|
Tajemnice Bolesne Różańca Świętego
Odmawiamy we wtorek i piątek
TAJEMNICA PIERWSZA (BOLESNA) MODLITWA PANA JEZUSA W OGRÓJCU
Potem wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną. Towarzyszyli Mu także uczniowie. Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: «Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, upadł na kolana i modlił się tymi słowami: «Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!». Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i umacniał Go. Pogrążony w udręce jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię. (Łk 22, 39-44)
W obliczu cierpienia czasem rodzi się w człowieku bunt. Wtedy odrzuca się cierpienie, jako największe zio. Chrystus tego nie uczynił, choć prosii pokornie Ojca o oddalenie kielicha goryczy, dodając "jeśli chcesz". A Ojciec chciał, aby Syn wypił go do dna. Ta akceptacja cierpienia przez Syna Bożego przyniosła światu odkupienie.
Zbawienie świata, poszczególnych ludzi, trwa nadal. Człowiek uczestnicząc w cierpieniu dokłada swoją cegiełkę do wielkiego dzieła zapoczątkowanego przez Chrystusa. Potwierdza to św. Paweł, gdy mówi: "Teraz raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony dopełniam udręk Chrystusa w moim ciele dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół" (Kol 1,24).
1 x Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.
10 x Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
1 x Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
TAJEMNICA DRUGA (BOLESNA) BICZOWANIE PANA JEZUSA
Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. (J 19, 1)
W pretorium Piłata odbył się najdziwniejszy proces, jaki zna historia. Człowiek sądził Boga. Człowiek postawił obok Boga złoczyńcę - Barabasza i kazał ludziom wybierać. Ludzie wybrali złoczyńcę. Piłat nie wiedział, co zrobić z Jezusem.
Wprawdzie oświadczał, że "żadnej winy w Nim nie znajduje" (J 19,4), a jednak pod wpływem szantażu i własnej chwiejności zdecydował się poddać Jezusa okrutnej kaźni. Relacja Ewangelisty jest niezwykle krótka: "Kazał Go ubiczować", ale ileż kryje ona przerażającej treści. Kaźń biczowania nazywano "w pół drogi do śmierci". O ile prawo żydowskie określało górną granice uderzeń: "Otrzyma nie więcej niż czterdzieści uderzeń" (Pwt 25,3), o tyle prawo rzymskie nie znało żadnych ograniczeń. A Jezus był przecież biczowany przez Rzymian.
Na podstawie śladów utrwalonych na całunie turyńskim obliczono, że Chrystus otrzymał około dziewięćdziesięciu podwójnych lub potrójnych uderzeń. Spełniły się słowa proroka Izajasza: "Poddałem grzbiet mój bijącym" (Iz 50,6).
Pytamy, dlaczego tak się stało? I nie znajdujemy pełnej odpowiedzi. Z jednej strony stykamy się z tajemnicą ludzkiej nieprawości, z drugiej - z wielkim misterium Bożych zamiarów. Jedno jest pewne, odkupienie dokonywało się za cenę krwi."
1 x Ojcze nasz,
10 x Zdrowaś Maryjo,
1 x Chwała Ojcu.
TAJEMNICA TRZECIA (BOLESNA) CIERNIEM UKORONOWANIE PANA JEZUSA
Wtedy żołnierze namiestnika zabrali Jezusa z sobą do pretorium i zgromadzili koło Niego całą kohortę. Rozebrali Go z Jego szat i narzucili na Niego płaszcz szkarłatny. Uplótłszy wieniec z ciernia włożyli Mu na głowę, a do prawej ręki dali Mu trzcinę. Potem przyklękali przed Nim i szydzili z Niego, mówiąc: «Witaj, królu żydowski!» Przy tym pluli na Niego, brali trzcinę i bili Go po głowie. (Mt 27, 27-30)
W czasie przesłuchania Piłat zadał Chrystusowi pytanie: "Czy Ty jesteś Królem Żydowskim?" (J 18,33). Oskarżony potwierdził: "Tak, jestem królem" (J 18,37). Żołnierze rzymscy postanowili wyśmiać królewską godność Chrystusa. Żainscenizowali więc "koronację". Szybko znaleźli potrzebne rekwizyty: płaszcz koronacyjny - purpurowy łachman, berło - trzcinę i koronę uplecioną z cierni.
Wyrazem największej pogardy jest napluć komuś w twarz. W pretorium Piłata człowiek napluł w twarz Bogu. Chrystus przyjął tę obelgę w głębokim milczeniu.
Mogło się wydawać, że widok tak sponiewieranego Człowieka poruszy najzagorzalszych wrogów. "Oto człowiek" - odezwał się Piłat do tłumu (J 19,5). W odpowiedzi usłyszał złowieszczy okrzyk: "Ukrzyżuj Go!"
Piłat skapitulował. Po chwili ogłosił wyrok śmierci. Człowiek skazał na śmierć Boga! Historia się powtarza. Dziś także człowiek skazuje Boga na śmierć, ilekroć dopuszcza się grzechu."
1 x Ojcze nasz,
10 x Zdrowaś Maryjo,
1 x Chwała Ojcu.
TAJEMNICA CZWARTA (BOLESNE) DŹWIGANIE KRZYŻA NA KALWARIĘ
Po wydaniu formalnego wyroku śmierci na Chrystusa, Piłat nie troszczył się więcej o Niego. Skazaniec przechodził pod władzę setnika.
W pretonum uformował się pochód na miejsce stracenia. Według zwyczaju rzymskiego, pochód otwierał woźny, który ogłaszał ludowi winę. pochodzenie i zbrodnie skazańców. Za nim szli przedstawiciele Sanhedrynu, potem Jezus z krzyżem między dwoma skazańcami, obok nich czterech żołnierzy -katów. Pochód zamykało stu żołnierzy pod wodzą setnika, który w takiej sytuacji określany był jako exactormortis - wykonawca śmierci.
Kaźń krzyżowa była karą odstraszającą. Dlatego Rzymianie prowadzili skazańców przez najludniejsze ulice miasta, we własnym odzieniu, by ludzie dowiedzieli się o egzekucji i rozpoznali skazanego. Wśród morza nienawiści Chrystus dostrzega jednak kilka życzliwych osób. To niewiasty jerozolimskie. Pociesza je, ale równocześnie przestrzega: "Nie płaczcie nade Mną; płaczcie raczej nas sobą i nad waszymi dziećmi!" (Łk 23,28) - "Bo jeśli z zielonym drzewem to czynią, to cóż się stanie z suchym?" (Łk 23,31).
Bez względu na to, za jakie drzewo siebie uważam, jest powód, abym nad sobą zapłakał.
1 x Ojcze nasz,
10 x Zdrowaś Maryjo,
1 x Chwała Ojcu.
TAJEMNICA PIĄTA (BOLESNE) UKRZYŻOWANIE PANA JEZUSA
Gdy przyszli na miejsce zwane Golgotą, to znaczy miejsce Czaszki, dali Mu pić wino zaprawione goryczą. Skosztował, ale nie chciał pić. Gdy Go ukrzyżowali, rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając o nie losy. I siedząc, tam Go pilnowali. A nad głową Jego umieścili napis z podaniem Jego winy: «To jest Jezus, Król Żydowski». (Mt 27, 33-37)
Nazywano Go Nauczycielem i Panem (J 13,13). Pozostał nim do ostatniego tchnienia. Nawet z takiej katedry, jaką byf krzyż przemawiał:
"Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią"
(Łk 23,34),
"Zaprawdę powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju"
(Łk 23,43),
"Niewiasto, oto syn Twój... Oto Matka twoja"
(J 19, 26-27),
"Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?"
(Mt 27,46),
"Pragnę" (J 19,28),
"Wykonało się!" (J 19,30),
"Ojcze, w ręce Twoje powierzam ducha mojego"
(Łk 23,46),
Zawisł między niebem a ziemią.
"A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie" (J 12,32). Aby być przyciągniętym przez Chrystusa, trzeba się do Niego zwrócić, tak jak to uczynił dobry Łotr: "Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa" (Łk 23,42). Odpowiedź Jezusa była natychmiastowa: "Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju" (Łk 23,43).
1 x Ojcze nasz,
10 x Zdrowaś Maryjo,
1 x Chwała Ojcu.
Tajemnice Różańcowe
1. Zwiastowanie Maryi
2. Nawiedzenie świętej Elżbiety
3. Narodzenie Pana Jezusa
4. Ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni
5. Odnalezienie Pana Jezusa w Świątyni
1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
2. Objawienie Jezusa na weselu w Kanie
3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
4. Przemienienie na górze Tabor
5. Ustanowienie Eucharystii
1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
2. Biczowanie Pana Jezusa
3. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
4. Dźwiganie krzyża na Kalwarię
5. Ukrzyżowanie Pana Jezusa
1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
3. Zesłanie Ducha Świętego
4. Wniebowzięcie Najwiętszej Maryi Panny
5. Ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi
[ Powrót ]
|
|