Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modlitwa do św. Cyryla i Metodego

Wspomnienie liturgiczne 14 lutego

Św. Cyryl (Konstanty), mnich, patron Europy (826 - 869). Urodził się w Tesalonikach jako siódme dziecko w rodzinie Leona, który był wyższym oficerem miejscowego garnizonu, Jego właściwe imię to Konstanty, imię Cyryl przyjął pod koniec życia, wstępując do zakonu. Po studiach w Konstantynopolu został bibliotekarzem, przy kościele Hagia Sophia. Później odsunął się na ubocze. Jednak odnaleziony, podjął w szkole cesarskiej wykłady z filozofii. Wkrótce potem udał się na górę Olimp do klasztoru w Bitynii, gdzie przebywał już jego starszy brat - św. Metody Na żądanie cesarza Michała III wyruszyli obaj do kraju Chazarów na Krym, aby rozwiązać spory religijne między chrześcijanami, Żydami i Saracenami. Św. Cyryl przygotował się do tej misji bardzo starannie - nauczył się języka hebrajskiego i syryjskiego. Po udanej misji został wysłany z bratem przez patriarchę św. Ignacego, aby nieść chrześcijaństwo Bułgarom. Pośród nich pracowali pięć lat. Następnie, na prośbę księcia Rościsława udali się z podobną misją na Morawy, gdzie wprowadzili do liturgii język słowiański pisany alfabetem greckim (głagolicę). Św. Cyryl przetłumaczył Pismo Święte na język starocerkiewno-słowiański. Inkulturacja chrześcijaństwa stała się przyczyną ich cierpień, a nawet prześladowań. Wezwani do Rzymu, spotkali się ze zrozumieniem papieża Hadriana II. Wkrótce potem św. Cyryl wstąpił do jednego z greckich klasztorów, gdzie zmarł.

Św. Metody biskup, patron Europy (815 - 885). Jego imię chrzestne - Michał, W młodym wieku zostaje archontem, czyli zarządcą cesarskim w jednej ze słowiańskich prowincji. Rezygnuje z urzędu, wstępując do klasztoru w Bitynii, gdzie zostaje przełożonym. Około 855 roku przybywa jego starszy brał św. Cyryl, Odtąd dzieła razem swój los w ziemi Chazarów, Bułgarów, na Morawach, Po śmierci św. Cyryla Hadrian II konsekruje św. Metodego na arcybiskupa Moraw i Panonii (Węgier) oraz daje mu uprawnienia legata. Jako biskup kontynuuje rozpoczęte dzieło. Z powodu wprowadzenia obrządku słowiańskiego, mimo aprobaty Rzymu, jest atakowany przez arcybiskupa Salzburga, który podczas synodu w Ratyzbonie uwięzili go w jednym z bawarskich klasztorów. Interwencja papieża Jana VII przynosi św. Metodemu wolność. Udaje się ponownie do Rzymu, a stamtąd do Konstantynopola, gdzie zostaje przyjęty uroczyście przez cesarza i patriarchę. Powróciwszy na Morawy, wkrótce umiera w Welehradzie. Obaj święci są uważani za apostołów Słowian. W roku 1980 papież Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy.

W ikonografii obaj Święci przedstawiani są w stroju pontyfikalnym jako biskupi greccy lub łacińscy Czasami trzymają w rękach model kościoła. Św. Cyryl ukazywany jest w todze profesora, w ręce ma księgę pisaną cyrylicą. Ich atrybutami są: krzyż, księga i kielich, rozwinięty zwój z alfabetem słowiańskim.

Wezwania przez wstawiennictwo św. Cyryla i Metodego

Otaczaj opieką lud swój, o Panie

Chryste, Ty przez św. Cyryla i Metodego objawiłeś swoją miłość i łaskawość, obdarzaj nas przez nich swoim miłosierdziem.

Otaczaj opieką lud swój, o Panie

Chryste, Ty nieustannie jesteś w swoim Kościele, za przyczyną św. Cyryla i Metodego wspieraj naszych pasterzy w misji im powierzonej.

Otaczaj opieką lud swój, o Panie

Chryste, Ty byłeś w świętych Cyrylu i Metodym lekarzem ciał i dusz ludzkich, umacniaj w nas życie Boże i prowadź nas drogą świętości. Otaczaj opieką lud swój, o Panie

Chryste, Ty przez roztropność i miłość św. Cyryla i Metodego pouczałeś swoją owczarnię, spraw abyśmy przez naszych pasterzy stale wzrastali w świętości. Ojcze nasz...

Módlmy się: Boże nieskończenie miłosierny, Ty powierzyłeś świętym Cyrylowi i Metodemu głoszenie Ewangelii miłości Chrystusa, spraw za ich wstawiennictwem, abyśmy coraz lepiej Ciebie poznawali i żyjąc w Twojej obecności według Ewangelii, przynosili owoce dobrych uczynków. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Modlitwa do świętych równych apostołom, Cyryla i Metodego, nauczycieli Słowian

O wielebni równi apostołom Metody i Cyrylu! Stając przed waszą czcigodną ikoną, gorąco Was prosimy, poruszeni waszym braterstwem, otoczcie nas też swym wstawiennictwem przed knowaniami wroga! Spójrzcie na tę winnicę, która zasadziliście i nie oddawajcie jej dzikom, by ją pustoszyły. Ochrońcie, święci wybrańcy Boży, Kościół nasz Powszechny, który zbudowaliście na kamieniu węgielnym, Chrystusie, aby był niewzruszony, i by o ten kamień rozbiły się fale wszelkiej małej wiary. Umocnijcie naszych pasterzy we wszystkich cnotach i trudzie przepowiadania, a wiernych uświadomcie, żeby słuchali ich głosu. Ochrońcie wszystkie kraje słowiańskie, by nie podupadły, by nie strawił ich ogień, wojny, epidemie i wszelkie zło. Usłyszcie też każdego człowieka przychodzącego do Was z wiarą i potrzebującego łaskawej waszej pomocy. A w decydujący czas śmierci stańcie przed każdym z nas, życzliwi Orędownicy i postrachy ciemnych postaci szatańskich, abyśmy, zakończywszy w pokoju i skrusze ziemski bieg, osiągnęli rozkosze wiecznych bogactw i razem z Wami wysławiali Przenajświętszą Trójcę: Ojca i Syna, i Świętego Ducha, teraz, i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Równi Apostołom w ich godności i nauczyciele krajów Słowiańskich, mądrzy Bogiem Cyrylu i Metody, proście Pana wszechświata o umocnienie narodów Słowiańskich w prawej wierze i zgodzie, o pokój dla świata i zbawienie dusz naszych.

Krótka modlitwa do św. Cyryla i Metodego

Panie, mój Boże, daj wzrost Twojemu Kościołowi, zgromadź wszystkich w jedności, spraw, aby Twój najlepszy lud trwał zgodnie w twojej prawdziwej wierze i wzbudź w ich sercu Słowo Twojej nauki. Amen.

Inne modlitwy do św. Cyryla i Metodego

Litania do św. Cyryla i MetodegoLitania do św. Cyryla i Metodego

Modlitwa do św. Cyryla i Metodego

Wasze komentarze:
 Agnieszka : 14.02.2024, 06:33
 Sw Cyrylu i Metody módlcie się za moją rodzinę proszę o zdrowie zgodę miłość i pokój.
 Anna: 14.02.2023, 16:43
 Święci Cyrylu i Metody błagam o pomoc dla mnie i rodziny.
 marzena aneta: 14.02.2023, 10:31
 modlitwa do Świętego Cyryla Metodego dziękuję Święty Cyrylu Metody prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Święty Cyrylu Metody prosze dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej