Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Oskar Hermańczyk, wybitny organista i pedagog

Oskar Hermańczyk był pelplińskim organistą katedralnym, który swą wielokierunkową działalnością odegrał bardzo znaczącą rolę na polu muzyki kościelnej w diecezji chełmińskiej.

Oskar Hermańczyk urodził się 29 maja 1867 roku w Gniewie, jako syn Franciszka, nauczyciela i organisty fungującego w farze gniewskiej. Podstawowe wykształcenie muzyczne zdobywał u boku ojca. Dalszą edukację odbywał w Wyższej Szkole Muzycznej w Berlinie, gdzie uzyskał absolutorium. Uczestniczył też w kursie muzycznym, który prowadził w Gdańsku prof. Karol Thiel z berlińskiej Akademii Muzyki Kościelnej.

Już w wieku 21 lat w r. 1888 objął stanowisko organisty katedralnego w Pelplinie (po jednorocznym okresie próby). Na swym stanowisku dał się poznać jako bardzo utalentowany organista, co potwierdza w swych publikacjach sam Feliks Nowowiejski, który nazywa go "nestorem organistów i wybitnym wirtuozem". Według relacji współczesnych świadków był też znakomitym improwizatorem.

Ale działalność muzyczna Hermańczyka nie ograniczała się tylko do gry organowej. Okazał się również utalentowanym pedagogiem w zakresie kształcenia muzycznego organistów. Od chwili objęcia funkcji organisty w katedrze pelplińskiej rozpoczął pod protektoratem władz kościelnych, systematyczne kształcenie organistów dla diecezji. Była to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce. Zainicjowane przez Hermańczyka kształcenie organistów przekształciło się z czasem w diecezjalną szkołę organistowską, w której do końca I wojny światowej ok. 200 organistów zdobyło gruntowne wykształcenie muzyczne.

Diecezjalna szkoła organistowska w Pelplinie kontynuowała swą efektywną działalność w okresie międzywojennym i należała do najbardziej eksponowanych tego typu szkół w kraju. Szkoła wykształciła w tym okresie wielu biegłych organistów, w czym bardzo wielki udział miał Oskar Hermańczyk. Był bowiem wykładowcą głównych przedmiotów. Uczył gry organowej, harmonii i budowy organów. Był bardzo wymagający. Toteż wszyscy jego uczniowie, obok poprawnej gry organowej, posiadali doskonałą znajomość harmonii. Znali też gruntownie budowę organów, którą poznawali praktycznie, uczestnicząc w korektach, intonacji i strojeniu organów katedralnych.

Hermańczyk wykazywał wielkie zainteresowanie dla budownictwa organowego. Zapoznawał się z osiągnięciami najbardziej znanych ówczesnych firm organistowskich (Sauer, Walcker, Seifert). Z czasem stał się powszechnie uznawanym rzeczoznawcą budownictwa organowego. Zagadnieniom z tym związanym poświęcił szereg artykułów w poznańskim czasopiśmie "Muzyka kościelna". W jednym ze swych artykułów opublikował pierwszą w Polsce instrukcję dotyczącą budowy organów. Według niej przed usunięciem lub przebudową organów należy dokonać opisu dawnych organów i sporządzić ich dokumentację fotograficzną. Należy też podać uzasadnienie i powód przebudowy organów. W instrukcji tej podaje wzór umowy, którą powinno się zawrzeć przed budową lub rozbudową organów. W swych artykułach przedstawił też Hermańczyk swe poglądy na temat proponowanego przez niego brzmienia organów. Uważał organy barokowe za wzór brzmienia i zalecał poszanowanie dla instrumentów zabytkowych. Był jednak przeciwny powrotowi do traktury mechanicznej. Wypowiadał się też za przewagą 16- i 8-stopowych rejestrów, opowiadając się tym samym za romantyczną dyspozycją organów, którą uważał za najbardziej odpowiednią dla praktyki kościelnej. Swe poglądy dotyczące budowy i brzmienia organów propagował Hermańczyk na terenie całej diecezji chełmińskiej, a także w sąsiednich diecezjach. W 1926 roku, zapewne za jego sprawą, biskup S. W. Okoniewski wydał zarządzenie odnośnie budowy organów, do których organmistrzowie musieli się dostosować.

Z okazji 40-lecia pracy organistowskiej, w 1927 roku, w uznaniu zasług na polu muzyki kościelnej otrzymał Hermańczyk papieski order Pro Ecclesia et Pontifice. W 1936 roku biskup Okoniewski nadał mu tytuł profesora muzyki kościelnej. W rok później, z okazji 50-lecia pracy otrzymał papieski Order św. Sylwestra.

Oskar Hermańczyk zmarł w Pelplinie 27 sierpnia 1948 roku, został pochowany na pelplińskim cmentarzu.

Ks. EDWARD HINZ
Pismo Katolickie Pielgrzym, nr 224


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Dlaczego Pan Bóg stworzył świat?Dlaczego Pan Bóg stworzył świat?

Kto to taki... przyjaciel?Kto to taki... przyjaciel?

św. TarazjueszaModlitwa do św. Tarazjuesza

Modlitwa poświęcenia się Matce Bożej Trzykroć PrzedziwnejModlitwa poświęcenia się Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej

Pan kieruje nas ku przyszłościPan kieruje nas ku przyszłości

Najbardziej popularne

Nowenna do św. RityNowenna do św. Rity

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej