Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Podatek od darowizny

     Mam otrzymać darowiznę środków pieniężnych od członków najbliższej rodziny. Kwoty te będą różnej wielkości. Ponadto przekazanie pieniędzy od jednego darczyńcy nastąpi wielokrotnie. Czy w świetle obowiązujących przepisów będę musiał zapłacić podatek od każdej darowizny?

     Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w momencie zawarcia umowy darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. Świadczenie to ma charakter nieodpłatny. Obowiązek podatkowy w myśl art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn ciąży na nabywcy własności rzeczy lub praw, tj. na obdarowanym, i powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o wartości przekraczającej kwotę wolną w wysokości 9 637 zł, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej. Zaliczenie do właściwej grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której nabywane są rzeczy i prawa majątkowe, i tak: do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

    Art. 4 a ww. ustawy mówi, że zwalnia się od podatku nabycie własności lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego i jednocześnie udokumentują * ich otrzymanie (w tym przypadku środków pieniężnych), dowodem przekazania na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym. Tak więc umowy darowizny środków pieniężnych dokonanych przez osoby wymienione w art. 4 a ustawy o podatku od spadków i darowizn przekraczających kwotę 9 637 zł będą zwolnione z podatku po spełnieniu wcześniej wymienionych warunków. Zwolnienie powyższe ma zastosowanie bez względu na liczbę darczyńców i wysokość wpłat.

     * W przypadku, gdy podmiotem nabycia są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie doliczone do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9 637 zł.


B. Z.


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego
Niedziela, 01/2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

Rzymskie bazyliki większeRzymskie bazyliki większe

Opoka naszego duchaOpoka naszego ducha

Na spotkanie Boga i człowiekaNa spotkanie Boga i człowieka

Papieskie pierwsze sobotyPapieskie pierwsze soboty

Czujemy, to co mówi Jej SerceCzujemy, to co mówi Jej Serce

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej