Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Opoka naszego ducha

Przyprowadziła nas tutaj uroczystość Matki. To Ona nas tu pociąga. Na imieniny Najświętszej Panienki dążymy w pielgrzymkach. Cały Naród dąży tu uczuciami serc i duszy, wysyłając na Jasną Górę swe najszlachetniejsze pragnienia i tęsknoty.

I oto jesteśmy. Stoimy u opoki ducha naszego Narodu. Naród polski krzepi się tutaj, obmywa się we łzach pokuty i radości i wraca do zwykłej pracy, świadomy, że na Jasnej Górze jest Pani i Matka, która czuwa nad jego duchem i jest jego obroną. Nie odejdziemy stąd, zanim nie rozważymy dwóch dla nas podstawowych spraw: że zdrowiem naszego ducha narodowego jest religia katolicka, która jest pielęgnowana przez Kościół od tysiąca lat, oraz że dla obrony tego ducha katolickiego w Ojczyźnie naszej dobry Bóg ustanowił Jasną Górę, a w jej sercu Panią Częstochowską, Matkę Jasnogórską. Kościół to nam mówi przez Stolicę Apostolską. Z tych dwu prawd wyciągniemy wnioski programowe do pracy.

Kościół od tysiąca lat ze spokojem przekazuje nam prawdę. Kościół Chrystusowy jest w Ojczyźnie naszej rdzeniem ducha narodowego, jest współtwórcą naszej kultury, obyczaju narodowego i naszych dziejów. Jest on energią, która kształtuje życie społeczne, bo Kościół głosi najpierw Narodowi prawdę. Od tysiąca lat ze spokojem przekazuje prawdę, z przekonaniem i żywą wiarą przekazuje ją każdemu, kto na polskiej ziemi żyje, gdzie ma się uświęcić i uświęcony wrócić do Ojca.

Kościół głosi prawdę, bo niesie przez Polskę Tego, który powiedział: "Jam jest Prawda", a prawda wyzwala. Zasługą Kościoła w dziejach Polski jest to, że poprzez prawdę wychowuje i kształtuje w nas ducha wolności. Jesteśmy Narodem, który posiada takiego ducha, bo Kościół wyzwala nas nieustannie z niewoli grzechu. Tam, gdzie dostrzega niewolnika własnych namiętności, posyła swoich kapłanów, heroldów wolności, którzy rozkuwają łańcuchy grzechu, przecinają więzy i pęta. To jest wielka prawda i największa praca Kościoła. Trwa nieustanna walka o wolność. Jeżeli Polska bywa podziwiana w świecie, to właśnie za tę walkę - "o wolność naszą i waszą". Bez prawdy nie ma wolności.

Trzeba kultywować prawdę. Kościół, głosząc dogmaty, wiarę w Boga Ojca, Syna, Ducha, wypielęgnował myśl swobodną i wolną; wszczepiając w nas wiarę, nie odebrał nam ducha wolności i swobody, ale umocnił i uszlachetnił. Im bardziej Naród jest katolicki, tym więcej ma wolności.

Kościół uczy nas ducha nadprzyrodzonej miłości. To znaczy tak rozszerza przez łaskę ducha, że my związani łaską sakramentalną przez Eucharystię wychodzimy z sercem do braci i pragniemy dla nich tego samego dobra, jakie i my posiadamy. Wychowani we wspólnocie nadprzyrodzonej tworzymy jedność, która nie ma podobnej sobie na świecie. Duch jedności i wspólnoty nadprzyrodzonej działa krzepiąco, przenikając do serc innych narodów.

Kościół w Ojczyźnie naszej uczy nas szacunku i czci dla wszystkich narodów. Kościół nas dobrze wychował, skoro nigdy w Ojczyźnie naszej nie było szowinizmu i nienawiści w stosunku do innych narodów, nawet gdy tak wiele cierpieliśmy od najazdów wrogów.

JASNA GÓRA

jest przedziwną ostoją jedności naszego narodu. Prawdziwie Jasna Góra, tu, u stóp Pośredniczki każdej Chrystusowej łaski, spełnia w Ojczyźnie naszej specjalne zadanie. Jest przedziwną ostoją jedności naszego Narodu i czasu niewoli, i czasu wolności. Polska nieraz traciła wolność, ale nigdy nie straciła swej Królowej. Polska była podzielona granicami zaborów, ale Jasna Góra i Maryja Jasnogórska tych granic nie znała. Nie uznawała ich i przyciągała wszystkich do centrum naszej Ojczyzny. Matka Jasnogórska krzepiła w nas ducha rycerskiego. Ta rycerska Pani ze śladami walki na twarzy uczyła nas przedziwnego męstwa. Uczyła go nie tylko Kordeckiego, nie tylko powstańców konfederacji barskiej, nie tylko zesłańców w tajgi Sybiru, ale uczyła nas wszystkich. Wymagała czegoś trudniejszego, męstwa w codziennej walce, w zwyciężaniu najokropniejszego wroga: niewoli ducha, grzechu i upadku obyczajów.

Cześć Pani Jasnogórskiej przeszła granice Polski. Ilekroć przestępowałem granice kraju, mówiono o Polsce, że to jest Naród, który ma swoją Królową. Gdy mówiono o obronie wolności Polski, zawsze wspominano obronę Jasnej Góry. Nie ma takiego narodu, który by nie znał Czarnej Madonny z Jasnej Góry. Dzięki Niej Polska tak wielkie miała znaczenie w świecie, że chociaż byliśmy w niewoli, Papież napisał do Polski i o Polsce jako o kraju wolności i przysłał koronę dla Maryi Jasnogórskiej. Oto jest Obronicielka tego narodu, Pośredniczka łask wszelkich. Virgo Aiailiatrix. Ona nas prowadzi do Syna i do Jego Kościoła.

Przyrzekniemy wierność Maryi, bo Polska jest ochrzczona w imieniu Maryi, bo od zarania dziejów śpiewamy: "Bogurodzico Dziewico", bo Polska od zarania wieków jest maryjna. Przyrzekniemy tu wierność Pośredniczce łask wszelkich, by każda dusza nosiła w sobie Trójcę Świętą. Przyrzekniemy tej Pani, która miała ducha sprawiedliwości, że będziemy sprawiedliwości pilnować wobec Boga, bliźniego i własnej duszy... Patronce naszej przyrzekniemy, że z wrogiem duszy, z grzechem, będziemy walczyli Jej imieniem aż do zwycięstwa. (fragm. homilii wygłoszonej na Jasnej Górze 26 sierpnia 1953 r.)

KARD. STEFAN WYSZYŃSKI


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Zbyt pewny siebieZbyt pewny siebie

Skąd czerpiemy wiadomości o apostołach?Skąd czerpiemy wiadomości o apostołach?

Wirtualni wojownicyWirtualni wojownicy

Stara i nowa Era według Cypriana NorwidaStara i nowa Era według Cypriana Norwida

O siekierze i złodziejuO siekierze i złodzieju

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej