Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Mieć klase w klasie

     Szkoła. Moje bycie w szkole. Sposób bycia moich przyjaciół, koleżanek i kolegów, wreszcie - jakże często - moich nieprzyjaciół. Czy czasem zastanawiam się nad ściąganiem, podpowiadaniem, wagarowaniem, nad obgadywaniem, plotkowaniem i dokuczaniem słabszym, nad nieszanowa-niem nauczycieli i ich wysiłków, nad wyśmiewaniem ich? Nad tym, że tworzą się zamknięte grupy, które mają pretensje do narzucania innym niejednokrotnie paskudnego i prymitywnego stylu życia? Czy przyjmuję to, bo uważam, że nic się nie da zrobić? Czy akceptuję, bo mi imponuje? A może sam czy sama postępuję w ten sposób? Czy człowiek, który jest wierzący, który idzie za Jezusem, może tak się zachowywać? Ba, czy może pozostawać obojętny wobec takich postaw? Zachęcamy do krótkiej refleksji.

     Gdy sama się zastanawiałam nad tymi grzechami (bo to są grzechy!), doszłam do wniosku, że większość z nich zaliczamy do kategorii kłamstwa, oszustwa, czyli dotyczą one przykazania: "Nie mów fałszywego świadectwa". No bo czym w ostatecznym znaczeniu jest ściąganie, podpowiadanie, wagarowanie, obgadywanie itd.? Właśnie oszustwem. Czasem może uchodzić za kradzież (ściąganie od innych), winę nieposłuszeństwa wobec rodziców (najjaskra-wiej świadczy o tym wagarowanie). Może wystarczy tytułem wstępu. Teraz przejdźmy do szczegółów. Każdą postawę "ilustruję" wypowiedziami uczniów, pozostawiam je bez komentarza. To Ty musisz sam się zastanowić i ocenić postawy ludzkie. Potem zweryfikować swoje postępowanie i podjąć decyzje na przyszłość. Może przyniesie to dobre owoce w Twoim życiu?

     ŚCIĄGANIE

     Ściąganie, bez względu na to, czy od kolegi, czy z tak zwanej ściągi, jest oszustwem. Nie piszemy tego, czego się nauczyliśmy i co rzeczywiście potrafimy, lecz odpisujemy z innych materiałów. Po co? Dlaczego? Kogo chcemy oszukać? Wydaje się nam, że nabieramy nauczyciela, i że postępujemy słusznie. Ale - postawię jeszcze raz pytanie - czego?

     Myślę, że przeważnie dzieje się tak, bo się nie przygotowaliśmy, bo zamiast uczyć się, zabawialiśmy się, bo nam się nie chciało. Myślimy: "Nie ma sprawy. Odpiszę i po kłopocie. Jakąś «detę» dostanę". Kogo oszukuję?... Nauczyciela?... Też... Rodziców?... Owszem. Jednak przede wszystkim oszukuję SIEBIE!

     Kłamstwo - jak to się mówi - ma krótkie nogi. Kłamiąc, tak naprawdę nic nie zyskasz. Tym bardziej jeśli chodzi o kłamstwo wobec siebie samego. Pomyśl o tym.

      A tak na marginesie, czy wiecie, że na tzw. Zachodzie ściąganie jest czymś nie do pomyślenia. Tam ludzie, którzy się uczą, robią to bardzo świadomie. Chcą być kimś, chcą osiągnąć sukces w życiu. Ściąganie więc jest dla nich absurdem, czymś zupełnie niezrozumiałym i nie do przyjęcia.

     PODPOWIADANIE

     To także kategoria - kłamstwo. Mnie się może wydaje, że jestem koleżeński, że litościwy i wyrozumiały. Tymczasem przykładam rękę do czyjegoś kłamstwa i sam także staję się oszustem. Niektórzy podpowiadają, by zaimponować, dowieść, że wszystko umieją. Inni robią to z lęku, że zostaną odsunięci od pozostałych albo nawet pobici.

     Podpowiadając koledze, wcale mu nie pomagasz, ale utwierdzasz w przekonaniu, że robi słusznie, że mu się zawsze jakoś powiedzie. Jednak kiedy ten zakończy swoją edukację, cóż będzie potrafił? Nic albo bardzo mało.

    Będzie dalej oszukiwał, gdyż ma takie świadectwo, ale to nie są jego osiągnięcia. Ty przyłożyłeś do tego rękę. Myślałeś, że robisz dobrze, a zrobiłeś źle.

     WAGAROWANIE

     O tym pisaliśmy szerzej niedawno, więc nie będę się powtarzać. Przy okazji 21 marca zastanawiałam się, co by było, gdyby tego dnia na wagary (dla hecy) wybrali się na przykład lekarze, kolejarze, sklepowi i inne grupy społeczne. Czy nie bylibyście wkurzeni, że nie możecie dojechać tam, gdzie chcecie, że nie ma kto wam pomóc, gdy boli ząb, że nie można kupić gumy do żucia?

     Jaki stąd wniosek? Ano taki, że wagarowanie to niedojrzałość, że świadczy o dziecinadzie. W niektórych przypadkach o tchórzostwie (gdy ktoś robi to pod naciskiem innych).

     OBGADYWANIE

     Ksiądz Edward Staniek napisał tak: "Obmowa polega na niepotrzebnym ujawnieniu błędów, słabości i grzechów cudzych. " (...) Zło obmowy polega nie tylko na tym, że ktoś ujawnił grzechy drugiego człowieka, ale na tym, że człowiek obmawiający zamiast budować, niszczy. Ten, kto obmawia, jest często gorszy od tego, kto popełnił zło (...). Obmowa to jedna z metod usprawiedliwienia swej małości (...). W obmowie mamy zawsze do czynienia z rywalizacją karła. Człowiek obmawiający, to niedojrzały karzeł".

     Dalej ks. Staniek podkreśla jeszcze, że korzeniem takiego zachowania jest egoizm i że krzywdy wyrządzone przez obmowę bardzo trudno naprawić. Zanim więc kolejny raz "nagadasz" na kogoś albo będziesz słuchał tego od innych, zastanów się, czy warto, co to da i jak świadczy o Tobie.

     PLOTKOWANIE

     Ponownie zacytuję ks. Stańka: "Plotka to ujawnianie drugiemu człowiekowi zasłyszanych o nim wiadomości, z podaniem imienia obmawiającego, ewentualnie w taki sposób, aby go zmusić do poszukiwania tego, kto go obmawia. Plotka połączona jest zwykle z jakimś koloryzowaniem, dorabianiem po drodze różnych elementów do zasłyszanych wieści. Kto posługuje się plotką, lub uczestniczy w plotkowaniu, sieje zamęt i wprowadza nieporozumienie między ludźmi".

     Plotkowanie w naszym społeczeństwie jest nagminne. Oficjalnie wszyscy się tego brzydzą. Nieoficjalnie niemal wszyscy temu ulegają. Wszelkie nowinki o naszych znajomych przyjmowane są z żarliwością, po czym z satysfakcją przekazywane im samym, by zrobić wrażenie lub popatrzyć, jak na nie zareagują. Wątpliwa przyjemność.

     Przerwać taki łańcuch choćby na swoim terenie, to nie lada osiągnięcie. Warto jednak spróbować. Owocem będzie Twój spokój ducha i zaufanie innych do Ciebie.

     DOKUCZANIE INNYM

     W każdej klasie można spotkać kogoś, kto jest "ofiarą losu". A to dlatego, że jest biedny albo gruby, albo ma poważne problemy z nauką, itp. Taka osoba jest przez większość, jeśli nie przez wszystkich, odpychana, wyśmiewana. Nikt z nią nie chce siedzieć, a nie daj Boże, zaprzyjaźnić się. Samotność tych biedaków i ich los bywa okrutny, choć najczęściej są to bardzo wartościowi ludzie.

     Odrzucenie w społeczeństwie, zamknięcie się na kogoś jest bardzo okrutne i niesprawiedliwe. Psychiczne czy - coraz częściej - fizyczne znęcanie się nad kimś, przynosi ogromne cierpienie i ból. Uczestniczenie w tym jest poważnym grzechem. Pomyśl, czy chciałbyś choćby przez chwilę być w skórze takiej "ofiary"? Nie? No to "nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe".

     CO ROBIĆ?

     Ponieważ większość poruszanych tu problemów dotyczy kłamstwa, w podsumowaniu skupimy się właśnie na tym. Najlepszym lekarstwem na kłamstwo, oszustwo i związane z nim konsekwencje jest umiłowanie prawdy. Pisze o tym również ks. Staniek, na które - autorytet pragnę powołać się i tym razem:

     "Wierność prawdzie stanowi fundament zaufania i wszelkich stosunków międzyludzkich, a przede wszystkim fundament prawdziwej miłości. Gdziekolwiek pojawi się kłamstwo, tam obumiera zaufanie i ulega zniszczeniu prawdziwa miłość (...) Tyle w nas jest Boga, ile w nas jest umiłowania prawdy, jeżeli mamy okazję podać rękę człowiekowi, który w szkole Chrystusa uczy się wierności prawdzie, możemy być pewni, że mamy do czynienia ze świętym. Najlepszym wykładnikiem autentycznej ewangelicznej świętości jest umiłowanie prawdy i odwaga potrzebna do dawania świadectwa prawdzie. To dowód, że w sercu człowieka mieszka Boży Duch".


Ewa Miller-Stefańska


Tekst pochodzi z Tygodnika
Młodziezy Katolickiej

18 IV 1999 r.   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej