Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

O pustelniku i jego opiekunie

Był sobie raz pewien pustelnik, którego opiekun mieszkał bardzo daleko. Dzielny ten człowiek utrzymywał pustelnika, dostarczał mu pożywienia i wszystkiego, co potrzebne do życia. Z prowiantem najczęściej posyłał doń żonę i córkę; pewnego dnia jednak pustelnik usłyszał, że ma przybyć sam dobrodziej. Pomyślał więc sobie: "Chciałbym wywrzeć na nim korzystne wrażenie, wyczyszczę wszystkie naczynia w kapliczce, samą kapliczkę, a przede wszystkim zaprowadzę porządek w swojej grocie".

Wypucował więc i poustawiał wszystkie drobne przedmioty, tak że kapliczka naprawdę wywierała dobre wrażenie, ponieważ miseczki z wodą i lampki oliwne lśniły jak lustro.

Kiedy skończył, usiadł i zaczął podziwiać swoją pracę, i rozglądać się dookoła. Wszystko było tak piękne i czyste, że niemal nierzeczywiste; nawet kaplica wydała mu się nierealna. Nagle, ku własnemu zdumieniu, poczuł, że jest hipokrytą. Poszedł do komina, wybrał garść popiołu i rozsypał go wszędzie. Następnie wszystko porozkładał nieporządnie, jak przedtem, zgodnie ze swoim upodobaniem.

Kiedy pojawił się protektor, z zadowoleniem obejrzał tę grotę, tak pełną życia.

- Widać, że głęboko rozmyślasz nad sprawami nieba, skoro do tego stopnia nie dbasz o sprawy doczesne - stwierdził.

"To prawda - pomyślał w duchu pustelnik - że kiedy ktoś chce się pokazać innym niż jest rzeczywiście, bardzo ryzykuje. A czasami ryzykuje wszystko".

za Ch. Trungpa


   

Wasze komentarze:
 ewa: 28.11.2007, 15:03
 Prawda WYZWALA...to jest bardzo ważne umieć stanąć w Prawdzie o sobie przed Bogiem , ale i przed drugim człowiekiem..chociaż to nie jest łatwe.. uznać swoją małość , zależność od łaski...PRAWDA jest POKORĄ...żadne udawanie , że jest się kimś innym niż w rzeczywistości nie pomoże ani nie zmieni Prawdy... . Opowiadanie to przypomina mi jedną z sytuacji z życia Św. Franciszka...: siostry niecierpliwie oczekiwały Ojca Fran. i Jego Kazania...a oN przyszedł, nakreślił koło , stanął w nim, wziął popiół ...posypał się nim...i wyszedł... . Siostry zamikły... .
(1)


Autor

TreśćPoprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej