Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Cała dla Boga

     Wśród różnych powołań w Kościele jest także powołanie do życia konsekrowanego. Jego specyfika polega na kształtowaniu swojej codzienności według ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, najczęściej w określonej wspólnocie zakonnej. Wzorem tego całkowitego oddania się Bogu jest Maryja, Matka Jezusa. W Niej szukają inspiracji osoby konsekrowane, ale też i my wszyscy, ponieważ każdy chrześcijanin został konsekrowany Bogu w sakramencie chrztu świętego. Naszą całkowitą przynależność do Boga mamy wyrażać w ramach naszego osobistego powołania.

     Czysta

     Ślub czystości ukazuje piękno życia z Bogiem. Wszystko wtedy w człowieku jest skoncentrowane na Chrystusie jako jedynie umiłowanym Oblubieńcu. Blask miłości rozjaśnia codzienność i budzi radość z przebywania z Jezusem. Wyraża całkowitość oddania się Bogu, które najpełniej objawia się w miłości.

     Przykład takiego życia daje nam Maryja, która od początku istnienia była całkowicie zanurzona w Bożej miłości. W odpowiedzi na otrzymany dar wypowiedziała swoje "fiat". Piękno Jej "tak" dla Boga jest dla każdego z nas inspiracją, aby nie wahać się oddawać życia Bogu. W Maryi, ogarniętej Bożą miłością, podziwiamy czystość stworzenia całkowicie oddanego Bogu. Żyjąc w czystości serca, stajemy się dla świata zwierciadłem nowego życia, którego kontynuacją będzie życie wieczne w niebie.

     Uboga

     W ślubie ubóstwa nie chodzi tylko o to, aby wszystko oddać, ale przede wszystkim przyjąć. Jeśli przyjmujemy Boga, to w naszym życiu nie ma już miejsca na nic innego. Bóg wypełnia nas całkowicie. Wtedy to, co materialne, staje się jedynie narzędziem, które ma służyć Bogu. Wszystko, co cenne, nie przechowujemy w banku lub sejfie, ale tylko w Bogu. W takim życiu liczy się więc nie to, co gromadzimy, ale to, co rozdajemy. Najważniejsze zatem, aby "wydawać" siebie innym.

     Dla Maryi Bóg był najważniejszy. On był Jej bogactwem, wszystkim. Dla Niego żyła i wszystko Mu poświęciła. Ubogie życie w Nazarecie ubogacała obecność Jezusa. Dla każdego z nas życie ubogie jest wyzwaniem, ponieważ świat zachęca nas przede wszystkim do gromadzenia i bogacenia się. Jesteśmy przekonywani, że tylko pieniądze dają szczęście. Maryja natomiast zachęca nas, abyśmy w duchu ubóstwa szukali radości, pokoju i wolności serca.

     Posłuszna

     Istotą ślubu posłuszeństwa jest zgoda na to, aby Bóg prowadził nas przez życie. Chodzi o trud uważnego wsłuchiwania się w Boże słowo, w którym objawia się wola Najwyższego co do naszej życiowej wędrówki. Stałą pokusą jest chęć decydowania samemu o naszym życiu, nieliczenie się z Bogiem, ale traktowanie Go jako Kogoś, kto ma nam jedynie pomagać w realizacji naszych pomysłów na życie.

     Maryja powiedziała Bogu jednoznacznie: "Niech się stanie według słowa Twego". Tej deklaracji pozostała wierna w każdych okolicznościach życia, i radosnych, i bolesnych. Tędy ma wieść i nasza ścieżka życia. W posłuszeństwie Bogu tkwi sekret naszego udanego i szczęśliwego życia. Prowadzeni przez Boga, dojdziemy do nieba. A przecież to jest najważniejsze. Prawda?

     Odważna

     Wejście na drogę życia konsekrowanego wymaga odwagi. Już uczyniliśmy pierwszy krok – w sakramencie chrztu świętego. Przed nami dalsza droga. Idźmy nią z Maryją. Odważni i radośni.

Janusz Kumala MIC

Pismo Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich
Z Niepokalaną - lato 2015


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej