Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Numer 526134

     Wiele różnych rzeczy znaleźć można na starych strychach. Ilona znalazła pudło na kapelusze, a w nim pożółkłą karteczkę zapisaną po niemiecku, z numerem 526134. Od razu domyśliła się, co to jest. Los loteryjny prababki. Rok wcześniej odnalazła jej dziennik, w którym pisała o podróży do Hesji, o nabyciu losu i wygraniu 100 talarów. Okoliczności zmusiły ją jednak do szybkiego opuszczenia Hesji, więc nie zdążyła odebrać wygranej.

     Jakiś czas potem Ilona opowiedziała o tym znajomemu adwokatowi.

     - Powinnaś koniecznie zwrócić się do Międzynarodowego Trybunału Rewindykacji Nagród Loteryjnych - poradził szczerze. - Może uda ci się coś zyskać.

     Skorzystała z jego rady. Po dwóch latach przybył z Genewy, gdzie Trybunał miał swą siedzibę, specjalny wysłannik. Wysłannik przesłuchał ją dokładnie, a także zrobił kopie losu i dziennika, których autentyczność potwierdził ekspert i dwóch notariuszy.

     - To bardzo trudna sprawa - powiedział na odjezdnym. - Nie ma już Księstwa Hesji, nie ma loterii, na której zmarła krewna wygrała. Musi pani uzbroić się w cierpliwość.

     Ilonie nie brakowało cierpliwości. Ale też w ciągu następnych lat miała mnóstwo problemów, którym musiała sprostać. Zdarzało się, że przez długie miesiące ani razu nie pomyślała o rzeczonym losie. Jednakże w mniej absorbujących czasach znowu sobie o nim przypominała.

     Była już starą kobietą, kiedy Trybunał Rewindykacji Nagród przysłał do niej kolejnego wysłannika.

     - Pani starania zostały uwieńczone sukcesem - oznajmił uroczyście. Oto wygrana, którą pani dziedziczy.

     Ilona dostała 700 złotych, tyle teraz było warte dawne 100 talarów. Jednakże bardzo się ucieszyła. Właśnie zbliżały się urodziny jej prawnuczki. Dziewczynka marzyła o dużej lalce, która kosztowała właśnie 700 złotych.

Grzegorz Pełczyński


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej