Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jak powstaje śnieg?

     Czy śnieg może być przedmiotem wartościowym dla kolekcjonerów? Śnieg w porze zimowej, pokrywający warstwą połacie ziemi, jest jedynie atrakcją dla uprawiających sporty zimowe, a nie obiektem interesującym zbieraczy. Jednak pojedyncze płatki śniegu są takimi klejnotami przyrody, że warto się nimi zainteresować i spowodować, by stały się naszym niecodziennym hobby. Tym bardziej że możemy je zbierać tylko w okresie zimowym i tylko w czasie opadów śniegu.

     Kryształy śniegu od bardzo dawna budziły ciekawość. Kroniki podają, że już w roku 1555 Szwed Olaus Magnus wydrukował pierwsze rysunki płatków śniegu o fantastycznych kształtach. Lista autorów studiów nad kryształkami śniegu i zbiorów rysunków jest bogata. Polak, Antoni Bolesław Dobrowolski, który przez długie lata zajmował się zagadnieniem lodu naturalnego, tak wypowiada się w jednej z prac o kryształkach śniegu: "(...) miałem sposobność oglądania pod mikroskopem kilkaset blaszek śniegu, nadto badać zdaje się wszystkie zdjęcia fotograficzne, dotychczas opublikowane i większą jeszcze ilość zdjęć dotąd nie wydanych: nie znalazłem wśród nich dwu wizerunków blaszek śniegu jednakich. Zawsze bywają odmienne w szczegółach, wyraźnie widać różnice..."

     Jak powstaje śnieg? Otóż nie tak, jak to pozornie nam się wydaje, iż płatki śniegu padające z chmur niskich, kłębiastych już "ładunkiem" płatków śniegowych w tych chmurach.

     Każda powierzchnia wodna, każdy obszar pokryty roślinnością, a takie pokrywa śniegu czy lodu drogą parowania oddaje atmosferze wodę w postaci pary wodnej. Para wodna nasyca powietrze mikroskopijnymi cząsteczkami wody w okresie letnim lub drobniutkimi kryształkami lodu w okresie zimowym. Jest to proces kondensacji, czyli nasycenia, a więc tworzenia się chmur. Z chwilą silnego zagęszczenia, czyli przesycenia chmury, występuje zjawisko opadu atmosferycznego. Początkowym opadem kłębiastej chmury zimowej są pręcikowate kryształki lodu tworzące kanwę płatka śniegu. Na tej kanwie, opadającej i stykającej się z wilgotnym zimnym powietrzem, jak na szkielecie rusztowania formują się pod wpływem prądów powietrza płatki śniegowe różnorodne, niepowtarzalne w szczegółach, cieniutkie o przeciętnej grubości 0,08 mm i mające przeciętnie 0,0001 grama.

     Trzeba nauczyć się bardzo szybko chwytać na szkiełko drobinki śniegu i błyskawicznie je fotografować. Podczas fotografowania możemy posługiwać się mikroskopem najprostszym - już o powiększeniu liniowym 25-krotnym - lub pierścieniem obiektywowym do zdjęć z bliska. Przy pewnej wprawie i odpowiednim ustawieniu można wykorzystać soczewkę powiększającą, którą umieszczamy nad szkiełkiem z upolowanym płatkiem śniegu.

     Kolorowe slajdy z rysunkiem kryształków śniegu, wyświetlone na ekranie, ukażą wam fantastyczne ornamenty tworu przyrody; takie slajdy będą ozdobą waszej kolekcji. Zobaczycie wtedy, czy trud się opłacił!


Zbigniew Węglowski   

Wasze komentarze:
 wladek: 22.11.2015, 20:49
 To samo co wszedzie
 bjhgf: 16.12.2012, 10:56
  jak tu nic nie pisze
 sasza: 04.03.2012, 16:20
 nie pomogło
 KOŃ : 02.12.2011, 17:35
 jak dla mnie beznadzieja!!!
 aniaa: 03.02.2011, 21:46
 pomogło ; )
 max: 18.12.2010, 21:44
 Ciekawy tekst na ten temat: http://stwarzanie.wordpress.com/2010/12/13/pada-pada-snieg-czyli-wlasciwie-co/
 MichaelKSZO: 08.12.2010, 16:58
 jak powstaje śnieg
 Ja: 08.03.2009, 20:04
 nie pomogło!!!!!!
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej