Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pielgrzymują by umocnić zawodowe powołanie

     PRACOWNICY WODOCIĄGÓW, KANALIZACJI, GOSPODARKI KOMUNALNEJ I SŁUŻB OCHRONY ŚRODOWISKA ZGROMADZILI SIĘ 9 MAJA W SANKTUARIUM MARYJNYM W LICHENIU, ABY WSPÓLNIE UCZESTNICZYĆ W X JUBILEUSZOWEJ OGÓLNOPOLSKIEJ PIELGRZYMCE. PRZYJECHAŁO OKOŁO 1200 OSÓB Z 40 ZAKŁADÓW PRACY

     Uczestnicy pielgrzymki modlili się wspólnie na głównej Mszy św. o godz. 12 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w bazylice mniejszej. Powitał ich serdecznie ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił ks. Grzegorz Krząkała, Duszpasterz Krajowy Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. – Zastanówmy się nad tym, na ile jesteśmy wrażliwi na to, co Bóg mówi do nas w naszej codzienności i na ile we własnych środowiskach pracy potrafimy wyodrębnić to, co jest wskazaniem Pana Boga – abyśmy coraz lepiej umieli tworzyć nasze zawodowe społeczności. I właśnie w tym pogłębianiu naszego zawodowego powołania mają pomagać nam pielgrzymki – zarówno ta do Kalisza i do Lichenia, jak i ta na jesieni do Częstochowy – mówił duszpasterz.

     Potrzeba spotkań

     Pielgrzymka do Lichenia gromadzi przedstawicieli firm komunalnych z całej Polski. Pracownicy wodociągów – skupieni w swoim duszpasterstwie krajowym – zaczęli organizować ją w momencie, kiedy zniesiony został Dzień Pracownika Komunalnego, który przypadał w trzeciej dekadzie maja. – Wraz z upływem lat zmienia się struktura uczestników. Jest wśród nas coraz więcej młodych ludzi, niektórzy zabierają swoich bliskich, przez co nasze spotkanie ma charakter familijny – mówił jeden z organizatorów pielgrzymki, Henryk Żubertowski z Kalisza. Wśród pielgrzymów można było spotkać emerytów.

     – Przyjeżdżam tu od 10 lat. Zawsze uczestniczę w tych spotkaniach z ogromną radością, bo jest tutaj bardzo serdeczna atmosfera, spotykam wielu moich znajomych i – przede wszystkim – na każdym kroku czuję opiekę Matki Bożej – mówiła Krystyna Polak z Częstochowy.

     Trudne dylematy

     Wraz ze swoimi pracownikami do Lichenia przyjechał szef wodociągów kłodzkich, Waldemar Bicz. Zapytany o problemy, z jakimi spotykają się przedsiębiorstwa komunalne odpowiedział, że jest to rozdźwięk między wzrastającymi wymaganiami co do jakości świadczonych usług, a ich ceną. – Obserwujemy szybki wzrost wymagań społeczności lokalnych co do jakości usług przy założeniu, że ceny mają być najniższe. I to jest trudno pogodzić z punktu widzenia zarządzającego mieniem komunalnym tym bardziej, że regulatorem ceny jest samorząd, który – z przyczyn społecznych chce ustalać jak najniższe ceny, Fot. A. Kwiatkowska przy czym przedsiębiorstwa mają wdrażać unijne dyrektywy, budować nowe sieci, modernizować oczyszczalnie, czyli prowadzić bardzo kapitałochłonne inwestycje – tłumaczył Waldemar Bicz.

     W Mszy św., która była głównym punktem pielgrzymki, uczestniczyło 11 pocztów sztandarowych. Na zakończenie wspólnej modlitwy Kustosz Licheńskiego Sanktuarium odczytał Akt Zawierzenia Rodzin Matce Bożej Licheńskiej. Anna Kowalska

ADRIA

Tekst pochodzi z Informatora Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
Pielgrzym Licheński - Informator nr 8, zima 2008


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej