Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czcigodne pieśni nabożne

Jesteśmy świadkami niezwykłego ożywienia w muzyce religijnej, tworzenia nowych pieśni i piosenek. Nowy (radosny) ton wprowadzają śpiewy młodzieżowe rodzące się w oazach lub innych wspólnotach. Jest to proces charakterystyczny dla naszych czasów, złożony, niepozbawiony ryzyka, ale twórczy i radosny. Te próby potrzebują namysłu, życzliwości ale też - zmysłu krytycznego. Mówiąc językiem naszych klasycznych poetów, potrzebna jest "destylacja", aby spośród wielu strof ostatecznie wykształciła się "esencja". Ta destylacja polega na próbie życia, zarówno wspólnotowego, jak też osobistego, intymnego. Ale też jaka radość jest naszym udziałem, gdy któraś propozycja wybije się na żywą pieśń kościelną czy religijną. Zaznaliśmy tej radości w przypadku pieśni "Abba Ojcze" czy też piosenek Arki Noego.

Jednak pieśni pobożnej potrzebne są dwa skrzydła. Potrzebne są nowe twórcze pieśni, ale także... potrzebna jest szczególna dbałość o depozyt tradycji, poprzez pielęgnację starych, czcigodnych pieśni, nieraz żyjących w Kościele od wieków. Czyż nie przeżyliśmy momentu olśnienia, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II na Jasnej Górze powiedział do nas, że stara pieśń kościelna "Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo" w czasie nam współczesnym pełni taką rolę, jaką dla naszych praojców pełniła słynna "Bogurodzica"?

A któż z nas nie był poruszony i wzruszony słowami Ojca Świętego wypowiedzianymi na Błoniach krakowskich o pieśni oazowej pod tytułem "Barka"?

Więc cieszymy się z nowopowstających pieśni. Ale też nie mogą one przesłaniać tego drugiego skrzydła - bezcennego skarbca starych pieśni kościelnych. Pieśni, które w retorcie wieków na skutek wielowiekowych prób przetopiły się na szlachetny kruszec, stały się busolą dla naszych dziejów chrześcijańskich. Wystarczy wspomnieć choćby pieśni Franciszka Karpińskiego "Kiedy ranne stają zorze", "Wszystkie nasze dzienne sprawy" czy takie hymny, jak "Boże, coś Polskę" oraz wiele pieśni maryjnych. Niektóre z tych utworów zostały zaczerpnięte z bogatej skarbnicy chrześcijańskiej Europy (na przykład Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny); wiele naszych pieśni wzbogaciły ją (choćby polskie kolędy); jeszcze inne są naszym na wskroś oryginalnym wkładem w bogatą europejską tradycję (dla przykładu: Gorzkie żale).

Pieśni zaczerpnięte z Europy tak wrosły w naszą tradycję, w nasze dzieje i obyczaje, że odbieramy je jako z dawien dawna polskie (tak stało się z Godzinkami, które przywędrowały do nas z Hiszpanii). Wtopiły się tak głęboko w polską tradycję, że w XVII wieku - jak opisują podróżnicy - były szczególnym rysem polskiego krajobrazu, gdyż rozbrzmiewały o porannej porze dosłownie wszędzie - w szlacheckim dworze, na wsi, czy też w warownym obozie rycerskim.

Podobnie przyjęły się w naszej tradycji kolędy, niepowtarzalne w swojej prostocie, w swoim przesłaniu łączenia wszystkich ludzi we wspólnotę wobec cudu Bożego Miłosierdzia nocy wigilijnej. Łączyły i łączą wciąż ludzi zarówno bliskich sobie, ale także rozdzielonych czy nieraz wręcz skłóconych.

I wreszcie trzeba powiedzieć o naszej pięknej tradycji pieśni maryjnych, w których uciekamy się do orędownictwa Maryi, do Jej Matczynej opieki, jako Jej dzieci, przede wszystkim w bólu, w krzywdzie, w opuszczeniu, w błądzeniu. Jest to niewątpliwie znamię ostatnich trzech wieków niewoli, ale także znak pokładania ufności, zawierzenia Maryi w ciężkich próbach życiowych i dziejowych.

Słyszałem kiedyś opowieść, że podczas sowieckich wywózek Polaków na zsyłki, podczas ostatniej wojny, ktoś słysząc polskie pieśni maryjne, które wówczas intonowano, powiedział: "Naród, który ma takie piękne pieśni maryjne przetrwa, nie zginie w tej zawierusze wojennej".

Leszek Aleksander Moczulski,
eSPe, nr 61


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Bernardyna ze SienyModlitwa do św. Bernardyna ze Sieny

Kiedy i jak powstała Litania Loretańska?Kiedy i jak powstała Litania Loretańska?

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w PortugaliiSanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Portugalii

Upodobałem sobie Litanię loretańskąUpodobałem sobie Litanię loretańską

O rany, ale pohuśtaliśmy tym mostem"O rany, ale pohuśtaliśmy tym mostem"

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej