Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy można wyjść za mąż ze strachu?

     Czy można wyjść za mąż ze strachu, że zostanę sama na całe życie? Czy wolno zerwać zaręczyny i z jakiego powodu?

     Potrzebny mi narzeczony

     Nie wolno pobierać się ze strachu. Człowiek jest tak wielką wartością, że można z nim pójść do ołtarza tylko dla niego samego. "Jesteś kimś dla mnie tak cennym i wyjątkowym, że chcę być, żyć właśnie z Tobą, póki śmierć nas nie rozłączy" - mówią sobie narzeczeni, pobierając się.

     Nie wolno więc pójść do ślubu z lęku przed samotnością. Nie powinno się też pobierać z takich powodów: bo głupio się wycofać, bo on mnie tak kocha, bo ja już tyle mu obiecałam, bo rodzice chcą. Nawet gdyby trzeba było odpowiedzieć już w kościele na ślubie "nie", należy być uczciwym. Nie wolno robić sobie żartów z Boga i z człowieka, biorąc ślub nie z miłości i szacunku, ale z lęku przed czymkolwiek. P>      Podkreślam, nie musimy być w kimś zakochani. Powinniśmy natomiast uznawać tę drugą osobę za kogoś tak cennego, żeby chcieć spędzić z nim cale życie w doli i niedoli, mieć z nim dzieci. tworzyć z nim rodzinę i zestarzeć się z nim. Dla kobiet oznacza to: pobrać się z miłości. Wskazana jest dla pań choć odrobina zakochania. "Nigdy Cię nie kochałam" - to najbardziej dramatyczne zdanie w ustach kobiety. Dla mężczyzn nie musi być nawet elementu zakochania, burzy uczuć. Fakt, że mężczyzna wybiera jakąś kobietę na żonę, już jest przejawem jego egzystencjalnego zachwytu. Adam w raju powiedział: "ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała". Podobne słowa powinny cisnąć się na usta mężczyzny na widok narzeczonej: "to jest ta wyjątkowa, tylko ta".

     Zerwanie przed zaręczynami jest prawem obu stron. Oboje, on i ona, wchodząc w związek, ryzykują, że mogą zostać porzuceni. Zaręczyny oficjalnie zawarte można zerwać tylko z ważnego powodu. Musi zaistnieć lub ujawnić się jakaś przyczyna zerwania. Nie można więc zrywać ze strachu przed ślubem, z powodu byle kłótni czy na skutek nerwówki przedślubnej, złego snu albo intuicji. Przyczyna zerwania ma być jasna, realna i wytłumaczalna. Najczęściej jest to zdrada, jakieś zachowanie, pokazujące wielką niedojrzałość czy zaburzenia psychiczne, oraz ujawnione kłamstwa i zatajenia. Rzadziej pojawia się uświadomienie sobie w obliczu ślubu, że cała dotychczasowa relacja była chora. Wskazane jest wtedy rozstać się, przyjrzeć się wszystkiemu z odległości - nie za blisko i nie za daleko - i podjąć decyzję. Kobiety przywiązują się w sposób trwały i nieraz działa to na ich niekorzyść. Zbyt bliska perspektywa, wspólne zamieszkanie przed ślubem, częściej utrudnia niż ułatwi, dziewczynie dobry wybór męża.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika

2 września 2018


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej