Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Horeszkówna, Zarembina, Skarżanka

     Zapewne wszyscy pamiętają z dzieciństwa wiersze Ewy Szelburg-Zarembiny? Podczas lektury "Pana Tadeusza" zwraca się uwagę na losy Zosi Ho-reszkówny, miłośnikom teatru i kina nie trzeba przedstawiać Hanny Skarżanki czy Elżbiety Zającówny, a polonistom - Jadwigi Puzyniny czy Renaty Grzegorczykowej. Co łączy wymienione kobiety? Wszystkie one używały lub nadal używają tradycyjnych żeńskich form swoich nazwisk. Dziś nazwiska w tej postaci stosowane są coraz rzadziej, co więcej, ich używanie nie jest konieczne nawet w normie wzorcowej, warto jednak przypomnieć, jak się je tworzy.

     Większość polskich i spolszczonych nazwisk - np. No-wak, Miś, Burdo, Ziają czy Wende - nie wskazuje jednoznacznie napięć. Tymczasem formy żeńskie informują odbiorcę nie tylko o tym, że osoba, o której mowa, na pewno jest kobietą, lecz także o tym, w jakiej relacji rodzinnej znajduje się ona wobec mężczyzny noszącego to samo nazwisko, zwykle także -jaki jest jej stan cywilny. Nowakówna i Zarębianka to panny, córki panów o nazwisku Nowak i Zaręba, a Nowakowa i Zarębina to mężatki, żony tych samych panów.

     Zasady tworzenia nazwisk żeńskich są stosunkowo proste: do nazwisk męskich zakończonych na -a dodaje się przyrostki -yna/-ina oraz -anka, do pozostałych: -owa oraz -ówna. Oto kilka przykładów: Kotula - Kotulina, Kotulanka, Mucha - Muszyna, Muszanka, Miś - Misiowa, Misiówna, Rataj - Ratajowa, Ratajówna, Mróz - Mrozowa, Mrozówna, Wende - Wendowa, Wendówna, Srebro - Srebrowa, Srebrówna, Pini - Piniowa, Piniówna itp. Jedyną grupą nazwisk, od których nie da się utworzyć form żeńskich, są nazwiska męskie zakończone na -ski, -cki czy -dzki.

     Należy jednak pamiętać o różnego typu wyjątkach. Jeżeli forma utworzona regularnie byłaby trudna do wymówienia (np. *Drzazdźyna - tak musiałaby się nazywać żona pana o nazwisku Drzazga), brzmiałaby dziwnie (np. *Ziaina -od nazwiska Ziają czy *Wajdzianka od Wajda) lub też wywoływałaby zabawne skojarzenia (np. *Wałęsina i *Wałęsianka od nazwiska Wałęsa), to albo nie tworzy jej się w ogóle, albo też używa do tego celu innych przyrostków (np. Dzarzgo-wa, Wajdówna, Watęsowa i Wałęsówna). Jeżeli z kolei w zakończeniu nazwiska pojawia się -g-, to aby uniknąć wrażenia używania wulgaryzmu, w nazwiskach panieńskich stosuje się przyrostek -anka, a nie -ówna, np.: Lange - Langowa, ale Lanżanka, Pług - Pługowa, ale Płużanka.


dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 marca 2010   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej