Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zastrzeganie dokumentów

     Za pomocą profilu zaufanego można w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy dowód osobisty jest zastrzeżony. Wykaz unieważnionych dowodów osobistych, zawierający serie i numery unieważnionych dokumentów oraz serie i numery błędnie spersonalizowanych lub utraconych blankietów dowodów osobistych, prowadzi w formie elektronicznej minister właściwy do spraw informatyzacji. Wykaz ten dotyczy tylko dowodów osobistych.

     Natomiast Związek Banków Polskich prowadzi Rejestr Dokumentów Zastrzeżonych. Każdy może zastrzec swój dokument - taki jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, książeczka żeglarska, dowód rejestracyjny i karta pobytu. Jeżeli dokument jest zastrzeżony, to na jego podstawie nie zostanie wykonana żadna operacja, np. podpisana umowa kredytowa w banku. Dostęp do informacji o dokumentach zastrzeżonych mają banki, więc zgłoszenie skradzionego dowodu osobistego jest skuteczne w bankach. Wszystkie mają dostęp do bazy danych.

     Zastrzeżenie dokumentu to jedna sprawa, druga to oczywiście zgłoszenie kradzieży na policji. Kradzież jest przestępstwem. W przypadku kradzieży dowodu osobistego sprawa jest oczywista: takiego dokumentu nie należy i nie warto używać, nawet jeżeli złodziej go porzucił. Może się bowiem okazać, że dokument został już skopiowany i ktoś będzie się nim posługiwał.

     Co innego, jeżeli dowód osobisty zawieruszył się w domu i potem odnalazł. Taki dokument raz zastrzeżony można odstrzec i z niego korzystać. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, czy nikt niepowołany nie miał do niego w tym czasie dostępu. Jeżeli takie prawdopodobieństwo istnieje, to lepiej wyrobić nowy dokument.

     Dzięki profilowi zaufanemu każdy może bezpłatnie sprawdzić przez internet status każdego dowodu osobistego. Po wpisaniu serii i numeru dowodu osobistego można dowiedzieć się, czy dowód został unieważniony.

     Na stronie można sprawdzić te dowody osobiste, które zostały wydane w Polsce. Może to być przydatne do sprawdzenia, czy zagubiony dowód jest już w wykazie unieważnionych dowodów, albo do sprawdzenia dokumentu innej osoby, żeby upewnić się, czy nie posługuje się ona unieważnionym dokumentem. W wykazie unieważnionych dowodów osobistych znajdują się tylko prawdziwe dowody, które wydał polski urzędnik i które zostały unieważnione (np. z powodu zagubienia lub kradzieży). Dlatego jeżeli dokument nie został unieważniony, może to oznaczać, że jest on ważny albo nigdy nie został wydany przez polskiego urzędnika.


Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 sierpnia 2018


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej