Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Pielgrzymka świadków miłości

     Od 1 do 15 sierpnia na Jasną Górę przybyto ponad 50 pieszych pielgrzymek, a w nich 83 tys. pątników. Wszyscy uczyli się w drodze, "Jak być świadkami miłości".

     Najwcześniej w progi Kaplicy Matki Bożej weszła pięciotysięczna 30. jubileuszowa pielgrzymka podlaska. Największe pielgrzymki to: nazywana matką wszystkich 299. Warszawska Pielgrzymka Piesza oraz pielgrzymki radomska i krakowska. W grupach, jak zwykle, dominowała młodzież, ale nie zabrakło też osób starszych, nawet w podeszłym wieku, oraz rodzin z dziećmi. Najdłuższą drogę, 638 km, pokonali wierni z Helu, którzy szli do Częstochowy 19 dni. Najdłużej, bo 20 dni rekolekcje odprawiają pątnicy z Łukęcina z paulińskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która przez lata była najmniejszą parafią w Polsce.

     Pokonywanie pielgrzymkowych trudności to ważny aspekt pokutny rekolekcji w drodze, o czym mówił o. Pawet Truszkowski, kapucyn. - Pielgrzymowanie wiąże się z ascezą, aby poprzez utrudzenie swojego ciała wzmocnić ducha, ale także przeprosić Pana Boga za grzechy i podziękować Mu za otrzymane w ciągu całego roku dobra - podkreślił zakonnik.

     W grupach podążali nie tylko wierni w pełni sił, ale także niepełnosprawni pątnicy na wózkach czy o kulach. - Jestem nietypowym pielgrzymem, bo mam odciski na rękach, a nie na nogach, jak wszyscy, i chyba tym się różnię. No, może szybciej idę, bo na czterech nogach - wyznała Joanna, która o kulach przyszła aż z Ełku. W specjalnej pielgrzymce przyszli żołnierze. XIX Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Wojskowa na Jasną Górę zgromadziła kilkuset żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służb Celnych.

     Jedną z głównych intencji tegorocznych pielgrzymek była modlitwa za powodzian. Liczba pątników zazwyczaj jest stała, choć z pewnością w tym roku zabrakło na pewno tych, którzy ucierpieli w wyniku powodzi. - Oni obecnie pracują przy porządkowaniu zalanych terenów, a my o nich pamiętamy - powiedział ks. Henryk Hendzel, diecezjalny koordynator pielgrzymki sandomierskiej. O tej wielkiej tragedii przypominali także ci pątnicy, którzy zostawili zalane domy i wyruszyli szukać wsparcia u Matki. - Mimo że powódź dotknęła dom, całą moją rodzinę, uczestniczyłem w pielgrzymce, bo czułem taką wewnętrzną potrzebę, by jednak mimo wszystko cieszyć się z wielu innych darów, jakie otrzymałem, z daru przeżycia, aby dość do Matki Bożej - powiedział Paweł z pielgrzymki stalowowolskiej.

     Pielgrzymi modlili się w drodze także o szacunek dla krzyża i o to, by był on znakiem jedności - podkreślił przedstawiciel nauczycielskich "Warsztatów w drodze". Na pielgrzymim szlaku nie zabrakło wezwań za papieża Benedykta XVI, Kościół powszechny czy rychłe wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II. Tak było tradycyjnie w pielgrzymce krakowskiej. Z Wawelu na Jasną Górę pielgrzymi nieśli krzyż, który Jan Paweł II trzymał podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej. Został on przekazany pielgrzymom przez kard. Stanisława Dziwisza z okazji 30. jubileuszowej pieszej pielgrzymki.

     Obok Polaków na udział w rekolekcjach w drodze decydowali się także obcokrajowcy. Najliczniej pielgrzymowali Włosi, ale byli również m.in. Francuzi, Węgrzy, Ukraińcy, Rosjanie czy Słowacy. Z roku na rok rośnie zainteresowanie udziałem w grupach pokutnych i ciszy. Kilka pielgrzymek pieszych obchodziło w tym roku okrągłe jubileusze.

     Wszyscy pielgrzymi mówią o wielkiej polskiej gościnności i hojności dla wędrujących, a podziękowanie, jak zapewniali, przynieśli także do Pani Jasnogórskiej. Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, w tegorocznym sezonie pielgrzymkowym od 22 maja do 14 sierpnia na Jasną Górę przybyło 157 pielgrzymek pieszych, a w nich ponad 100 rys. osób. Przyjechały 54 pielgrzymki rowerowe, a w nich 2 tys. 820 osób. Dotarło też 11 pielgrzymek biegowych i jedna pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych, licząca 45 osób.

     Przewodniczący porannej Mszy Świętej celebrowanej dla uczestników pieszych pielgrzymek z Warszawy abp Kazimierz Nycz podziękował wszystkim pątnikom, przewodnikom, paulinom, którzy prowadzą znaczną część warszawskiej pielgrzymki i tak serdecznie przyjmują pielgrzymów w tym świętym miejscu. - Polskie pielgrzymowanie to wielki skarb Jasnej Góry, zarówno to historyczne, jak i to pielgrzymowanie od około 30 lat, które narodziło się z wyboru papieża, pierwszej wolności w roku 1980 i zamachu na życie Jana Pawła II - powiedział.

     Ojciec Roman Majewski, przeor częstochowskiego klasztoru, słowami kard. Augusta Hlonda zakończył swoje kazanie: "Zwycięstwo, jeśli przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję".


KAI


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 sierpnia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej