Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

O darze oliwek

Dawno, dawno temu, bóg wiatru postanowił się zemścić na pewnej wiosce, z której nie dostawał już żadnego daru. Najpierw miał zniszczyć płody ziemi, a następnie samych ludzi.

Ziemia wydawała tam tylko oliwki, które hodowano z wielkim zamiłowaniem. I właśnie dlatego stało się to, co się stało. Rośliny bowiem są wdzięczne tym, co je kochają. Kiedy drzewka pojęły zamiar bożka, zapragnęły podziękować ludziom, dając im przykład.

Tak więc, pewnej nocy, bożek wyładował całą swoją wściekłość na gaju oliwnym. Rzucił się na niego z niesłychaną gwałtownością, przeraźliwie wyjąc. Ale oliwki przygotowały się na przyjęcie ataku. Każde drzewko splotło swoje gałęzie z gałęziami sąsiedniego drzewka, tak, że tworzyły jakby jedną, ogromną i gęstą roślinę, wewnątrz której bożek wiązł, na próżno szukając choćby jednego drzewka do wyrwania. Powtarzał natarcie raz, dwa, trzy razy, aż wreszcie, wyczerpany, padł w dolince.

Jakiś człowiek pojął niezwykły dar oliwek. Pobiegł do wioski. A kiedy bożek wiatru odpoczął i zaczął dziko świstać po ulicach i spadł jak jastrząb na chatki - nie znalazł w nich nikogo. Wszyscy mieszkańcy zebrali się w świątyni: pośrodku dzieci, następnie kobiety, a za nimi mężczyźni. Wszyscy razem tworzyli jeden wielki, zwarty kwiat; mieli złączone ręce i ramiona, złączeni byli w jednym wielkim uścisku. Bożek wiatru odstąpił od zemsty.

Właśnie w owym czasie odkryto solidarność. Mówi się o niej jeszcze i dziś, choć teraz zbyt wiele rąk zwisa obojętnie...

Pier D'AubrigyWasze komentarze:
 Niki: 25.02.2021, 09:06
 Świetne opowiadanie. Chociaż nie lubię oliwek to jest świetne:) Na prawdę bardzo fajne to opowiadanie
 :): 07.03.2008, 14:15
 DLA MNIE TEN WIETRZYK TO CZERWONA ZARAZA ZE WSCHODU,ALE DALISMY RADĘ,DZIEKI NASZEMU PAPIEŻOWI I PANU BOGU.
 ewa: 06.03.2008, 08:45
  Zazdrość się w bożku wiatru zrodziła , bo tak dawno już na świecie była ... i oczekiwała , kogo BY TU w swoich pętach chcieć miała . Wiatr jej się spodobał , choć czasami delikatny i łagodny , może BYĆ SIŁĄ NISZCZĄCĄ - i innych porażającą - niszczy wszystko - płody ziemi i ludzi po niej chodzących , czasami błądzących , bo zbytnio sobie ufających miast BOGU ŻYCIE ODDAĆ i JEGO WOLĄ się KIEROWAĆ ! Oliwki mądre BYŁY ! ,bo piękne , dorodne ...przez ludzi pielęgnowane i bardzo kochane . Potrzebne ludziom były , więc POSTANOWIŁY - RATOWAĆ SIEBIE !!! - Mądrością od BOGA DANĄ, bo ciągle w JEJ Pięknie Przebywaną ! Mądrość się ZMĄDRZYŁA i WSPÓLNOTĘ ZRODZIŁA - Wspólnotę SERC I DUCHA - Potęga TAM OGROMNA - MOC BOŻA > nicią Łączącą - RAMIONAMI , gałązkami złączona jak mocny sznur nie do rozerwania . Ludzi OCALIŁA , plony ochroniła i WIELE nAUCZYŁA ; Zły bożek - napadnie , w szale rozzłoszczony , zazdrością rozbudzony - ale MUR POTĘŻNY STANIE - Ludzi Solidarnych - w BOGU ZATOPIONYCH - Mądrością i Miłością Złączonych . Ach więc moi mili, choć między nami tak wiele popękanych szczelin ,nas zniewalających i od siebie odpychających !!! PRZEBACZMY sobie nasze złości , nasze grzechy i słabości ; niech WZMOCNI się TO CO DOBRE , PoKÓJ niosące ! i LUD BOŻY z nas czyniące ! LUD Pana naszego , bardzo przez Niego Umiłowanego . POdnieśmy RĘCE , DŁONIE nasze KU NIEBIOSOM ... niech ześlą nam NIEBIESKĄ ROSĘ ,i DADZĄ ochłodzenie I DUCHA naszego w Pańskim UTULENIE ! pozdrawiam wszystkich serdecznie .
 bela: 05.03.2008, 17:09
 Solidarność rodzi miłość . W miłości ludzie czują się przygarnięci,zrozumiani,bezpieczni i zyskują zaufanie do siebie samych.
 ;): 05.03.2008, 16:05
 Dawno nie czytałm tak pieknej i mądrej zyciowo bajki,bajki która kazdy powinien nauczyć sie na pamięc.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anastazjaśw. Anastazja

Modlitwa św. AnastazjiModlitwa św. Anastazji

Modlitwa do św. Cezarego de BusModlitwa do św. Cezarego de Bus

Bajka o uwięzionym zajączkuBajka o uwięzionym zajączku

Wiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiemWiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiem

Wiersze dzieci o wiośnieWiersze dzieci o wiośnie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej