Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Każdego roku w Częstochowie

Siedziałyśmy w narastającym lipcowym upale przed domem pielgrzyma na Jasnej Górze, na dwóch przypadkowo ustawionych obok siebie krzesełkach. Ot, dwie odpoczywające pątniczki, jedna w dosyć już zaawansowanym wieku. Wokół kręciły się tłumy młodzieży po zakończonej właśnie uroczystej Mszy Świętej, którą prymas Polski odprawił dla zgromadzonych licznie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia" z okazji jej dziesięciolecia.

Ale moja sąsiadka z krzesełka, dobrze ustawionego w cieniu parasola, nawet tej młodzieży nie widziała. Nie interesowało jej, skąd się wzięło tylu młodych ludzi w radosnych żółtych koszulkach.

Ona też była radosna, choć bardzo, bardzo zmęczona. Zdjęła buty z napuchniętych stóp, żeby dać im trochę odpocząć. - I po co mi te nowe buty były - mówiła jakby do siebie, ale żebym jednak słyszała. - Stopy pieką teraz jak nie wiem co. Trzeba było w tych rozchodzonych jechać.

A przecież buty wyglądały na wygodne: szerokie, owszem, na obcasiku, ale żadna tam szpilka czy słupek.

- A ta Droga Krzyżowa... Już myślałam, że nie dojdziemy. Ale doszliśmy - pochwaliła się z nieukrywaną dumą. - Tak ma być, pani, żeby się człowiek umordował. I żeby doszedł, gdzie trzeba. Dzięki temu będzie wiedział, że był na Jasnej Górze.

- Ale że tak mi te nogi spuchły... - użalała się, ale w dalszym ciągu z nieukrywaną satysfakcją.

- A po figurkę, którą zaplanowałam kupić, to aż do źródełka świętej Barbary musiałam zejść. Tam dopiero na straganach była. No i z powrotem do góry, to jednak wysiłek. Nachodziłam się, że strach. Ale figurkę mam.

Wyjęła pudełko z torby, a z pudełka figurkę Matki Bożej w koronie z dwunastu gwiazd.

- Jaka piękna - powiedziała i widać było, że dla niej, tej pątniczki z sąsiedniego krzesełka w zacienionym miejscu, ta figurka naprawdę jest piękna. I wymarzona.

Przypomniała mi się natychmiast figurka świętej Barbary z różowego szkła u mojej babci Sułkowej w Skarżysku, gdzie jako dziecko jeździłam na wakacje. Święta Barbara stała na małym stoliczku, a przy niej zawsze były świeże kwiaty z ogrodu. Ale nie to było dla mnie ważne. Atrakcją był schowany z tyłu kluczyk, którym nakręcało się figurkę, a ona grała. Jaką melodię, nie pamiętam. Jakaż to była szalona pokusa: nakręcić i słuchać! Ale świętą Barbarę babcia nakręcała z rzadka. Może tylko do modlitwy?

- Dopiero z wnusiem będziemy podziwiać figurkę - powiedziała pątniczka, jakby odgadując moje myśli. On sobie wszystko tu obejrzy i świeczki mi zapali. A ja popatrzę i odmówię różaniec. Bo to do modlitwy sobie kupiłam.

- A ten mój wnusio - dodała jeszcze - to już ma czternasty rok, a dalej tak lubi pocztówki. Zbiera z różnych miast i w albumy układa. Siedzi tak czasem koło mnie i oglądamy. Z Częstochowy też mu zaraz kupię.

- A pani w Częstochowie pierwszy raz? - spytałam nieroztropnie.

Spojrzała na mnie dziwnie, jakby nie zrozumiała pytania. Więc powtórzyłam. Wtedy spojrzała jeszcze raz, ale już inaczej. Nie było w tym spojrzeniu złości czy irytacji, raczej zdumienie pomieszane z pobłażaniem. Albo nawet z litością. Jakbym przyjechała z obcej planety, więc trzeba mi wybaczyć takie niestosowne pytanie.

- Do Częstochowy to ja co roku jeżdżę.

Nie powiedziała tego, ale to było słychać w niewypowiedzianym pytaniu: jak można osobę w jej wieku pytać, czy była już na Jasnej Górze? Toć chyba trzeba nic o Polsce nie wiedzieć!

Była spod Torunia. Nie znałam tej miejscowości, raczej niewielkiej, ale dla niej najważniejszej. Jak można jej nie znać?

- Ja to znam Polskę - powiedziała z satysfakcją. - Byłam w Świętej Lipce i w Czerwińsku. W Licheniu też byłam i w Kalwarii Zebrzydowskiej. I w Warszawie byłam - wyliczała miejscowości, w których są najbardziej znane na polskiej ziemi sanktuaria maryjne i inne miejsca święte. To była prawdziwa mapa wiary. I lekcja wiary.

Przyjęłam ją z pokorą i wdzięcznością. Wiedziałam, że przekażę ją dalej.

Barbara Sułek-Kowalska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 sierpnia 2010Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Cezary z Nazjanzuśw. Cezary z Nazjanzu

Modlitwa do św. Cezarego z NazjanzuModlitwa do św. Cezarego z Nazjanzu

św. Tarazjuszśw. Tarazjusz

Modlitwa do św. TarazjuszaModlitwa do św. Tarazjusza

Modlitwa do bł. Marii Adeodaty PisaniModlitwa do bł. Marii Adeodaty Pisani

Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej