Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jan Heweliusz

     Gdańsk był przed 400 laty miejscem narodzin Jana Heweliusza, jednego z najwybitniejszych astronomów XVII w.

     Wywodził się z patrycjuszowskiej rodziny Hewelke. Po ukończeniu gimnazjum w Gdańsku uczył się prywatnie matematyki i astronomii u Piotra Kriigera, następnie pogłębiał wiedzę w Anglii i Francji, gdzie poznał wielu astronomów. Chętnie też zwiedzał pracownie rytownicze i malarskie. Uczył się pracy w metalu, drewnie i kości słoniowej. Po powrocie do Gdańska (1634) został najpierw ławnikiem, a w 1651 r. rajcą miejskim. Otrzymywał z tego tytułu roczną pensję 300 talarów i miał obowiązek zajmować się stanowieniem prawa w mieście oraz organizowaniem opieki lekarskiej i szpitalnej.

     Za pieniądze, które odziedziczył w spadku, zbudował obserwatorium astronomiczne, jedno z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Wiele znajdujących się w nim urządzeń skonstruował samodzielnie, jak chociażby blisko 50-metrowy teleskop, najdłuższy wówczas na świecie. Zajmował się obserwacją i opisem księżyca, słońca, planet, komet i gwiazd. Udało mu się odkryć nowe gwiazdozbiory - jeden z nich po zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem nazwał "Tarczą Sobieskiego". Opublikował kilkanaście pozycji książkowych i kilkadziesiąt artykułów. Pozostawił 17 tomów rękopisów i około 4 tys. listów. W wydanym w 1647 r. dziele "Selenografia" przedstawił topografię Księżyca; opisywał też komety. Samodzielnie wykonał ilustracje do tej fundamentalnej pracy. Miał liczącą ponad 3 tys. tomów własną bibliotekę, a także drukarnię i pracownię miedziorytniczą. Był mistrzem w szlifowaniu soczewek. Zajmował się budową zegarów wahadłowych i słonecznych. Podobnie jak jego ojciec i dziadek był browarnikiem i należał do zrzeszającego ich cechu. Jego żona Katarzyna Rebeschke również była córką browarnika. Słynny astronom otrzymał prawo do samodzielnego warzenia i sprzedaży piwa.

     Ceniony i poważany, nazywany był przez ówczesnych Gdańszczan "ulubieńcem królów i książąt i we własnej osobie księciem astronomii". W 1664 r. został przyjęty do grona Królewskiego Towarzystwa Naukowego w Londynie. Proponowano mu stanowisko dyrektora obserwatorium astronomicznego w Paryżu, ale odmówił.

     Pracownię Heweliusza odwiedzało wielu wybitnych ludzi, wśród nich władcy polscy: Władysław IV, Jan II Kazimierz i Jan III Sobieski.

     Zmarł 28 stycznia 1687 r. w Gdańsku, gdzie pochowany został w podziemiach kościoła św. Katarzyny. W mieście znajduje się jego pomnik przy ul. Korzennej. Imię Heweliusza nosił prom, który zatonął 14 stycznia 1993 r. na Bałtyku. Zginęło wówczas 55 osób. W związku z jubileuszem 400-lecia urodzin astronoma w Polsce trwa Rok Jana Heweliusza.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

23 stycznia 2011



   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 Elik: 14.10.2008, 20:50
 Dziękuję Ci Boże za spowiednika i kierownika, którego postawiłeś na mej drodze, obdarz go potrzebnymi Łaskami. Proszę ucz mnie Jezu miłości i ufności.
 ...: 09.10.2008, 19:42
 Ja w sumie sam nie wiem... Poprosiłem jednego księdza o kierownictwo, już jakieś 3-4 miesiące temu. I nie pasuje mi on ;/. nie wiem czemu - może dlatego, że właśnie spędzam z nim "za dużo" czasu - jest moim katechetą i proboszczem? Myślicie, że jeżeli chcę zrezygnować z tego kierownictwa to powinienem mu powiedzieć, czy nie muszę (byłem u niego jakieś 3 razy, ostatnio 2 miesiące temu...)??
 mszarotka: 08.10.2008, 14:53
 ja też szukam Tomku..
 ABC: 06.10.2008, 13:17
 Calkiem niedawno zdecydowalam sie na Kierownika Duchowego, i niesamowita jest ta Laska! Chwala Panu ze posyla nam swoich wyslannikow aby tlumaczyli nam reke Pana Boga w naszym zyciu... Jest dobrze miec spowiednika i osobno kierownika duchowego - tak mysle.
 Tomaszek: 06.10.2008, 11:23
 Ciągle szukam kierownika duchowego i nie mogę znaleść ... Jezu ześlij na mnie odpowiedniego kapłana proszę
 wiatr: 05.10.2008, 23:47
  ADONAI ... TY ...mną ...Kierujesz !
(1)


Autor

Tresć




[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej