Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jak mówić: swetr czy sweter

     Jesienią wyciągamy z szaf swetry, stąd pytanie Ani J. jak mówić: swetr czy sweter. Odpowiadam - oczywiście tylko sweter. Odmienia się: swetra, swetrowi, sweter, o swetrze, swetry, swetrów, swetrom itd. Jeżeli sweter jest bardzo mały można mówić: sweterek (sweterka, sweterkowi, o sweterku itd.).

     Agatka W. zwraca uwagę, że bardzo często teraz używane są przezwiska: ty wieśniaku, to wieśniaczka, wieśniara, wieśniactwo itp. Agatka pyta czy tak być powinno, przecież obraża to ludzi mieszkających na wsi.

     Odpowiadam, że najlepiej byłoby takimi niby przezwiskami się nie przejmować. Według mnie określenie to w niczym nikomu nie ubliża, choć tego chcą pewnie głupi przezywający. Bardzo cenię ludzi żyjących na wsi lub pochodzących ze wsi. Dzieci wychowane na wsi mają dużo więcej wolności, wyrastają na ludzi bardziej wrażliwych niż ci, którzy są odizolowani od przyrody. Ja na przykład chwalę się tym, że wychowałam się na wsi, dzięki czemu znam z nazwy i z bliskiej przyjaźni każdą roślinę i różne zwierzęta. Byłabym dumna, gdyby ktoś powiedział o mnie: wieśniarka.

E.K.
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 10/99   

Otwarci na miłość – jak pokonać bariery Otwarci na miłość – jak pokonać bariery
ks. Krzysztof Grzywocz, Monika Gajda, Marcin Gajda
To konferencja, która zatrzęsie światem Twoich relacji, a z gruzów dotychczasowych przekonań pomoże zbudować piękne i trwałe więzi z innymi ludźmi i z Bogiem. Audiobook „Otwarci na Miłość” wskaże Ci drogę do przełamywania wewnętrznych barier i udowodni, jak ważne jest otwarcie na drugiego człowieka. Dowiedz się, jak rozwijać kontakt z własnymi uczuciami, jak słuchać uważnie drugą osobę i co zrobić, by odpowiedzialnie kochać! ... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej