Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Kim jest mnich?

     Abba Makary Wielki (zm. 390 r.) jest w tradycji postrzegany jako wzór mądrości i łagodności. Poniższa historia pokazuje przykład jego pedagogicznego talentu.

     Kiedyś abba Makary Egipcjanin przyszedł ze Sketis do Nitrii, żeby uczestniczyć we mszy ojca Pambo. A starcy go prosili: "Ojcze, powiedz braciom słowo". On zaś powiedział: "Nie jestem ja jeszcze mnichem, alem mnichów widział. Kiedyś, gdy siedziałem w Sketis w swojej celi, narzucała mi się natrętnie myśl: Idź w głąb pustyni i przyjrzyj się temu, co tam zobaczysz. Opierałem się tej myśli przez pięć lat, mówiąc sobie: Może pochodzi od diabła. Ale ponieważ trwała we mnie, poszedłem w głąb pustyni. Znalazłem tam jeziorko mające wyspę pośrodku; a dzikie zwierzęta z pustyni przychodziły do wodopoju. Pomiędzy nimi ujrzałem dwóch nagich ludzi i moje ciało zadrżało, bo ich wziąłem za duchy. Oni zaś, widząc, że drżę, odezwali się do mnie: "Nie bój się, i my także jesteśmy ludzie". Zapytałem ich: "Skąd jesteście i w jaki sposób przyszliście na tę pustynię?" Odrzekli: "Jesteśmy z pewnego klasztoru; i zgodziliśmy się jednomyślnie, żeby przyjść tutaj: oto już przebywamy tu czterdzieści lat. Jeden z nas jest Egipcjaninem, a drugi Libijczykiem". Ale i oni zadawali mi pytania: "Co się dzieje ze światem? Czy Nil wylewa w swojej porze i czy jest dobrobyt na świecie?". Odpowiedziałem, że tak, i pytałem dalej: "Jak mogę zostać mnichem?" Oni na to: "Jeśli ktoś się nie wyrzeknie wszystkiego, co jest na świecie, nie może zostać mnichem". Powiedziałem im: "Jestem słaby i nie mogę was naśladować". Oni zaś odrzekli: "Jeśli nie możesz nas naśladować, siedź w celi i opłakuj swoje grzechy". Pytałem jeszcze: "Czy w zimie nie marzniecie? Czy upał waszych ciał nie pali?" Odpowiedzieli: "Bóg dał nam taki sposób życia, i ani nie marzniemy w zimie, ani upały nam nie szkodzą". Oto dlaczego wam mówię, że sam nie jestem mnichem, alem mnichów widział: wybaczcie mi, bracia".

     Ta historia jest próbą wyjaśnienia znaczenia słowa "mnich" (gr. "monachos"). Ten rzeczownik wywodzi się z greckiego "monos" (sam jeden, pojedynczy) i może wskazywać na osobę, która żyje samotnie - jako pustelnik bądź we wspólnocie mniszej (chodzi tu o zachowanie celibatu). Istnieje jednak i inne wyjaśnienie sensu słowa mnich: otóż jest to osoba, która ma w życiu jeden cel - zjednoczenie z Bogiem. I temu celowi podporządkowuje wszystkie swoje siły. Makary zatem wyznaje: nie jestem mnichem, bo wciąż rozrywają mnie sprzeczne pragnienia, które ostatecznie odwodzą mnie od Boga. Ale widziałem ludzi, którzy do takiej jedności doszli i dążą tylko do Boga.

     Ten apoftegmat jest jak zaproszenie: odkryjmy w sobie pragnienie zjednoczenia z Bogiem, odkryjmy w sobie mnicha, człowieka, który łaknie Boga z całego serca.

Szymon Hiżycki OSB | Modlitwa Jezusowa


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej