry St. Giles w Edynburgu", "Prière écrite par une Religieuse anglaise du XVIIe siècle et trouvée à la Cathédrale de Canterbury".
Moim zdaniem jest bardzo możliwe, że ten tekst pochodzi z połowy XX w., potem dorobiono mu XVII-wieczną legendę, a następnie przypisano św. Tomaszowi (albo św. Teresie, albo Weronice Zofii).

Wersja rozpowszechniona obecnie:

Lord, you know* better than I know myself that I am growing older and will someday be old. Keep me from the fatal habit of thinking I must say something on every subject and on every occasion.
Release me from craving to straighten out everybody's affairs. Make me thoughtful but not moody; helpful but not bossy.
With my vast store of wisdom, it seems a pity not to use it all, but you know, Lord, that I want a few friends at the end. Keep my mind free from the recital of endless details; give me wings to get to the point. Seal my lips on my aches and pains. They are increasing and love of rehearsing them is becoming sweeter as the years go by. I dare not ask for grace enough to enjoy the tales of other's pains, but help me to endure them with patience.
I dare not ask for improved memory, but for a growing humility and lessening cocksureness when my memory seems to clash with the memories of others. Teach me the glorious lesson that occasionally I may be mistaken.
Keep me reasonably sweet; I do not want to be a saint – some of them are so hard to live with – and a sour old person is one of the crowning works of the devil.
Give me the ability to see things in unexpected places, and talents in unexpected people. And, give me, O Lord, the grace to tell them so.

* Niektóre wersje angielskie wyglądają na celowo "postarzone" – zamiast "you know" mają "Thou knowest".

http://www.thomasmorecenter.org/Resources/Prayers/OldNunsPrayer/tabid/1529/Default.aspx

Inna, chyba starsza wersja (za gazetą – "Miami Times" z 9 VIII 1968):

Lord, Thou knowest that I am growing older.
Keep me from becoming too talkative, and particularly keep me from falling into the tiresome habit of expressing an opinion on every subject.
Release me from the craving to straighten out everybody's affairs. Keep my mind free from the recital of endless details. Give me wings to get to the point.
Give me grace, dear Lord, to listen to others describe their aches and pains. Help me endure the boredom with patience and keep my lips sealed. For my own aches and pains are increasing in number and intensity and the pleasure of discussing them is becoming sweeter as the years go by.
Teach me the glorious lesson that, occasionally, I might be mistaken.
Keep me reasonably sweet; I do not wish to be a saint (saints are so hard to live with) but a sour old woman is the crowning work of the devil.
Make me thoughtful, but not moody; helpful, but not pushy; independent, yet able to accept with graciousness favors that others wish to bestow on me.
Free me of the notion that simply because I have lived a long time I am wiser than those who have not lived so long.
If I do not approve of some of the changes that have taken place in recent years, give me the wisdom to keep my mouth shut.
Lord knows that when the end comes I would like to have a friend or two left.

http://ufdc.ufl.edu/UF00028321/00777/25j <=====
 Kinga: 13.11.2015, 18:03
 Św. Tomaszu proszę cię o wybłaganie u Boga daru mądrości, dobrej pamięci, zrozumienia i miłości do każdego. Proszę Cie by nauka sprawiała mi radość. Proszę Cie o dobre zdanie matury, nie chcę być zbytnio "chciwa " ale bardzo mi zależy na napisaniu matematyki na 100 % i chemii na 90 % :) języki tak na 70 %. Bóg powiedział, żebyśmy prosili o co chcemy, a otrzymamy, dlatego proszę :). dziękuję Ci również, że tak łatwo przychodziło mi zdawanie wszystkich tentów na prawo jazdy, wiem że to dzięki Tobie zdałam, będę Ci za to dziękować do końca życia :) kochany jesteś Boże <3 Ty Tomaszu też <3
 UWAGA!: 19.09.2015, 14:29
 To nie jest modlitwa św. Tomasza z Akwinu. Poza tym modlitwa zawiera wezwanie "Nie chcę być świętym". Słowami tymi chrześcijanin modilć się nie może, ponieważ jest powołany do świętości. Wolą Boga jest żebyśmy byli świętymi, a woli Boga sprzeciwiać się nie wolno. Trzeba się modlić o świętość i starać czynić jak święci, jaśladować ich.


 halina: 30.07.2015, 09:31
 Sw Tomaszu czuwaj nad moim synem Tomkiem,opiekuj sie nim i wskaz mu wlasciwa droge,blagam
 żona Tomasza: 08.06.2015, 09:29
 Św. Tomaszu z Akwinu pomóż mojemu mężowi , który na Chrzcie Św 45 lat temu, otrzymał Twoje imię , znaleźć Boga w sercu, odzyskać zdrowie, znaleźć pomoc u swoich bliskich i dostać pracę która pozwoli nam godnie zyć. Wstaw sie za nim u Jezusa Chrystusa i Jego Najswiętszej Matki. Dopomóż aby po prawie pół wieku doczekał się miłości i uwagi ze strony swoich Rodziców , którzy jeszcze nie zdążyli go pokochać. Te deficyty uczuc nie pozwalaja mu byc samemu dobrym i kochajacym ojcem dla naszych dzieci. Podaj mu Swoją Świetą dłoń i wskaż własciwą drogę . Amen
 żona Tomasza: 08.06.2015, 09:29
 Św. Tomaszu z Akwinu pomóż mojemu mężowi , który na Chrzcie Św 45 lat temu, otrzymał Twoje imię , znaleźć Boga w sercu, odzyskać zdrowie, znaleźć pomoc u swoich bliskich i dostać pracę która pozwoli nam godnie zyć. Wstaw sie za nim u Jezusa Chrystusa i Jego Najswiętszej Matki. Dopomóż aby po prawie pół wieku doczekał się miłości i uwagi ze strony swoich Rodziców , którzy jeszcze nie zdążyli go pokochać. Te deficyty uczuc nie pozwalaja mu byc samemu dobrym i kochajacym ojcem dla naszych dzieci. Podaj mu Swoją Świetą dłoń i wskaż własciwą drogę . Amen
 żona Tomasza: 08.06.2015, 09:29
 Św. Tomaszu z Akwinu pomóż mojemu mężowi , który na Chrzcie Św 45 lat temu, otrzymał Twoje imię , znaleźć Boga w sercu, odzyskać zdrowie, znaleźć pomoc u swoich bliskich i dostać pracę która pozwoli nam godnie zyć. Wstaw sie za nim u Jezusa Chrystusa i Jego Najswiętszej Matki. Dopomóż aby po prawie pół wieku doczekał się miłości i uwagi ze strony swoich Rodziców , którzy jeszcze nie zdążyli go pokochać. Te deficyty uczuc nie pozwalaja mu byc samemu dobrym i kochajacym ojcem dla naszych dzieci. Podaj mu Swoją Świetą dłoń i wskaż własciwą drogę . Amen
 Maria: 27.03.2015, 08:27
 Święty Tomaszu proszę o Twoją opiekę, zdrowie, potrzebne łaski, zgodę i miłość w naszej rodzinie. Proszę oddal złe nałogi i ludzi, którzy wnoszą zło do naszej rodziny. Prosze pomoz memu bratu, Tomaszu, obdaz jego laskę swoją, prowadz prawidlową zyciową drogą, prosza o dobre zdrowie dla nego i praca.
 mama: 11.01.2015, 12:11
 ŚWIĘTY TOMASZU Z AKWINU BARDZO PROSZĘ O MODLITWĘ I ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO DLA MOJEGO SYNA TOMASZA KTÓRY NIE MOŻE SOBIE PORADZIĆ Z LOSEM SWOIM BŁAGAM CIĘ
 mama: 11.01.2015, 01:51
 ŚW TOMASZU Z AKWINU BŁAGAM CIĘ O MODLITWĘ ZA MARYSIĘ KTÓRA TAK PRAGNIE BYĆ MATKĄ O DAR DUCHA ŚW I POTRZEBNE ŁASKI DLA NASZYCH RODZIN Z CAŁEGO SERCA PROSZĘ
 halina: 16.12.2014, 07:05
 sw.Tomaszu,prosze spraw by moj syn Tomasz byl zdrowy
 Marc....: 30.11.2014, 23:36
 Sw. Tomaszu wstaw sie za innym Tomaszem, ktory sie troche pogubil w zyciu. Zabierz od niego leki i strach przed malzenstwem i odpowiedzialnoscia. Spraw aby sie pojednal ze swoim ojcem. zabierz pietno odrzucenia. Wstaw sie za nami u Boga bo bardzo go kocham i pragne zalozyc z nim rodzine.
 MiC: 07.10.2014, 15:32
 św Tomaszu módl się za nami wspieraj nas w dążeniu do celów. Módl się za nami, uczniami Chrystusowymi . amen
 zdzisław: 28.09.2014, 09:55
 Naucz mnie Panie wybaczać ludziom jak Burmistrz Kłodzka czyniącym zło mnie i mojej rodzinie ,tylko dlatego że mam inne zdanie .
[1] [2] (3) [4] [5] [6] [7]


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Pełna wersja | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej