Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Kłopoty z kropką

     Polska ortografia jest trudna. Istnieją jednak takie reguły, które wydają się stosunkowo łatwe i powszechnie znane. Należy do nich zasada, że nie stosuje się kropki po takich skrótach, których ostatnia litera jest zarazem ostatnią literą skracanego wyrazu. Stawiamy zatem kropkę po skrótach typu: prof., doc, dyr., ponieważ ich ostatnie litery nie są ostatnimi literami odpowiednich wyrazów -profesor, docent, dyrektor. Z kolei nie stawiamy kropki po skrótach typu: bp, mgr, płk, ponieważ ich ostatnie litery są ostatnimi literami odpowiednich wyrazów - biskup, magister, pułkownik.

     Niewiele osób wie, że przywołana wyżej reguła ortograficzna dotyczy wszystkich, a nie tylko podstawowych form skracanych wyrazów. Jeżeli zatem np. rzeczownik major w postaci skrótu pojawia się w zdaniu w dopełniaczu (kogo? czego? -majora), to ostatnia litera skrótu przestaje być ostatnią literą wyrazu i konieczne jest postawienie kropki, a więc zapis: Nie było dziś na zajęciach mjr. Kowalskiego. Analogicznie - jeżeli chcemy skrócić formę biskupowi, to należy napisać: Goście podarowali bp. Wojtyle bogato wyszywany ornat, a jeśli chcemy użyć skrótu od formy magistrze, to powinniśmy napisać: Rozmawialiśmy o mgr. Nowaka.

     A co z doktorem? Niekiedy w tekstach można spotkać odmienione skróty typu: bpa, mgrowi, drem zastępujące formy: biskupa, magistrowi, doktorem. Mogą one dziwić, ale są jak najbardziej poprawne, choć zdecydowanie rzadsze od tych z kropką.

     Podsumowując - jeżeli zechcemy użyć skrótu np. od rzeczownika doktor, to w zależności od kontekstu powinniśmy napisać: Dzisiejszy wykład poprowadzi dr Nowak, ale: Na spotkanie z dr. Nowakiem przyszło wielu studentów lub: Na spotkanie z drem Nowakiem przyszło wielu studentów.


dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 grudnia 2009   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 Aga: 29.12.2016, 18:59
 W słowie dyr - ostatnia litera skrótu jest ostatnia literą wyrazu.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej