Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pomoc dla niepłodnych małżeństw

W styczniu 2009 r. mija rok działalności warszawskiego Duszpasterstwa Niepłodnych Małżeństw. Jest to nowa inicjatywa w Kościele, powstała by pomóc osobom mającym problemy z poczęciem dziecka. Takich małżeństw - według oficjalnych szacunków - jest w Polsce ok. 20%. Część z nich stanowią małżeństwa katolickie, nie decydujące się na techniki wspomaganego rozrodu. Nasza droga nie jest łatwa: po przejściu całej diagnostyki niepłodności, często nieskutecznym leczeniu stajemy przed pytaniem: co dalej? Lekarze proponują inseminację i in vitro, my - z przyczyn etycznych - nie możemy się na to zgodzić. Pozostaje bolesna pustka, którą trudno wypełnić i ciągle powracające pytania: "dlaczego" i "co mamy robić, Boże"?

I właśnie - z uwagi na konieczność duchowego wsparcia małżonków pragnących realizować swoje powołanie zgodnie z Bożym planem - wraz z ks. Tomaszem Nowaczkiem -proboszczem parafii Matki Bożej z Lourdes na warszawskiej Pradze powołaliśmy do życia Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Spotkało się ono z bardzo pozytywnym przyjęciem przez zainteresowane małżeństwa, które odnalazły w nim swoje miejsce w Kościele. Bardzo ważne jest dla nas również poczucie jednoczącej wspólnoty osób z takimi samymi problemami.

Na czym polega?

Centrum inicjatywy stanowią Msze św. w intencji małżeństw mających problem z poczęciem dziecka sprawowane w każdą drugą niedzielę miesiąca o godzinie 15.00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej z Lourdes w Warszawie oraz - dla chętnych - spotkania po Mszy św. Gościmy na nich osoby będące autorytetem moralnym w dziedzinie etyki, osoby z doświadczeniem adopcyjnym, a także sami dzielimy się doświadczeniami w zakresie leczenia i przeżywania swojej bezdzietności.

Co już się działo?

Do najważniejszych działań zorganizowanych w pierwszym roku funkcjonowania Duszpasterstwa należą:

- uroczysty Akt Zawierzenia Matce Bożej z Lourdes
- pielgrzymka do grobu bł. Stanisława Papczyńskiego

- wykład bioetyka ks. Piotra Kieniewicza dotyczący zagadnień bioetycznych oraz problemu in vitro
- spotkanie z dyrektorem warszawskiego Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego - panią Zofią Dłutek
- cykl "Rekolekcji w codzienności"
- spotkanie z ks. Michałem Kozakiem - organizatorem rekolekcji dla niepłodnych małżeństw "Abraham i Sara" organizowanych w Sulejówku
- liczne dyskusje i wymiana doświadczeń dotyczących etycznych metod badań i leczenia, także w świetle niedawno opublikowanej instrukcji Kongregacji Nauki Wiary "Dignitas personae".

Rozpoznać swoje powołanie

Głównym zadaniem jakie stawia sobie Duszpasterstwo jest rozeznawanie przez poszczególne małżeństwa swojej własnej drogi. I nie chodzi tutaj przede wszystkim o adopcję - co wydaje się prostą radą osób postronnych. Być może niektórych z nas Bóg właśnie do tego powoła, ale nie jest to automat. Adopcja jest innym rodzajem rodzicielstwa. Naturalnie nie gorszym, ale innym: pięknym ale trudniejszym. I trzeba jej pragnąć rzeczywiście, znając wszelkie jej aspekty a nie tylko chcąc dziecka.

Być może jednak naszą drogą będzie ciągle jeszcze czas oczekiwania na dziecko biologiczne, leczenie lub nawet decyzja o życiu we dwójkę, choć tą ostatnią póki co zaakceptować niełatwo. W każdym z nas bowiem tkwią pokłady olbrzymiej małżeńskiej miłości pragnącej dawać owoce - te namacalne - w postaci wychowywania potomstwa. I żadna inna działalność, choćby najszlachetniejsza nie zastąpi tego pragnienia i nie oszuka biologii.

Pierwsze efekty

Pierwszym "widocznym" owocem jest poczęcie dziecka przez jedno z małżeństw już po pierwszej Mszy św. Ale nie jedynym. Efekty to przede wszystkim podejmowane decyzje, dyskusje, dojrzewanie do wyboru którejś z dróg. To cierpliwość i pokora. To większa wrażliwość na cierpienie innych - nie tylko w tej sferze.

To także wzajemna pomoc w wyborze lekarza, dzielenie się doświadczeniem z badań i leczenia, rady jak przetrwać ten trudny czas - od strony psychologicznej.

To wreszcie zawierane znajomości i przyjaźnie, spotkania towarzyskie i wspólne wycieczki - bo przecież nasze życie nie skupia się tylko na jednym problemie. Musimy normalnie funkcjonować mimo niepłodności, zwyczajnie pracować i pełnić rozmaite funkcje. Nie omijają nas także inne życiowe problemy i doświadczenia...

A ponieważ nie jest to łatwe potrzebujemy umocnienia duchowego. Nie tylko pomocy lekarzy czy psychologów bo niepłodność to problem nie tylko medyczny.

Ufamy...

...że Bóg, który wie co jest dla nas najlepsze nie pozostawi w naszych sercach niespełnionych pragnień ale zaspokoi je najpełniej - w miłości. I że bez względu na drogę, która stanie się naszym udziałem będziemy spełnieni jako małżonkowie, którzy przecież w przysiędze małżeńskiej wyrazili otwartość na życie i którzy chcą realizować swoje powołanie w całej pełni.

Aby łatwiej było kroczyć tą trudną dla nas drogą, w imieniu ks. Proboszcza Parafii Matki Bożej z Lourdes w Warszawie - ks. Tomasza Nowaczka oraz własnym serdecznie zapraszamy małżeństwa mające problem z poczęciem dziecka na Msze święte i spotkania.

Terminy kolejnych Mszy świętych w 2009 r:
8.02.2009 r., 8.03.2009 r., 10.05.2009 r., 14.06.2009 r., 12.07.2009 r.,

9.08.2009 r., 13.09.2009 r., 11.10.2009 r., 8.11.2009 r., 13.12.2009 r.

Kasia i Tomek

Redakcja portalu

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

Najbliższa Msza Święta 11 września 2022 2021 r. godz. 16

Nasza wspólnota:
ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
oraz grupa małżeństw...

strona: www.pragniemypotomstwa.pl
e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Maria: 15.01.2015, 12:35
 bardzo dobra inicjatywa
 Marcin Wołek: 14.01.2012, 19:49
 Wreszcie jasno Ktoś pisze o całej naprotechnologii! My z Żoną przeszliśmy cały tzw. "cykl leczenia" i nic! Jesteśmy nadal bez diagnozy, bez kasy...etc. O aspektach moralnych nie wspominam (niby wielka alternatywa do in vitro!? Na pewno nie finansowa)! Szkoda tylko z całym szacunkiem do tej metody, że nie mówi się jasno na początku ile kosztuje i jak naprawdę jest "skuteczna"! To na pewno z chrześcijaństwem ma mało wspólnego!
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Robert z Molesmeśw. Robert z Molesme

Modlitwa do bł. Klary GambacortaModlitwa do bł. Klary Gambacorta

Modlitwa do św. Katarzyny TekakwithaModlitwa do św. Katarzyny Tekakwitha

Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?

Za wiarę trzeba cierpiećZa wiarę trzeba cierpieć

Nowa Bazylika Świętego Apolinarego w RawennieNowa Bazylika Świętego Apolinarego w Rawennie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej