Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ziarno kawy

Córka przyszła do swojej mamy i powiedziała jej:

- "Moje życie jest tak ciężkie, że nie wiem, czy warto żyć."

Chciała z nim skończyć, była zmęczona aby walczyć. Zdawało się jej, że jeszcze nie zdąży załatwić jednego problemu a już przychodził nowy.

Mama zaprowadziła ją do kuchni. Napełniła trzy garnki wodą i zostawiła aby się zagotowała. Woda zagotowała się bardzo szybko. Do pierwszego garnka włożyła marchew, do drugiego jajko a do trzeciego ziarenka kawy. Bez słowa zostawiła wodę aby się gotowała 20 minut.

Kiedy upłyną czas, wróciła do kuchni i wyjęła na talerz marchew i jajko a do filiżanki nalała kawę. Spojrzała na swoją córkę i zapytała:

- "Powiedz mi co widzisz?"

- "Marchew, jajko i kawę", odpowiedziała córka.

- "Dotknij marchew"

Córka stwierdziła, że marchew jest miękka i rozpada się. Następnie podała jej jajko. Dziewczyna obrała jajko i stwierdziła, że jest ono twarde. Na koniec mama dała jej spróbować kawy. Córka uśmiechnęła się i zachwyciła się aromatem kawy.

- "Mamo, co chcesz mi przez to powiedzieć?"

- "Wiesz, wszystkie te produkty gotowały się, a każdy inaczej reagował. Marchew najpierw była twarda i mocna. Po ugotowaniu stała się miękka i sypka. Jajko najpierw było słabe a w środku ciekłe. Po ugotowaniu stało się twarde. Ziarenka kawy reagowały jednak całkiem inaczej. Po tym jak dostały się do wrzątku, zmieniły wodę!"

- "Jaka jesteś?" spytała mama córkę. Kiedy przeciwieństwa pukają do twoich drzwi, jak zareagujesz? Jesteś jak marchew, jajko czy ziarenko kawy?

- "Jesteś jak marchew, która wydaje się twarda, ale w cierpieniu i nieprzyjemnościach, stanie się miękka i straci swoją siłę? Jesteś jak jajko, które ma delikatne serce, ale zmiení się przez problemy? Jesteś prężna a trudy zmieniły cię w nieustępliwą? Albo jesteś jak ziarnko kawy? Ziarnko zmieni wodę, przetworzy problemy. I gdy tylko woda się zagotuje uwolni aromat i smak. Jeśli jesteś jak ziarnko kawy, staniesz się lepszą i chociaż wszystko kroczy ku gorszemu, ty zmienisz świat wokół siebie."

Jak Ty reagujesz, przy różnych nieprzyjemnościach?

Jak marchew, jajko czy kawa?

W każdym razie, już teraz nie patrz tak samo na filiżankę kawy!

Autor nieznanyWasze komentarze:
 ola: 25.05.2011, 17:45
 ja w ciągu swojego krótkiego zycia byłam i jajkiem, i marchewką i kawą... kiedyś byłam jak marchew, byłam słaba, kiedy napotykałam problemy starałam sie je ignorować, nie rozwiązywałam ich, zbyt się bała... później stałam się jajkiem coś we mnie pękło i postanowiłam stać się silniejsza, nie patrząc na przeciwności losu dążąc do celu.. teraz mam nadzieje jestem kawą, ponieważ przzez ostatnie lata bardzo dojrzałam i stwierdziłam ,ze o wiele wiekszą radosc daje mi uszczęśliwianie innych niż samej siebie... dlatego postanowiłam takze być lekarzem, abym mogła łaczyć przyjemne z pożytecznym, abym mogła leczyć ludzi i im pomagać, wykonując pracę którą kocham. Chcę zostać chirurgiem a kiedy dowiedziałam się że pracują nawet po 120 godzin tygodniowo, ich życie kręci się wokół szpitala i pacjentów, że ich czas i życie nie nalezy do nich samych tylko do szpitala - to nie smuciłam się tylko o dziwo ucieszyłam, że być może kiedys uda mi się prowadzić taki tryb zycia, który dla innych był by koszmarem... ale ktoś tą pracę musi wykonywać, i jestem gotowa być tą osobą.. ma nadzieje ,ze wszyscy kiedyś odnajdą siebie, staną sie takimi ludźmi jakimi pragną być ;)
 Sasuke Uchiha: 16.05.2011, 11:25
 Phi, jestem marchewą i idę płakać do emo-kąta. Jak dłużej pogotujecie, zasyfię całą wodę. :>
 Bogusia: 25.04.2008, 20:15
 Fajne i mądre
 Sylwia: 04.03.2008, 22:51
 hmmm...chcę być jak kawa, silna i mocna, tak bym mogła przezwyciężyć wszytkie problemy, bym mogła pomagać innym a nie skupiać się na tym co mnie boli i męczy, chcę przekazać wiarę i prawdę pochodzącą od najukochańszego Boga, chce się dla Niego zmieniać, ale... ciągle się potykam i to sprawia, że czasem brak mi sił na to by walczyć dalej, czasem chcę się poddać bo wydaje mi się że to wszytko nie ma sensu. Jednocześnie jednak nie chcę zawieć Boga bo wiem, że On pokłada we mnie swoją nadzieję. Panie Jezu-przyjdź i pomóż mi nieść mój krzyż, bo bez Ciebie nic nie jestem w stanie zrobić, bez Ciebie życie nie ma sensu, bez Ciebie UMRĘ!!!
 jantek_gall: 28.02.2008, 21:51
 Ku przestrodze: kawy nie można pić dużo najwyżej jedną dziennie...paczkę
 Agnieszka: 24.02.2008, 10:52
 Wśród kawoszy istnieje opinia,że kawa jest jednym z dowodów na istnienie Boga...Stwórcy oczywiście,a opowiadanie skłania do refleksji.
 ...: 21.02.2008, 17:52
 a ja niestety jestem jak marchewka... Chwilami czuje, ze już sobie nie radzę, kiedy napotykam różne trudności w swoim życiu. Ważna jest ufność... staram się ufać Bogu w każdej chwili swojego życia... I chciałabym być takim ziarenkiem kawy...
 MARTA: 17.02.2008, 20:58
 JA TEZ BYM CHCAIŁA BYĆ JAK KAWA...... ALE NIESTETY JESTEM JAJKIEM..... "WRZĄTEK" SKAMIENIŁ MOJE SERCE....... CHOĆ CHCIAŁABYM ABY BYŁO INACZEJ............. POMÓDLCIE SIĘ PROSZĘ ZA MNIE...... DZIĘKUJE
 anula: 17.02.2008, 08:40
 piekne...dziekuje za umieszczenie tego tekstu..:)


 12:): 16.02.2008, 19:58
 super opowiadanko
 AN: 16.02.2008, 10:54
 Kawa - tak, tylko w miłym miejscu, raz w tygodniu czy rzadziej. Dobrym smakiem lubię się delektować w co raz to innej przestrzeni :)
 kinga: 15.02.2008, 23:36
 proste a zarezm dogłebne opowiadanie ukazujace nas samych w obliczu roznych spraw.
 Biedronka: 15.02.2008, 00:07
 Filiżanka kawy każdego dnia....Kawa to narkotyk życia! Czyż nie?
 Annie: 14.02.2008, 23:17
 Boze, dziekuje Ci za wszystko, juz wiem po co byly te trudne chwile (smierc bliskich i rozpad zwiazku). Dziekuje Ci, ze dajesz mi prawo wyboru i, ze nigdy mnie nie opuszczasz, gdy prosze Cie o pomoc. Tak, chce byc kawą, chocby z mlekiem :)
 ania: 14.02.2008, 21:22
 wspaniałe opowiadanie
 Teokrata: 14.02.2008, 20:55
 Fajne opowiadanie, wg niego jestem jajkiem. W moim życiu problemy przyczyniły się do ukształtowania solidnych zasad które są niezachwiane w przypadku kolejnych pojawiających się problemów.
 bela: 14.02.2008, 20:54
 La cafe ale tylko w miłym towarzystwie...smakuje aromatycznie i oczywiście podana w pięknej filiżance.
 ewa: 14.02.2008, 20:36
  ...jeszcze słówko ... ZIARENKO i WODA - to pierwsze zmienia to drugie , nadaje SENS ISTNIENIA ... Odradza Nadzieję - WZMACNIA siłę - jak ten aromat i smak . I CUD - śWIAT dookoła zaczyna się ZMIENIAĆ !!!!!!!!!
 ewa: 14.02.2008, 20:29
  A ja UWIELBIAM KAWĘ .... i już tyle razy próbowałam " od niej się uwolnić" ale MOżE NIE WARTO !!!! a więc PIJMY KAWĘ ... oczywiście ...z umiarem !!!!!!!!!!
 Renata: 14.02.2008, 19:13
 :)
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

św. Anastazjaśw. Anastazja

Modlitwa św. AnastazjiModlitwa św. Anastazji

Modlitwa do św. Cezarego de BusModlitwa do św. Cezarego de Bus

Bajka o uwięzionym zajączkuBajka o uwięzionym zajączku

Wiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiemWiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiem

Wiersze dzieci o wiośnieWiersze dzieci o wiośnie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej