Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sześciolatki do pierwszej klasy!?

     Obniżenie wieku obowiązku szkolnego. Dobrze czy źle? Zdania, rzecz jasna, są podzielone, chociaż, jak wynika z sondaży, większość rodziców wolałaby posłać swoje dziecko do pierwszej klasy jak dotąd - w wieku siedmiu lat. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na program nauczania przewidziany dla nowego pierwszoklasisty, brak wyrównanych szans i lęk o owoce tego nierozpoznanego w naszych warunkach, choć pewnie sprawdzonego w innych krajach, pomysłu.

     Skąd to zamieszanie?

     Zgodnie z art. 12. 1 ustawy z dnia 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 56, poz. 458), w latach szkolnych 2009/2010-2011/2012, na wniosek rodziców, obowiązkiem szkolnym może być objęte dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. Dyrekcja publicznej szkoły podstawowej, w której rejonie mieszka dziecko, może przyjąć do szkoły dziecko sześcioletnie, jeśli organizacja placówki na to pozwala, a dziecko było objęte wychowaniem przedszkolnym w roku szkolnym poprzedzającym rok, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej.

     Co to oznacza?

     Zgodnie z ustawą, dzieci w wieku sześciu lat odbywają obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. Na bezpłatnych zajęciach przebywają 5 godz. dziennie, za pozostałe muszą zapłacić. Wrzesień 2010 r. zaczyna drugi rok z trzech lat przewidzianych do wprowadzania obniżonego wieku rozpoczynania obowiązku szkolnego, czyli przygotowuje do tego, by od roku szkolnego 2011/2012 wszystkie sześciolatki zaczynały edukację pierwszą klasą szkoły podstawowej.

     Przed rokiem 2011

     Pierwszy rok tej reformy mamy już za sobą. Z tego, co już wiadomo, pierwsze klasy nie cieszyły się dużą popularnością wśród sześciolatków, choć dzięki ustawie dzieci mogły z tego skorzystać.

     Po wakacjach kolej na dzieci urodzone w roku 2004, które powinny: realizować obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu czy w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej (w "zerówce") lub realizować obowiązek szkolny w klasie pierwszej szkoły podstawowej, po przedstawieniu zaświadczenia z przedszkola lub pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.

     Mamy więc wybór. Jeśli nasze dziecko jako pięciolatek uczęszczało na zajęcia przedszkolne, może rozpocząć naukę jako sześcioletni pierwszak. Jeśli zaś obecnie wychowujemy pięciolatka - dziecko urodzone w roku 2005 - od września jest on objęty obowiązkową edukacją przedszkolną, a w roku przyszłym, 2011/2012, będzie zaczynał pierwszą klasę szkoły podstawowej.

     W czasie wprowadzania zmian (do roku szkolnego 2011/2012) rodzice mają prawo do odroczenia lub przyspieszenia o jeden rok - na swój wniosek - rozpoczęcia obowiązku szkolnego, bez konieczności uzyskiwania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dla dzieci urodzonych w roku 2006 i później przyspieszenie lub opóźnienie rozpoczęcia nauki w szkole będzie możliwe tylko na podstawie opinii poradni.


Agnieszka Chadzińska


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego

25/2010   

Wasze komentarze:
 magda1595: 15.09.2008, 11:31
 Panie dopomóż mi abym wyjechała z tego "więzienia czasu" ...tak bardzo proszę...jest mi trudno tu mieszkać...bardzo pragnę wyjechać do taty....i zrealizować marzenia z Twoją pomocą jeżeli są one zgodne z Twoją wolą...postaram być wytrwała w modlitwie do Ciebie Panie....wysłuchaj mnie
 Sylwia: 11.09.2008, 11:33
 Tak , tutaj na emigracji odnalazlam Ciebie Boze...
 Pauluśka: 11.05.2008, 21:06
 Boże.... cóż więcej powiedzieć? KOCHAM CIę!!!
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej