Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Procent i procenty

    Rzeczownik procent pozornie nie sprawia żadnych trudności normatywnych, jednak analiza konkretnych tekstów dowodzi, że jest zupełnie inaczej - bardzo często jest on używany błędnie. A to dlatego, że jest to rzeczownik nietypowy, którego odmiana jest trojaka i zależy od kontekstu.

     Jeżeli wyraz procent występuje w zdaniu bez liczebników, ma pełną odmianę, charakterystyczną dla tego typu rzeczowników. Mówimy zatem np.: Nie mógł się doprosić tego brakującego procentu; Piotr żyje z procentów od kapitału, który odziedziczył po dziadku; Kiedyż wreszcie wykorzystam te procenty?!; Przyglądał się procentom wpisanym do zadania matematycznego; Musi się zadowolić tylko procentami tego, co chciał zdobyć; Marzył choćby o procentach majątku swego brata itp.

     Jeżeli wyraz procent w liczbie mnogiej łączy się z liczebnikami głównymi, tradycyjne końcówki zachowuje tylko w celowniku (np. Pięciu procentom uczniów postawiliśmy szóstki), narzędniku (np. Udało nam się wyjechać z siedemdziesięcioma procentami dzieci) oraz miejscowniku (np. Na tych terenach w sześćdziesięciu dwóch procentach mieszka ludność litewska). W pozostałych przypadkach należy używać formy podstawowej, np. Piotr żyje z trzydziestu procent kapitału, który odziedziczył po dziadku czy: Kiedyż wreszcie wykorzystam te dwanaście procent?!. Jeżeli procent występuje w połączeniach z liczebnikami ułamkowymi, pozostaje nieodmienny. Mówimy zatem np.: Nie było dziś trzech i pięciu dziesiątych procent uczniów; Przyglądał się pięciu i czterem dziesiątym procent kolekcji znaczków ojca; Wyjechała z dziewięćdziesięcioma ośmioma i pół procent rodzinnego majątku czy: Na tych terenach w sześćdziesięciu dwóch i siedmiu dziesiątych procent mieszka ludność litewska.

     Jak widać, używanie rzeczownika procent niesie ze sobą realne niebezpieczeństwo popełnienia błędu. Najtrudniejsze przypadki to: dopełniacz (zabrakło procentów, ale: zabrakło pięciu procent oraz pięciu i pół procent), celownik (przygłądał się procentom oraz trzem procentom, ale: przygłądał się trzem i pół procent), narzędnik {wyjechała z procentami oraz z trzydziestoma procentami, ale: wyjechała z trzydziestoma i trzema dziesiątymi procent) i miejscownik (marzył o procentach oraz o trzech procentach, ale: marzył o trzech i pół procent).


dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW


Tekst pochodzi z Tygodnika

11 lipca 2010   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 bogna: 20.07.2008, 20:27
 Wszystkim życzę, sobie również, z całego serca tej właśnie radości życia.Takiej, która pozwala cieszyć się nawet wtedy, gdy łzy cisną się do oczu, gdy świat się po ludzku wali, a serce cieszy się obecnością Pana Boga. Dużo można chcieć w życiu, a tak niewiele jest się w stanie znaleźć bez Pana. Gorąco wszystkich pozdrawiam.
 magda1595: 19.07.2008, 22:30
 Panie tak bardzo przepraszam Cię za moje grzechy wiem ze tak bardzo Cie bolą tak jak i mnie tak bardzo dręczą tak bardzo prosze o wskazanie drogii
 a.l: 19.07.2008, 20:02
 Codziennie od nowa szukam tej właśnie radości.Życzę każdemu by potrafił ją znalezć "a wszystko inne będzie Wam dodane".Szczęść Boże!
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej