Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Joachim i Anna

Joachim i Anna

Rodzice Najświętszej Marii Panny

Ewangelie nie przekazały o rodzicach Maryi żadnej wiadomości. Milczenie Biblii dopełnia bogata literatura apokryficzna.

Wiadomości z życia św. Anny pochodzą z II wieku. Anna przyszła na świat w Betlejem, około 70 lat przed narodzeniem Chrystusa. Jej imię pochodzi z hebrajskiego i oznacza: łaskę. Anna wywodziła się z królewskiego rodu Dawida. Gdy miała 24 lata poślubiła Joachima, Galilejczyka z zamożnej i znakomitej rodziny. Zamieszkali w Nazarecie. Małżonków łączyło wielkie uczucie, ale nie byli zupełnie szczęśliwi, bowiem mimo dwudziestu lat wspólnego pożycia nie mieli potomstwa. Stare świadectwa podają, że Joachim i Anna - będąc już w podeszłym wieku - przybyli z Galilei do Jerozolimy, by tu zamieszkać.

Według opisu ks. Piotra Skargi pewnego dnia Joachim pragnął jako pierwszy złożyć na ołtarzu w czasie nabożeństwa przyniesioną przez siebie ofiarę. Miał takie prawo, bo jego ofiara była największa, ale kapłan odprawiający nabożeństwo zawrócił go i ponadto znieważył wytykając mu głośno sromotę bezpłodności. Poniżony Joachim nie wrócił już w tym dniu do żony, ale udał się w góry do swej trzody i tam żalił się Panu Bogu w modlitwie. Porzucona przez męża św. Anna wznosiła do Boga gorące modły w ogrodzie pod drzewem figowym. Ślubowała Bogu wówczas oddanie dziecka, gdyby ją nim uszczęśliwił, na wyłączną Jemu służbę. Wtedy zjawił się anioł i oświadczył św. Annie, że urodzi córkę i da jej na imię Maryja, i że będzie ona łaski pełna. Podobne widzenie w tym samym czasie miał św. Joachim i dlatego wrócił do opuszczonej małżonki.

Inny przekaz podaje, że Joachim gdy nie mógł złożyć w ofierze kilku gołębi, zasnął z żalu i zmęczenia. Wtedy przyśnił się mu anioł i oświadczył, że będzie miał córkę. W tym samym czasie anioł przyśnił się także Annie i nakazał jej udać się pod Złotą Bramę w Jerozolimie. Tam Anna spotkała Joachima i ucałowali się z radości. Wtedy też - z mocą Bożą - poczęła się Maryja.

Według jeszcze innego przekazu Joachim - będąc już w podeszłym wieku - udał się na pustynię, by tam przez 40 dni pościć i modlić się o potomstwo. Anna "zaś błagała Boga w swoim domu o zdjęcie z niej piętna niepłodności". I tak, w 44 roku życia, św. Anna powiła dziecię przecudnej urody. Według panującego zwyczaju w piętnastym dniu dano dziecku na imię Maryja, które tłumaczy się w różny sposób, między innymi jako: pani, piękna lub napawająca radością. W 80 dniu małżonkowie zanieśli niemowlę do świątyni, aby je poświęcić Bogu i oddać przewidzianą prawem ofiarę.

Św. Joachim umarł bardzo wcześnie, gdy Maryja była jeszcze dzieckiem. Nie wiadomo natomiast, kiedy umarła św. Anna. Apokryfy mówią, że gdy Maryja została zaślubiona Józefowi, Anna odeszła w cień - jej rola w historii została już spełniona.

Kult rodziców Najświętszej Maryi Panny rozwijał się w Kościele w miarę rozwoju kultu Matki Bożej. Już w IV/V wieku istniał w Jerozolimie kościółek przy dawnej sadzawce Betsaida, w pobliżu dawnej świątyni, wzniesiony ku czci świętych Joachima i Anny. Istnieje on do dziś. Według podania tam miał nawet znajdować się ich grób. Inne miejsce grobu rodziców Maryi, na jakie wskazuje tradycja, to dolina rzeki Ezdrelon przy wejściu na górę Oliwną.

W ikonografii św. Anna ukazywana jest w scenach z apokryfów oraz obrazujących życie Maryi. Ulubionym tematem jest św. Anna ucząca czytać Maryję. Niektóre jej atrybuty to: palec na ustach, księga i lilia. Św. Anna jest wzywana w modlitwie o deszcz, poprawę pogody, o znalezienie rzeczy zgubionych.

Natomiast św. Joachim ukazywany jest jako starszy, brodaty mężczyzna w długiej sukni lub płaszczu. Występuje w licznych cyklach mariologicznych oraz z życia św. Anny. Jego atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus w ramionach, dwa gołąbki w dłoni na zamkniętej księdze lub w małym koszyku, jagnię u stóp, laska, kij pasterski, księga, zwój.

W Kościele, oboje św. Joachim i św. Anna patronują małżonkom, a ponadto należy pamiętać, iż są oni naszymi duchowymi dziadkami.

Beata Bujnicka

Tekst pochodzi ze strony parafii
św. Joachima i Anny w Legnicy

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

Najbliższa Msza Święta 11 września 2022 2021 r. godz. 16

Nasza wspólnota:
ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
oraz grupa małżeństw...

strona: www.pragniemypotomstwa.pl
e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Dorota : 27.07.2023, 00:14
 Proszę o zdrowie na ciele i duszy dla mojej rodziny żeby Danielowi dali inny rejon w pracy w którym chodzi jako listonosz i żeby awizowal się na łódź 7 i o błogosławieństwo boże w pracy i życiu dla całej rodziny za Duszę w Czyśćcu cierpiące ❤️❤️❤️❤️🌹❤️🌹🌹❤️🌹
 matka: 26.07.2022, 14:04
 Swieta Anno i Jochmie prosze Cie o zdrowe potomstwo dla moich dzieci/o dobrych,katolickich wspolmalzonkow dla G.D./. Dziekuje bardzo.
 Anna: 09.07.2022, 11:40
 Święta Anno i Joachimie, proszę o Wasze wstawiennictwo w naszych staraniach o dar potomstwa
 K: 23.04.2022, 20:22
 Święty Joachimie i Anno wstawcie się w moich intencjach , pospieszcie
 Joanna : 11.07.2021, 01:10
 Święta Anno i Joachimie wstawcie się za Nami i łaskę potomstwa. Amen
 Slayer: 19.08.2020, 18:14
 śmiechu warte
 matka: 26.07.2020, 11:03
 Swieta Anno i Joachimie prosze Was w intencji blagalnej o powrot do zdrowia dla syna i jego matki. W intencji przywrocenia blog.Bozego w pracy zawodowej i w zyciu dla dzieci i ich matki/o spokojne warunki mieszakaniowe,o wybawienie nas od nieprzyjaciol,o pojednanie/ /o dobrych wspolmazonkow i zdrowe wnuki/i o uchronienia nas od bledow zyciowych,ekonomicznych. Dziekuje bardzo.
 Patrycja: 26.07.2019, 14:35
 W dniu Świętych Anny i Joachima proszę o Wasze wstawiennictwo i uproszenie laski zdrowego potomstwa
 Klaudia: 01.08.2018, 14:56
 Św Joachimie i Anno prosimy Was Ja I mój Mąż o dar płodności i dzidziusia w przeszłości Amen


 Anna i Wojciech: 26.07.2018, 19:46
 Święci Joachimie i Anno, wyproście dla nas łaskę macierzyństwa ojcostwa.
 Ania: 26.07.2018, 07:21
 Św. Joachimie i Anno, proszę o wstawiennictwo o dar macierzyństwa dla mnie.
 Irena: 08.07.2018, 11:59
 Św Anno i Joachimie proszę wyproscie i swego wnuka Jezusa dobrego męża dla corki
 Irena: 08.07.2018, 11:58
 Św Anno i Joachimie proszę wyproscie i swego wnuka dobrego męża dla cirki
 Marzena: 07.01.2018, 15:00
 Świta Anno i Joachimie błagam o Wasze wstawiennictwo u Naszego Ojca w Niebie o dar potomstwa dla Naszej Rodziny Marzena i Marcin
 Marzena: 07.01.2018, 15:00
 Świta Anno i Joachimie błagam o Wasze wstawiennictwo u Naszego Ojca w Niebie o dar potomstwa dla Naszej Rodziny Marzena i Marcin
 Anna: 11.10.2017, 17:34
 Święta Anno i Joachimie proszę o dar macierzyństwa dla mojej kochanej córki.
 Elżbieta: 23.09.2017, 17:33
  Święta Anno i Święty Joachimie, proszę o łaskę macierzyństwa, o utrzymanie zagrożonej ciąży. Chwała Panu :) Elżbieta
 Ewelyn: 12.09.2017, 22:04
 ŚW. ANNO i ŚW. JOACHIMIE UPROŚCIE DLA NAS WYMARZONE POTOMSTWO i ZDROWIE W CAŁEJ RODZINIE.
 Anna: 21.08.2017, 10:25
 Święta Anno i Joachimie proszę jeżeli moja córka jest w ciąży żeby ją donosiła,żeby jej nie dokuczały bóle i urodziła zdrowe dziecko.Proszę w największej pokorze.Bóg zapłać.
 Anna: 13.08.2017, 16:48
 Święta Anno i Joachimie proszę o dar potomstwa oraz zdrowe dziecko dla mojej córki oraz zięcia.
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

św. Bernadetta Soubirousśw. Bernadetta Soubirous

Modlitwa św. Bernadetty SoubirousModlitwa św. Bernadetty Soubirous

Testament Bernadety SoubirouTestament Bernadety Soubirou

Ciało nie tknięte rozkładem śmierciCiało nie tknięte rozkładem śmierci

św. Benedykt Józef Labreśw. Benedykt Józef Labre

Bergen i StavangerBergen i Stavanger

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej