Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pielgrzymka świadków miłości

Od 1 do 15 sierpnia na Jasną Górę przybyto ponad 50 pieszych pielgrzymek, a w nich 83 tys. pątników. Wszyscy uczyli się w drodze, "Jak być świadkami miłości".

Najwcześniej w progi Kaplicy Matki Bożej weszła pięciotysięczna 30. jubileuszowa pielgrzymka podlaska. Największe pielgrzymki to: nazywana matką wszystkich 299. Warszawska Pielgrzymka Piesza oraz pielgrzymki radomska i krakowska. W grupach, jak zwykle, dominowała młodzież, ale nie zabrakło też osób starszych, nawet w podeszłym wieku, oraz rodzin z dziećmi. Najdłuższą drogę, 638 km, pokonali wierni z Helu, którzy szli do Częstochowy 19 dni. Najdłużej, bo 20 dni rekolekcje odprawiają pątnicy z Łukęcina z paulińskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która przez lata była najmniejszą parafią w Polsce.

Pokonywanie pielgrzymkowych trudności to ważny aspekt pokutny rekolekcji w drodze, o czym mówił o. Pawet Truszkowski, kapucyn. - Pielgrzymowanie wiąże się z ascezą, aby poprzez utrudzenie swojego ciała wzmocnić ducha, ale także przeprosić Pana Boga za grzechy i podziękować Mu za otrzymane w ciągu całego roku dobra - podkreślił zakonnik.

W grupach podążali nie tylko wierni w pełni sił, ale także niepełnosprawni pątnicy na wózkach czy o kulach. - Jestem nietypowym pielgrzymem, bo mam odciski na rękach, a nie na nogach, jak wszyscy, i chyba tym się różnię. No, może szybciej idę, bo na czterech nogach - wyznała Joanna, która o kulach przyszła aż z Ełku. W specjalnej pielgrzymce przyszli żołnierze. XIX Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Wojskowa na Jasną Górę zgromadziła kilkuset żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służb Celnych.

Jedną z głównych intencji tegorocznych pielgrzymek była modlitwa za powodzian. Liczba pątników zazwyczaj jest stała, choć z pewnością w tym roku zabrakło na pewno tych, którzy ucierpieli w wyniku powodzi. - Oni obecnie pracują przy porządkowaniu zalanych terenów, a my o nich pamiętamy - powiedział ks. Henryk Hendzel, diecezjalny koordynator pielgrzymki sandomierskiej. O tej wielkiej tragedii przypominali także ci pątnicy, którzy zostawili zalane domy i wyruszyli szukać wsparcia u Matki. - Mimo że powódź dotknęła dom, całą moją rodzinę, uczestniczyłem w pielgrzymce, bo czułem taką wewnętrzną potrzebę, by jednak mimo wszystko cieszyć się z wielu innych darów, jakie otrzymałem, z daru przeżycia, aby dość do Matki Bożej - powiedział Paweł z pielgrzymki stalowowolskiej.

Pielgrzymi modlili się w drodze także o szacunek dla krzyża i o to, by był on znakiem jedności - podkreślił przedstawiciel nauczycielskich "Warsztatów w drodze". Na pielgrzymim szlaku nie zabrakło wezwań za papieża Benedykta XVI, Kościół powszechny czy rychłe wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II. Tak było tradycyjnie w pielgrzymce krakowskiej. Z Wawelu na Jasną Górę pielgrzymi nieśli krzyż, który Jan Paweł II trzymał podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej. Został on przekazany pielgrzymom przez kard. Stanisława Dziwisza z okazji 30. jubileuszowej pieszej pielgrzymki.

Obok Polaków na udział w rekolekcjach w drodze decydowali się także obcokrajowcy. Najliczniej pielgrzymowali Włosi, ale byli również m.in. Francuzi, Węgrzy, Ukraińcy, Rosjanie czy Słowacy. Z roku na rok rośnie zainteresowanie udziałem w grupach pokutnych i ciszy. Kilka pielgrzymek pieszych obchodziło w tym roku okrągłe jubileusze.

Wszyscy pielgrzymi mówią o wielkiej polskiej gościnności i hojności dla wędrujących, a podziękowanie, jak zapewniali, przynieśli także do Pani Jasnogórskiej. Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, w tegorocznym sezonie pielgrzymkowym od 22 maja do 14 sierpnia na Jasną Górę przybyło 157 pielgrzymek pieszych, a w nich ponad 100 rys. osób. Przyjechały 54 pielgrzymki rowerowe, a w nich 2 tys. 820 osób. Dotarło też 11 pielgrzymek biegowych i jedna pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych, licząca 45 osób.

Przewodniczący porannej Mszy Świętej celebrowanej dla uczestników pieszych pielgrzymek z Warszawy abp Kazimierz Nycz podziękował wszystkim pątnikom, przewodnikom, paulinom, którzy prowadzą znaczną część warszawskiej pielgrzymki i tak serdecznie przyjmują pielgrzymów w tym świętym miejscu. - Polskie pielgrzymowanie to wielki skarb Jasnej Góry, zarówno to historyczne, jak i to pielgrzymowanie od około 30 lat, które narodziło się z wyboru papieża, pierwszej wolności w roku 1980 i zamachu na życie Jana Pawła II - powiedział.

Ojciec Roman Majewski, przeor częstochowskiego klasztoru, słowami kard. Augusta Hlonda zakończył swoje kazanie: "Zwycięstwo, jeśli przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję".

KAI

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 sierpnia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Rzymskie bazyliki większeRzymskie bazyliki większe

Opoka naszego duchaOpoka naszego ducha

Na spotkanie Boga i człowiekaNa spotkanie Boga i człowieka

Papieskie pierwsze sobotyPapieskie pierwsze soboty

Czujemy, to co mówi Jej SerceCzujemy, to co mówi Jej Serce

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej