Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Najpiękniejsze serce

"Pewien młodzieniec chwalił się że ma najpiękniejsze serce w dolinie. Chwalił się nim na rynku i zebrał się ogromny tłum by je podziwiać bowiem było w swym kształcie perfekcyjne. Nie miało żadnej skazy, było przepiękne, gładkie i błyszczące. Biło bardzo żywo. Chłopak krzyczał na cały głos że nikt nie ma piękniejszego serca od niego i wszyscy mu potakiwali bowiem jego serce było idealne.

Jednak w pewnym momencie jakiś strzec z tłumu krzyknął: Dlaczego twierdzisz że twoje serce jest najpiękniejsze skoro moje jest o wiele piękniejsze od twojego.

Młodzieniec bardzo się zdziwił słysząc te słowa a potem spojrzał na serce starca i się zaśmiał. Serce starca biło bardzo żywo, być może nawet żywiej od serca młodzieńca ale było to serce poorane rozlicznymi bruzdami, serce w którym było wiele brakujących kawałków. Wiele tez w nim było kawałków które do tegoż serca nie pasowały. Było to serce brzydkie które w żaden sposób nie mogło się równać z nieskazitelnym sercem młodzieńca. Chłopak zapytał się dlaczego starzec uważa że jego serce jest piękniejsze skoro wszyscy widzą, że nie jest ono nawet w części tak piękne jak jego własne serce.

Wtedy starzec rzekł, że w życiu nie zamieniłby tego serca na serce młodzieńca. Powiedział też aby młodzieniec spojrzał na jego serce i wskazując na blizny rzekł.

Widzisz te blizny i brakujące kawałki. Nie ma ich tu dlatego, że ofiarowałem je z miłości dla wielu osób a niesie to ryzyko bo często się zdarza, że sami ofiarowujemy uczucie dla innych , ale oni nie dają nam nic w zamian.

Stąd te blizny bo choć dałem im cześć swojego serca, oni nie dali mi nic. Jeśli natomiast spojrzysz uważnie dostrzeżesz, że wiele kawałków do mojego serca niezupełnie pasuje. Są to kawałki serca innych, które oni mi ofiarowali i które znalazły stałe miejsce w moim sercu.

Dlatego moje serce jest piękniejsze od twojego. Natomiast te bruzdy, które widzisz zrobili ludzie nieczuli, ludzie, którzy mnie zranili.

Wtedy młodzieniec spojrzał na starca, zrozumiał i zapłakał. Potem wziął kawałek swojego przepięknego serca i ofiarował go starcowi, a starzec zrobił to samo.

Padli sobie w ramiona i rozpłakali się po czym odeszli razem w wielkiej przyjaźni. Młodzieniec włożył część serca starca do swojego serca w miejsce brakującego kawałka który dał starcowi. Ten nowy kawałek pasował tam, choć nie idealnie, co zmąciło doskonałą harmonię serca młodzieńca.

Nigdy jednak wcześniej serce młodzieńca nie było tak piękne jak w tym momencie i młodzieniec dopiero teraz to zrozumiał.

Pracuj tak, jakbyś nigdy nie potrzebował pieniędzy,
tańcz tak jakby nikt na ciebie nie patrzył
i zawsze kochaj tak jakbyś nigdy wcześniej nie kochał

Bruno Ferrero


   

Wasze komentarze:
 kasia: 05.09.2015, 13:04
 Gosia, opowiadanie jest autorstwa Bruno Ferrero :)
 niewiadoma: 21.09.2014, 18:12
  tak oddać choćby najmniejszą cząstkę siebie -komuś- to nieoceniony skarb. MIEĆ SERCE
 przemo708 : 07.09.2014, 12:17
 Piękne,to tak jak oddać komuś krew, cząstkę siebie.
  To: 15.08.2014, 21:48
  takie szczęście, kiedy dobrzy ludzie na siebie trafiają - (...) a zawsze na siebie trafią ??
 Dystans: 15.08.2014, 21:38
  Jeśli z jednej i drugiej strony istnieje stałe uczucie to na pewno serca nasze muszą się nie za długo nawzajem zrozumieć. Nie jesteśmy już chłopcem i dziewczynką, byśmy się nawzajem mieli drażnić - by nas wprowadzały w błąd zbiegi okoliczności byśmy mieli lekkomyślnie igrać z własnym szczęściem.
 chcialabym: 05.08.2014, 22:24
 Aby było blisko Ciebie
 chcialabym: 05.08.2014, 22:23
 Aby było blisko
 ON pozna?: 14.01.2014, 15:32
 ; Najpiękniejsze SERCE ma ON? NAWET nie pamiętam tego momentu ,kiedy me serce ..znikło (!) -spostrzegłam że, jest z Tobą .. i TĘSKNIE ZA TOBĄ? UTUL JE - BY BYŁO BLISKO CIEBIE..I NIE POZWÓL BY .. UMKNĘŁO.. TO CO CZUJE ONO..
 sylwia24: 08.06.2013, 18:22
 piękne, będę dzielić się moim sercem z innymi


 Darek: 02.11.2012, 21:24
 mariusz, nie masz pojecia o literaturze...
 boz: 29.10.2012, 20:16
 za proste Mariusz żeby pokochać prawda?
 Bartuś: 11.05.2012, 14:55
 Opowieść daje do myślenia :) A w odpowiedzi do jednego z postów: czasem nie trzeba "pięknie" ubierać w słowa :p
 Karine: 21.01.2012, 01:19
 piekne i rusza serca nasze!!
 anonim anonimowa: 15.06.2011, 09:08
 znam to uczucie,piękna opowieść
 mariusz : 13.04.2011, 22:44
 moim zdaniem nie ma w tym nic pięknego ,banały ,banały i jeszcze raz banały ,jeśli autor chciał dac do myślenia to powinien sie bardziej postarać ,tania historyjka dla sześciolatków ,ktoś tu próbuje nasladować Coelho ale cienko mu to wyszło i lata świetlne mu do niego brakują ,nie wiem czym wy sie tak zachwycacie ,to ma być uduchowione ?przecież to paszkwil
 Justine: 26.07.2010, 12:56
 Czytając to opowiadanie przyszedł mi do głowy nastujący cytat:"Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Dobrze widzi sie tylko sercem" .Niewiele jest takich"starczych"serc.Sztuką jest radować się z ofiarowania,a nie brania.Często wiele oczekujemy od innych,natomiast za mało od siebie...Przykład staca pokazuje nam radość jaką powinniśmy czerpać poprzez obdarowywanie kawałkami naszych serc..
 Paweł: 12.05.2010, 16:22
 Dzięki Ci Boże! ZA to, że dałeś mi przyjaciół!
 gosia1920: 18.03.2010, 11:12
 Bardzo ładne opowiadanie.A czy autor tego tekstu mógłby mi powiedzieć na jakiej stronie pisał te opowiadanie,bo ja szukam i nie mogę się doszukać.Byłabym bardzo wdzięczna.
 mar: 16.02.2010, 21:40
 jak dla mnie szału nie ma...nic w tym pięknego... autor sie nie postarał aby ubrać to ŁADNIE w słowa a treść też niczego sensownego nie przedstawia bo każdy głupek wie to o czym tu mowa... także pozdrawiam zakompleksione gówniarki :)
 Mila99: 26.01.2010, 20:44
 O TAK! SłiT. Niektórzy ranią, ale serca są wtedy szlachetniejsze.
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. WacławaModlitwa do św. Wacława

Litania do św. WacławaLitania do św. Wacława

Czy Pan Bóg przestanie mnie kochać?Czy Pan Bóg przestanie mnie kochać?

Będziesz moim mężem, tatoBędziesz moim mężem, tato

Czy ból gardła należy traktować poważnie?Czy ból gardła należy traktować poważnie?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej