Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kiedy mnie, kiedy mi

     Słyszę, że mieszają się wam te dwa zaimki i nie bardzo wiecie kiedy użyć mi, a kiedy mnie.

     Mówicie często: Mi dałeś mniej" lub "Daj mnie spokój" - i tak jest żle, bo trzeba było powiedzieć akurat odwrotnie: "Mnie dałeś mniej" i "Daj mi spokój". A dlaczego? A dlatego, że na początku wypowiedzi należy używać pełnej formy tego zaimka, czyli mnie. Na przykład: "Mnie odwiedź najpierw", "Mnie teraz poczęstuj", Mnie o tym powiedz" itd. Natomiast po czasowniku trzeba dać krótką formę tego zaimka, czyli "mi" np.: "Daj mi tę książkę", "Było mi przykro". Wierz mi, bo mówię prawdę" itp. Bywa czasami, że i po czasowniku trzeba powiedzieć "mnie", ale to wówczas, gdy przeciwstawiamy sobie jakieś treści lub gdy chcemy mocno podkreślić, że coś jest dla nas, np.: "Daj to mnie, a nie jemu", "Poproś mnie, a nie ją", "To się należało mnie, a nie jej" itp.

    Uff, trudno tłumaczyć prawidłowości języka polskiego, trudno też chyba to tłumaczenie zrozumieć, najlepiej poćwiczyć na przykładach.

E.K.
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 7/99   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej