Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Odrzucenie spadku

     Wraz z rodzeństwem odziedziczyliśmy po ojcu spadek. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, czy spadek przyjąć, z uwagi na to, że ojciec za życia miał znaczne długi. Czy możemy spadek odrzucić i jakie będą tego konsekwencje?

     Spadek nabywany jest z mocy prawa z chwilą śmierci spadkodawcy. Spadkobierca może spadek odrzucić bądź przyjąć z ograniczeniem odpowiedzialności za długi, jakie ten spadek obciążają. Decyzję tę należy podjąć w terminie sześciu miesięcy od momentu powzięcia wiadomości o tytule powołania do spadku. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na odrzucenie spadku, wówczas traktowany jest, jakby nie dożył jego otwarcia (tzn. jakby zmarł przed spadkodawcą). Z chwilą odrzucenia spadku zostaje wyłączony od dziedziczenia. Należy jednak pamiętać, że z chwilą odrzucenia spadku przez spadkobiercę spadek odziedziczą jego dzieci. Art. 931 § 2 k. c. mówi, że jeśli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przysługiwał, przypada jego dzieciom w częściach równych.

     Spadek można przyjąć także z dobrodziejstwem inwentarza. W tym przypadku odpowiedzialność spadkobiercy ograniczona zostaje jedynie do wysokości ustalonego w inwentarzu czynnego spadku. Jednakże odpowiedzialność przyjmującego spadek z dobrodziejstwem inwentarza może być rozszerzona, jeżeli spadkodawca w sposób świadomy nie poda do inwentarza przedmiotów należących do majątku spadkowego bądź wskaże długi nieistniejące, czym spowoduje zmniejszenie faktycznej wartości spadku.

     Przed pełną odpowiedzialnością za długi spadowe w przypadku braku oświadczenia spadkobiercy o formie przyjęcia spadku chroniona jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych oraz osoba ubezwłasnowolniona.


B. Z.


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego
Niedziela, 50/2008


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej