Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Życiorysy mniej znanych polskich uczonych, badaczy i odkrywców

Życiorysy niektórych polskich uczonych, badaczy i odkrywców - niestety zapominanych - stanowią jeden z przykładów, jak w codziennym pędzie zatracamy skalę ocen i "pole widzenia" dokonań Polaków ( nie tylko w kraju, ale w zdecydowanie szerszym ujęciu). A mamy powody do dumy. Przykładem niech będą właśnie ci "mniej znani".

Jednym z pionierów lotnictwa i żeglugi podwodnej był Stefan Drzewicki (1844-1938), znakomity konstruktor m.in. jednoosobowej lodzi podwodnej z napędem nożnym (1871 r.), którą udoskonalał, doprowadzając do budowy wieloosobowych okrętów o napędzie elektrycznym i spalinowym, wyposażonych w peryskopy i torpedy. Ten uczony położył też wielkie zasługi w badaniach lotniczych z zastosowaniem tuneli aerodynamicznych. Innym pionierem lotniczym był Czesław Tański (1863-1942), budowniczy modeli szybowców i samolotów o Śmiglach napędzanych skręcaną gumą. W 1896 r. wykonał on kilka udanych startów-skoków samolotowych "pod wiatr".

Skoro o lotach, to na szczególną uwagę zasługuje wyczyn pilota Franciszka Żwirki (1895-1932) wraz ze Stanisławem Wigurą (1901-1932), konstruktorem polskich maszyn RWD. W 1932 r. wygrali "Challenge International de Tourisme" (przedtem dokonali przelotu dookoła Europy - 1929 r. i pobili światowy rekord wysokości dla samolotów turystycznych - 4400 m).

Wielkie zasługi dla rozwoju cywilizacji położyła polska myśl techniczna, choćby... w zakresie inżynierii kolejowej i mostowej. Budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej w Peru, Ernest Malinowski (1818- 1899) kładł torowiska w niezwykle trudnych partiach gór, na wysokości ponad 4700 m n.p.m.! Natomiast Kazimierz Gzowski (1813-1898), uczestnik powstania listopadowego, osiadły w Kanadzie poprowadził linię kolejową z Montrealu do Portland (1849 r.), dając początek magistrali łączącej Montreal z Detroit! Nie kto inny skonstruował także wieloprzęsłowy most żelazny nad rzeką Niagara, czyli tzw. International Bridge (1873 r.). Również wybitnym budowniczym mostów był na pewno Rudolf Modrzejewski (1861-1940), znany w USA, jako Ralph Modjeski (syn znanej aktorki dramatycznej). Właśnie on przerzucił m.in. mosty nad Missisipi i ponad kanionem rzeki Crocked w stanie Oregon. Największym osiągnięciem R. Modjeskiego jest Benjamin Franklin Bridge, nad historyczną rzeką Delaware w Filadelfii (1926 r.). Był to pierwszy, nowoczesny most wiszący na świecie o rozpiętości przęsła 533 m!!l Warto pamiętać, że u niego właśnie terminował J.B. Strauss, konstruktor słynnego Golden Gate Bridge w Zatoce San Francisco. Na rzece Słudwi, pod Łowiczem, już w 1928 r. Stefan Bryła (1886-1943) wzniósł pierwszy w Europie most spawany elektrycznie. Polski pionier spawania konstrukcji stalowych (w skali światowej) brał również udział w stawianiu 250-metrowego wieżowca Woolworth Building na Manhattanie w Nowym Jorku.

Hipolit Cegielski (1815-1868) uruchomił z kolei przemysłową produkcję maszyn rolniczych (siewników, młockarni), przyczyniając się do rozkwitu przemysłu i propagowania polskich wyrobów za granicą.

Precyzyjną techniką zajmował się Norbert Patek (1812-1877), producent ręcznych zegarków (por. słynna dziś firma Patek-Philippe). W Genewie, dzięki inwencji zegarmistrza, po raz pierwszy zastosowano naciąg główkowy (1841 r.) i niezależny sekundnik (1846 r.). To zaledwie garstka nazwisk, bo przecież i Paweł Strzelecki, podróżnik-odkrywca Tasmanii i Australii, i Ignacy Domeyko, mineralog, badacz Andów, i Benedykt Dybowski, zoolog, zesłany przez władze carskie na Syberię (badał Bajkał, Kamczatkę, rzekę Amur), i Aleksander Czekanowski, geolog i geograf, zajmujący się Syberią, i Abraham Stern, wynalazca mechanicznej młockarni i konstruktor maszyny do liczenia i... Aleksander Wolszczan, astronom, który z Puerto Rico penetruje odległe od nas o 1300 lat świetlnych "zakola" kosmosu (w okolicach pulsara PSR 1257 dokonał sensacyjnego odkrycia trzech planet).

Myślących, ambitnych i ofiarnych nigdy nam nie brakowało.

ANDRZEJ SIKORSKIWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej