Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
UKSW, SGGW, SGPiS - to i owo o skrótowcach

     W ostatnich latach w związku z gwałtownie rosnącą liczbą różnego typu instytucji, organizacji, firm itp. w tekstach coraz częściej pojawiają się nie tylko ich nazwy, lecz także zastępujące je skrótowce. Powszechna tendencja do ekonomiczności czy wręcz skró-towości powoduje, że zamiast pisać np. W ubiegłym tygodniu odbył się kolejny zjazd absolwentów Akademii Teologii Katolickiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, częściej piszemy: W ubiegłym tygodniu odbył się kolejny zjazd absolwentów ATK i UKSW. Warto w związku z tym przypomnieć kilka najważniejszych zasad pisowni skrótowców.

     Po pierwsze, wszystkie tzw. skrótowce literowe i głoskowe (a więc takie, w przypadku których wymawia się poszczególne litery osobno, oraz takie, które wymawia się jak jeden wyraz) zapisuje się wielkimi literami, np.: AK (Armia Krajowa), KUL (Katolicki Uniwersytet Lubelski), NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia), ZHP (Związek Harcerstwa Polskiego). Wyjątek stanowią spójniki i przyimki - jeżeli wchodzą one w skład nazwy, to ich początkowe litery w skrótowcu zapisuje się małymi literami, np.: RdC (Radio dla Ciebie), IMiGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej), SGPiS (Szkoła Główna Planowania i Statystyki). Niekiedy takie elementy nazwy w ogóle się nie pojawiają, np.: BBWR (Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem), TOZ (Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami). Zawsze pomija się w skrótowcach znaki interpunkcyjne występujące' w nazwie (przecinki, łączniki), np.: AGH (Akademia Górniczo-Hutnicza).

     Po drugie, inne typy skrótowców zapisuje się w zależności od przyjętej konwencji, niekiedy tylko pierwsza litera jest wielka, np.: Desa (Dzieła Sztuki i Antyki) czy Pafawag (Państwowa Fabryka Wagonów).

     Po trzecie, jeżeli jakiś element nazwy rozpoczyna się głoską oddawaną w polskiej ortografii tzw. dwuznakiem (typu: "cz", "dż", "sz", "rz"), to w skrótowcach używa się tylko pierwszej litery tego dwuznaku, np.: PCK (Polski Czerwony Krzyż), RP (Rzeczpospolita Polska), SGGW (Szkoła Wyższa Gospodarstwa Wiejskiego). Wyjątkowo pozostawia się dwuznak "ch", przy czym tylko pierwsza jego litera jest wielka, np.: BCh (Bataliony Chłopskie), ZChN (Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe).

     Po czwarte, jeżeli wewnątrz skrótowca występują inne niż tylko pierwsze litery kolejnych elementów nazwy, zapisuje się je małymi literami, np.: PZMot (Polski Związek Motorowy).

     I wreszcie, po piąte, jak widać, po kolejnych literach skrótowca nie należy stawiać kropek.


dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW


Tekst pochodzi z Tygodnika

5 grudnia 2010   

Wasze komentarze:
 wiatr: 21.09.2008, 09:24
  Panie ... PRZYJACIÓŁ ...wielu ...Posiadasz ..., których bardzo Umiłowałeś ...bo Sam do ...Zbawiennych Cierpień Wybrałeś ! ONI ... WIELKODUSZNIE Odpowiedzieli ...i KRZYŻ ...swój Bolesny ... OCHOTNIE Przyjęli !!! Codziennie ICH ...Sobą Karmisz ...i Wspierasz i UCZYSZ ...sobie Umierać !Świat ... się DZIWUJE ... bo Radość w Nich czuje , Pokój ...niesamowity od Nich bije ..., choć mają bólu ... aż tyle ! Życie Ich w Tobie ZANURZONE ...Obmywa Twoje Ciało Poranione , Ulgę ... Ukojenie Ci daje ... o jak miło Panie ! Inni Twoi Przyjaciele ... Ucztę Sprawują ...i też Bardzo Ciebie Miłują !!! a Ty ... Im się Odwdzięczasz ... Łaski zsyłasz ...Proroków dajesz ...; Świętymi CZYNISZ ... Już tu na ziemi !
 Monika: 19.09.2008, 15:50
 Czy jest na swiecie kobieta ktora tak bardzo kocha mezczyzne ze oddalaby za Niego zycie ? Tak jest i pozwoli Mu kochac inna. Z czasem jest szczesliwa bo On jest szczesliwy. Moze Ona potrafi Go uszczesliwic, a ja nie. Moja Milosc moze byc iluzja.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej