Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Na spotkanie Boga i człowieka

W XVI w. pielgrzymom wyruszającym do miejsc świętych udzielano następującej rady: "Gdy idziesz do Jerozolimy, myśl o wieczności, gdy idziesz do Rzymu, myśl również o wieczności; do niej bowiem - chcesz czy nie chcesz - zawsze dojdziesz".

Temat "Radio Maryja i pielgrzymowanie" jako wyjątkowo dobrze osadzony w tym, co składa się na charyzmat tego radia, wydaje mi się wdzięczny i godny głębszego zastanowienia. Nowa ewangelizacja, której służy rozgłośnia Ojców Redemptorystów, ma docierać do każdego zakątka, nie tylko do polskiej ziemi, ale do każdego domu, a więc musi wiązać się z pielgrzymowaniem. Stąd Radio Maryja pielgrzymuje - codziennie do serc swoich słuchaczy, zabierając ich w drogę ku Niebu; idzie starymi i nowymi szlakami do miejsc świętych - na spotkanie Boga i człowieka.

Wracam w tej chwili myślami do dnia beatyfikacji ojca Pio - 2 maja. Dzięki bezpośredniemu połączeniu z Rzymem słuchacze Radia Maryja mogli duchowo uczestniczyć w podniosłej uroczystości, która zgromadziła setki tysięcy pielgrzymów z całego świata. Po raz kolejny okazało się, że społeczny nadawca, jakim jest toruńska rozgłośnia, uważnie wsłuchuje się w duchowe potrzeby Polaków.

Słuchacze radia z wdzięcznością przyjmują bezpośrednie przekazy z ważnych wydarzeń religijnych. Niezapomniane pozostają audycje z nawiedzenia Matki Bożej w znaku figury fatimskiej w Rosji i Kazachstanie, bezpośrednie przekazy z sanktuarium w Fatimie, z Ziemi Świętej. Nowoczesna technika i kompetentny komentarz umożliwiają włączenie się wielu milionów ludzi w wielkie wydarzenia. Na przykładzie tego pielgrzymowania z mikrofonem widać, jak inaczej pojmuje służbę narodowi Radio Maryja: zawsze pojawia się tam, gdzie naprawdę dzieją się rzeczy ważne, a nie tam, gdzie kreowane są fakty medialne.

STALE W DRODZE

Pielgrzymowanie jest w naturalny sposób wpisane w posługę Radia Maryja. Katolickie medium, jak cały Kościół, jest misyjne, a więc musi pielgrzymować. Musi wciąż iść i szukać człowieka, tego, który się zagubił, został z tyłu. Tego, który się lęka... Musi iść do wszystkich.

I to jest pierwszy, najważniejszy wymiar pielgrzymowania Radia Maryja. Stale być w drodze, prowadzić ludzi - z pomocą Maryi - ku Jezusowi, by przemieniał ich serca, uczył, jak żyć tu, na ziemi, dla Boga i z Bogiem. Pokazuje, że sami, o własnych siłach nie możemy znaleźć dobrej drogi, że potrzebujemy w podróży przez życie Przewodnika, który podpowie, gdzie czyha zasadzka, jak ominąć przeszkodę, kiedy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli w najkrótszą nawet podróż w nieznane nie wyruszamy bez dokładnych map, objaśnień trasy, poradników, to cóż dopiero powiedzieć o tej najważniejszej podróży do celu celów - Boga samego? Owszem, współczesna kultura coraz częściej proponuje odbyć taką podróż samotnie, czyli żyć tak, jakby Boga nie było, ale tragiczne skutki nieodpowiedzialnego wyboru, w którym człowiek sam stawia siebie w roli Stwórcy, obserwujemy na co dzień.

Nie ma innej drogi ku Prawdzie, dla której jedynie warto żyć, jak zgoda na zanurzenie się w codzienność, akceptacja każdego dnia i tego, co niesie - cierpienia, trudu... Wiadomo, jak podczas każdej podróży - jednego dnia świeci słońce, drugiego ciemne chmury przesłaniają widnokrąg, tak i w tej drodze przez doczesność nie może zabraknąć chwil radosnych, ale i tych przykrych. Radio Maryja pragnie wskazać strudzonym pielgrzymom, wędrującym jakże często po omacku przez polską rzeczywistość ostatnich lat, najważniejsze drogowskazy - Boże przykazania. Jakże łatwo się bez nich zagubić. Świadectwem tego pielgrzymowania Radia Maryja z człowiekiem są w wymiarze społecznym wszystkie dobre dzieła, które zrodziły się wokół rozgłośni, a w wymiarze indywidualnym - liczne nawrócenia, jakie dokonały się za sprawą radia. Czytelnicy , Różańca" słyszeli na pewno niejednokrotnie świadectwa osób nawróconych dzięki posłudze Radia Maryja. Trudno o piękniejszy owoc pielgrzymiego trudu toruńskiej rozgłośni...

Pielgrzymowanie jest, jak już wspomniałam, w istotny sposób wpisane w posługę Radia Maryja. Rozgłośnia, która pochyla się z pietyzmem nad sprawdzonymi przez stulecia formami pobożności, chętnie sięga po peregrynację jako styl bycia świadomego swej wiary katolika. Tu, na ziemi, jesteśmy przecież przede wszystkim pielgrzymami. Przemierzamy wprawdzie ziemskie szlaki, ale zdobywamy niebo. Dlatego pielgrzymowanie jest istotą naszego życia. Jeżeli nie zdecydujemy się wejść na pielgrzymi szlak, nie dojdziemy nigdzie.

Od czasu do czasu podnoszą się głosy, że pielgrzymki są nienowoczesne, że to katolicyzm ludowy (czyli w domyśle - gorszy), że pielgrzymowanie nie przystoi w kraju, który stara się o wejście do Europy. Te bałamutne opinie, nie przystające do rzeczywistości (najnowsze dane mówią, że na świecie systematycznie wzrasta ruch pielgrzymkowy do miejsc świętych), obalane są przez organizowane pielgrzymki. Słuchacze Radia Maryja peregrynują w różne miejsca. Najważniejsze są spotkania z Piotrem naszych czasów - Ojcem Świętym Janem Pawłem II - w Rzymie, by u grobów Apostołów umocnić swoją więź z Kościołem powszechnym. Co roku w drugą niedzielę lipca Rodzina Radia Maryja udaje się na Jasną Górę, by u stóp Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski, odnowić Akt Zawierzenia Maryi, zaczerpnąć sił u źródła wiary i polskości. Lipcowe pielgrzymki gromadzą setki tysięcy pątników z całego kraju i z zagranicy; są gorąco oczekiwanym dniem przez słuchaczy, którzy dziękują Matce Bożej za dar Radia Maryja, za łaskę bezpośredniego spotkania ludzi z różnych stron Polski, wszystkich stanów i zawodów; za to, że mogli się zobaczyć, wspólnie zaśpiewać Abyśmy byli jedno.

SZKOŁA MIŁOŚCI SPOŁECZNEJ

Ogromną wartość mają także transmisje radia. Niepowtarzalną formą pielgrzymowania toruńskiej rozgłośni są poniedziałkowe spotkania Rodziny Radia Maryja w różnych miejscach Polski: cieszących się uznaną sławą sanktuariach maryjnych, kościołach, ale też w mało znanych parafiach miejskich i wiejskich. Uczestnicy tych spotkań, oprócz bogatych przeżyć religijnych, wynoszą zasadniczą korzyść: bycie razem odbudowuje w nich więzi wspólnoty, brutalnie zrywane w okresie komunistycznym. Z minionego półwiecza wyszli zatomizowani, anonimowi w masie indoktrynowanych obywateli. Ale niebezpieczeństwo wykorzenienia bynajmniej nie zniknęło. Ideologia liberalna ze swoim egoizmem społecznym, sączoną z różnych stron zachętą, by żyć tylko dla siebie, chce kreować nowe samotne wyspy na oceanie naszego życia narodowego. Pielgrzymowanie, które uczy, jak być dla drogiego człowieka, jak mu służyć, przełamując swój egoizm i małoduszność, jest najwspanialszą szkołą miłości społecznej. Bo przecież, jak pisał kard. Stefan Wyszyński, "gdy spoglądam na drugą osobę - na Chrystusa spoglądam. Gdy się do niej uśmiecham - do Chrystusa się uśmiecham. Gdy powiem coś do niej - do Chrystusa to mówię. Gdy daję jej cokolwiek - Chrystusowi daję. Gdy komuś ustępuję z drogi - Chrystusowi miejsce robię. Gdy komuś coś upiorę, zacemję, posprzątam - Chrystusowi to czynię. Gdy się opanuję, powstrzymam, złego słowa nie powiem - Chrystusa uradowałem".

Tu, w człowieku, w tym bracie i siostrze z pielgrzymki, dokonuje się spotkanie z Bogiem, z wiecznością - celem każdego pielgrzymowania

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej