Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
To i owo o łzach

    Łzy to wyraz nie tylko smutku czy bólu fizycznego, zmartwienia czy złości, rozczarowania czy bezradności, zazdrości czy współczucia, zwątpienia czy radości. Łzy są "strażnikiem" strzegącym nasze oczy, które zaliczamy do zmysłów najważniejszych (oczy dostarczają mózgowi ponad 40% różnorodnych wrażeń). Łzy, powlekając rogówkę oczną ochronną warstewką wilgoci, oczyszczajq ją z kurzu i ciał obcych, usuwają bakterie. Odżywiają rogówkę, a warstewka wilgoci na rogówce utrzymuje się tylko przez kilka sekund. Powieki przez "mrugnięcie" zwierają się, rozprowadzając po powierzchni gałki ocznej wilgotną substancję łzawą 20-30 razy w ciągu minuty. Gruczoł wydzielinowy, łącznie z drogami odpływowymi łez, tworzy tzw. narząd łzowy, który u człowieka i ssaków znajduje się przy górnym brzegu kostnym oczodołu, w okolicy skroniowej, w powiece górnej.

     Produkcja łez podczas płaczu to nie tylko czynność fizyczna. Ma ona także znaczenie psychiczne. Płacz człowieka jest rodzajem wentyla psychicznego, dzięki któremu fizycznie czujemy się co prawda zmęczeni, ale uwalniamy nasz system nerwowy od niebezpiecznego napięcia, szybko się uspokajamy. Wydzielina gruczołu - ciecz łzowa - to klarowny, lekko zasadowy roztwór wodny bezbarwny, o zawartości 99% wody, około 0,8% chloru sodu, śluzu białkowego i czynników bakteriobójczych, o smaku nieco słonawogorzkawym.

     Czy naprawdę mają taki smak? Skosztuj. A jeżeli parę kropel łez uronimy do małej probówki, zamoczymy w nich koniec pręcika grafitowego z ołówka (uprzednio dobrze wyprażonego w płomieniu palnika) i włożymy go do płomienia, to płomień zabarwi się na żółto pod wpływem obecności sodu w łzach. Do pozostałej części łez w probówce dodajmy kroplę azotanu srebra, wytrąci się biały osad - chlorek srebrowy. Jest to reakcja na chlor. Jeżeli krople łez odparujemy do sucha na szkiełku, na przykład używanym do badań mikroskopowych, to otrzymamy białą plamę soli NaCI. Do probówki z łzami dodajmy parę kropli roztworu kwasu salicylosulfonowego (parę kropli tego kwasu otrzymamy w aptece). W obecności białka powstanie zmętnienie lub osad. Próba jest bardzo czuła, wykrywa wszystkie postacie białka już w ilości 0,001%. Płacz nie jest babską sprawą, tylko ludzką. Więc nie wstydźmy się łez.


Zbigniew Węglowski   

Wasze komentarze:
 Calineczka : 12.01.2009, 19:34
 ciiii... nie pytaj się... wietrze ... tylko wiej ... ja śpię.... Pan mój już opatruje rany ... on mi zaufany ... a gdy zbudzę się ... nowy będzie dzień .... ciii... wietrze ... wiej ... przywiej jasną Pieśń ... wietrze wiej ...
 wiatr : 12.01.2009, 14:35
  No ...Calineczko ...Ty TO Pięknie ... umiesz pisać ... ale ... do kogo ...te słowa ...skierowałaś... kto Cię ...tak zranił ... ????
 Calineczka: 12.01.2009, 09:02
 Niech płyną łzy, moje łzy ... slone krople wody ... Niech one Ci zaleją sny ... niech one stopią lody ..... Niech plyną łzy, słone łzy, krople krwi mojej Duszy... Niczym poranny, letni deszcz ... posród PUSTYNNEJ SUSZY ....
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej