Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Niedziele handlowe

     Rok 2018 był pierwszym, w którym wprowadzono ograniczenie handlu w niedzielę. Zakaz dotyczył pierwszej i ostatniej niedzieli każdego miesiąca kalendarzowego oraz świąt. W 2019 r. sprzedawać można w ostatnią niedzielę miesiąca, czyli najbliższa niedziela handlowa to 27 stycznia. W przyszłym roku niedziel, w które będzie można sprzedawać w sklepach, będzie jeszcze mniej: ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

     Zakaz handlu nie obowiązuje w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz niedzielę poprzedzającą bezpośrednio pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Jeżeli ostatnia niedziela miesiąca będzie jednocześnie świętem, również obowiązuje wówczas zakaz handlu.

     W niedziele i święta w placówkach handlowych nie można handlować ani wykonywać czynności związanych z handlem, ani też powierzać pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu i czynności związanych z handlem. Za ladą stanąć jednak może właściciel sklepu. W związku z zakazem sprzedaży nie można również powierzać wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedzielę i święta, a także 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

     Przez wykonywanie pracy w handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta w placówkach handlowych należy rozumieć wykonywanie takiej pracy lub takich czynności przez pracownika lub osobę zatrudnioną w okresie 24 kolejnych godzin przypadających odpowiednio między godz. 24 w sobotę a godz. 24 w niedzielę oraz między godz. 24 w driiu bezpośrednio poprzedzającym święto a godz. 24 w święto.

     Zakaz handlu obowiązuje, jak było do tej pory, w dni świąteczne, które określa ustawa. Tu nic się nie zmieniło. Katalog dni wolnych od handlu został jedynie poszerzony o wolne od handlu niedziele. Ustawowo dniami wolnymi od handlu są: Nowy Rok - 1 stycznia, Święto Trzech Króli - 6 stycznia, Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny, Święto Pracy - 1 maja, Narodowe Święto Konstytucji - 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, Święto Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia, Wszystkich Świętych -1 listopada, Narodowe s Święto Niepodległości - 11 listopada, oraz pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia - 25 i 26 grudnia.

     W dni wolne od handlu nie uda się kupić butów, telewizora czy samochodu. Takie placówki muszą być zamknięte. Jednak stacje benzynowe mogą normalnie pracować, więc samochód da się zatankować, tak samo jak da się zrobić zakupy przez internet. Otwarte mogą być również apteki czy miejsca handlu pamiątkami lub dewocjonaliami, placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. To tylko przykładowe placówki, w których handel jest możliwy.

     Kary za naruszenie zakazu są dotkliwe. Za powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu grozi grzywna w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 27 stycznia 2019


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej