Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
UKSW, SGGW, SGPiS - to i owo o skrótowcach

     W ostatnich latach w związku z gwałtownie rosnącą liczbą różnego typu instytucji, organizacji, firm itp. w tekstach coraz częściej pojawiają się nie tylko ich nazwy, lecz także zastępujące je skrótowce. Powszechna tendencja do ekonomiczności czy wręcz skró-towości powoduje, że zamiast pisać np. W ubiegłym tygodniu odbył się kolejny zjazd absolwentów Akademii Teologii Katolickiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, częściej piszemy: W ubiegłym tygodniu odbył się kolejny zjazd absolwentów ATK i UKSW. Warto w związku z tym przypomnieć kilka najważniejszych zasad pisowni skrótowców.

     Po pierwsze, wszystkie tzw. skrótowce literowe i głoskowe (a więc takie, w przypadku których wymawia się poszczególne litery osobno, oraz takie, które wymawia się jak jeden wyraz) zapisuje się wielkimi literami, np.: AK (Armia Krajowa), KUL (Katolicki Uniwersytet Lubelski), NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia), ZHP (Związek Harcerstwa Polskiego). Wyjątek stanowią spójniki i przyimki - jeżeli wchodzą one w skład nazwy, to ich początkowe litery w skrótowcu zapisuje się małymi literami, np.: RdC (Radio dla Ciebie), IMiGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej), SGPiS (Szkoła Główna Planowania i Statystyki). Niekiedy takie elementy nazwy w ogóle się nie pojawiają, np.: BBWR (Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem), TOZ (Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami). Zawsze pomija się w skrótowcach znaki interpunkcyjne występujące' w nazwie (przecinki, łączniki), np.: AGH (Akademia Górniczo-Hutnicza).

     Po drugie, inne typy skrótowców zapisuje się w zależności od przyjętej konwencji, niekiedy tylko pierwsza litera jest wielka, np.: Desa (Dzieła Sztuki i Antyki) czy Pafawag (Państwowa Fabryka Wagonów).

     Po trzecie, jeżeli jakiś element nazwy rozpoczyna się głoską oddawaną w polskiej ortografii tzw. dwuznakiem (typu: "cz", "dż", "sz", "rz"), to w skrótowcach używa się tylko pierwszej litery tego dwuznaku, np.: PCK (Polski Czerwony Krzyż), RP (Rzeczpospolita Polska), SGGW (Szkoła Wyższa Gospodarstwa Wiejskiego). Wyjątkowo pozostawia się dwuznak "ch", przy czym tylko pierwsza jego litera jest wielka, np.: BCh (Bataliony Chłopskie), ZChN (Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe).

     Po czwarte, jeżeli wewnątrz skrótowca występują inne niż tylko pierwsze litery kolejnych elementów nazwy, zapisuje się je małymi literami, np.: PZMot (Polski Związek Motorowy).

     I wreszcie, po piąte, jak widać, po kolejnych literach skrótowca nie należy stawiać kropek.


dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW


Tekst pochodzi z Tygodnika

5 grudnia 2010   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 wiatr: 21.09.2008, 09:24
  Panie ... PRZYJACIÓŁ ...wielu ...Posiadasz ..., których bardzo Umiłowałeś ...bo Sam do ...Zbawiennych Cierpień Wybrałeś ! ONI ... WIELKODUSZNIE Odpowiedzieli ...i KRZYŻ ...swój Bolesny ... OCHOTNIE Przyjęli !!! Codziennie ICH ...Sobą Karmisz ...i Wspierasz i UCZYSZ ...sobie Umierać !Świat ... się DZIWUJE ... bo Radość w Nich czuje , Pokój ...niesamowity od Nich bije ..., choć mają bólu ... aż tyle ! Życie Ich w Tobie ZANURZONE ...Obmywa Twoje Ciało Poranione , Ulgę ... Ukojenie Ci daje ... o jak miło Panie ! Inni Twoi Przyjaciele ... Ucztę Sprawują ...i też Bardzo Ciebie Miłują !!! a Ty ... Im się Odwdzięczasz ... Łaski zsyłasz ...Proroków dajesz ...; Świętymi CZYNISZ ... Już tu na ziemi !
 Monika: 19.09.2008, 15:50
 Czy jest na swiecie kobieta ktora tak bardzo kocha mezczyzne ze oddalaby za Niego zycie ? Tak jest i pozwoli Mu kochac inna. Z czasem jest szczesliwa bo On jest szczesliwy. Moze Ona potrafi Go uszczesliwic, a ja nie. Moja Milosc moze byc iluzja.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej