Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Handel w niedzielę

     Nowy rok oznacza kolejne zmiany w prawie. I tak 1 marca wejdzie w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta, 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. W okresie od marca do grudnia 2018 r. zakaz handlu nie obowiązuje w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Natomiast w okresie od stycznia 2019 r. do grudnia 2ul9 r. sklepy będą otwarte w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 r. zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele i święta.

     Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godz. 6 w tym dniu a godz. 6 w dniu następnym, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem, w tym nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedziele i święta, a także 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy jest zakazane.

     Zakaz handlu nie obowiązuje w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Jeżeli w te niedziele przypada jednocześnie święto, obowiązuje zakaz handlu w te dni. Zakaz handlu nie obowiązuje m.in. na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w aptekach i punktach aptecznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych. Ustawa zawiera katalog zamknięty miejsc nieobjętych zakazem; jest ich łącznie 30. Przeważająca działalność oznacza rodzaj przeważającej działalności zgodnie z PKD.

     Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, Wigilię oraz sobotę poprzedzającą Wielkanoc pracodawca zapewnia inny dzień wolny od pracy. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepra- cowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru jego czasu pracy z powodu wykonywania jej 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy do godz. 14.

     Kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, Wigilię oraz sobotę poprzedzającą Wielkanoc, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autorka jest radcą prawnym

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, nr 639


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej