Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wizytacja lokalu wynajętego

     Będąc właścicielem lokalu mieszkalnego, wynająłem go osobom fizycznym na czas nieokreślony. Umowa określa warunki korzystania z lokalu, jednak nie jestem przekonany, czy najemca się do nich stosuje. Chciałbym co jakiś czas sprawdzić, czy najemca stosuje się do umowy i w jakim stanie jest moje mieszkanie.

     Kwestie poruszone w przykładzie regulują przepisy art. 222 i 690 Kodeksu Cywilnego. Wynajmujący, będąc właścicielem mieszkania, ma prawo sprawdzić stan swojej własności. Jednocześnie najemca może nie życzyć sobie zakłócania spokoju. Tak więc strony umowy najmu powinny ustalić ogólne zasady i terminy dokonywania wizytacji. Podstawą przeprowadzenia kontroli przez wynajmującego jest jego prawo własności, natomiast prawem najemcy jest jego status posiadacza zależnego. W tym przypadku zarówno prawo własności, jak i prawo najemcy zostały zrównane przez ustawodawcę. Wynajmujący ma obowiązek zapewnić najemcy spokojne korzystanie z przedmiotu najmu, a najemca ma prawo czuć się w nim swobodnie i nie być narażonym na naruszenie prywatności. Chcąc zatem sprawdzić stan mieszkania w trakcie trwania umowy, właściciel winien najpierw uprzedzić najemcę o planowanej wizycie oraz ustalić jej dzień i godzinę.

     Właściciel może jedynie sprawdzić stan techniczny lokalu, jego wyposażenie i czy lokal nie został np. podnajęty. Nie może przeglądać rzeczy prywatnych najemcy.

     Zbyt częste wizytacje, niczym nieuzasadnione, mogą doprowadzić do konfliktu i mogą stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy. Najemca ma obowiązek udostępnić lokal potencjalnym najemcom, którzy za zgodą właściciela mogą dany lokal oglądać. Jednak także i w tym przypadku najemca musi być o tym wcześniej uprzedzony.


B. Z.


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego
Niedziela, 34/2009


   

Wasze komentarze:
 ddd: 25.04.2020, 11:15
 jakiś trol?
 najemca: 30.12.2015, 10:17
 część mówiąca o tym, że "Najemca ma obowiązek udostępnić lokal potencjalnym najemcom" jest nieprawdą. Najemca nie musi się zgadzać się na wizytacje jakichkolwiek trzecich osób w mieszkaniu. Reguluje to Postanowienie Sądu Najwyższego z 21.7.2011 r., I KZP 5/11
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej