Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Zupa nic

     Jubileusz 85-lecia Zgromadzenia Sióstr Samarytanek Benedyktynek Krzyża Chrystusowego to dobra okazja do podzielenia się z czytelnikami "Idziemy" specjalnością domu. Zgodnie z duchem zakonnym, najbardziej tradycyjną potrawą goszczącą na tamtejszym klasztornym stole jest staropolska zupa nic. Wbrew nazwie, na talerzu znajdziemy jednak coś pysznego.

     Z dobrodziejstw tutejszej spiżarni i gościnności sióstr korzystają niegowscy księża. - Na plebani nie mamy gospodyni, poza obiadami radzimy sobie sami - mówi wikary ks. Dariusz Wachowiak. - Sytuacja ta posłużyła nam w działaniu duszpasterskim, zredagowaliśmy bowiem, ku uciesze parafian, gazetkę ukazującą plebanię od kuchni. I podaliśmy przepis na udaną niedzielę.

     - Wraz z niedzielnym rozkładem dnia zamieściliśmy zdjęcie moje i proboszcza, j wmontowując je w okładkę książki kucharskiej. Parafianom widocznie bardzo się spodobało, bo zaczęły się pytania, czy książkę z przepisami księży można jeszcze kupić - śmieje się wikary. - Bodźcem do samodzielnych eksperymentów z gotowaniem jest katecheza, którą prowadzę w szkole gastronomicznej w Zabrodziu. Panuje tam niepowtarzalna atmosfera, nawet wykładowcy przedmiotów niezwiązanych z kucharstwem z zainteresowaniem podpatrują kulinarne umiejętności uczniów. Ja również!

     Składniki:
     1 l mleka 3,2 proc. 2 jajka 3 kopiaste łyżki cukru cukier waniliowy

     Sposób przygotowania:
     Mleko zagotowujemy z cukrem waniliowym. Żółtka ucieramy z 2 łyżkami cukru, oddzielnie ubijamy pianę z białek. Pod koniec ubijania dodajemy pozostały cukier i jeszcze przez chwilę ubijamy, aż piana będzie lśniąca i bardzo gęsta. Na gotujące się mleko kładziemy łyżką kluseczki z piany. Gdy się przewrócą, wyjmujemy łyżką cedzakową na talerze. Mleko zestawiamy z ognia i łączymy z koglem-moglem, lejąc go cienkim strumykiem i cały czas ubijając. Zupę rozlewamy na talerze, na których są kluseczki z białek. Smakuje na zimno i na ciepło.

Marta Troszczyńska


Tekst pochodzi z Tygodnika

16 stycznia 2011   


100 i więcej przepisów na chłodniki i zimne zupy 100 i więcej przepisów na chłodniki i zimne zupy
Teresa Miazgowska
Chłodniki, stała pozycja w kuchni polskiej i zajmująca coraz więcej miejsca w kuchni światowej, powracają do łask smakoszy. Są to bowiem, wbrew pozorom, świetne, smaczne, zdrowe, często dietetyczne, łatwe do przygotowania, niedrogie i bardzo eleganckie zupy całoroczne.... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 krystyna: 11.01.2015, 23:23
 ciekawe jak to smakuje?
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej