Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Kłopoty z kropką

     Polska ortografia jest trudna. Istnieją jednak takie reguły, które wydają się stosunkowo łatwe i powszechnie znane. Należy do nich zasada, że nie stosuje się kropki po takich skrótach, których ostatnia litera jest zarazem ostatnią literą skracanego wyrazu. Stawiamy zatem kropkę po skrótach typu: prof., doc, dyr., ponieważ ich ostatnie litery nie są ostatnimi literami odpowiednich wyrazów -profesor, docent, dyrektor. Z kolei nie stawiamy kropki po skrótach typu: bp, mgr, płk, ponieważ ich ostatnie litery są ostatnimi literami odpowiednich wyrazów - biskup, magister, pułkownik.

     Niewiele osób wie, że przywołana wyżej reguła ortograficzna dotyczy wszystkich, a nie tylko podstawowych form skracanych wyrazów. Jeżeli zatem np. rzeczownik major w postaci skrótu pojawia się w zdaniu w dopełniaczu (kogo? czego? -majora), to ostatnia litera skrótu przestaje być ostatnią literą wyrazu i konieczne jest postawienie kropki, a więc zapis: Nie było dziś na zajęciach mjr. Kowalskiego. Analogicznie - jeżeli chcemy skrócić formę biskupowi, to należy napisać: Goście podarowali bp. Wojtyle bogato wyszywany ornat, a jeśli chcemy użyć skrótu od formy magistrze, to powinniśmy napisać: Rozmawialiśmy o mgr. Nowaka.

     A co z doktorem? Niekiedy w tekstach można spotkać odmienione skróty typu: bpa, mgrowi, drem zastępujące formy: biskupa, magistrowi, doktorem. Mogą one dziwić, ale są jak najbardziej poprawne, choć zdecydowanie rzadsze od tych z kropką.

     Podsumowując - jeżeli zechcemy użyć skrótu np. od rzeczownika doktor, to w zależności od kontekstu powinniśmy napisać: Dzisiejszy wykład poprowadzi dr Nowak, ale: Na spotkanie z dr. Nowakiem przyszło wielu studentów lub: Na spotkanie z drem Nowakiem przyszło wielu studentów.


dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 grudnia 2009   

Wasze komentarze:
 Aga: 29.12.2016, 18:59
 W słowie dyr - ostatnia litera skrótu jest ostatnia literą wyrazu.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej