Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kawa dla Mahometa - dwie legendy o odkryciu kawy

Na temat odkrycia kawy jest dużo legend. Na przykład autor arabski z końca XV stulecia zanotował, iż pewien pobożny mnich muzułmański Chadeley lub Scyaldy (imię tego męża po dziś dzień czci świat muzułmański) narzekał często, że nocne modły uniemożliwiała mu nie dająca się pokonać senność. Szczęśliwym jednak zbiegiem okoliczności pewien pasterz opowiedział mu, że jego kozy, kiedy pojedzą liści z pewnego krzewu, wykazują niezwykłe ożywienie. Świątobliwy mąż zainteresował się owym krzakiem i niebawem kawa stała się ulubionym napojem całego Bliskiego Wschodu.

Inna legenda, zanotowana w roku 1000 przez arabskiego lekarza Ibn Sina głosi, że strudzonemu Mahometowi podał kawę sam Archanioł Gabriel. Gdy ją wypił, wstąpiła w niego niebywała energia i pokonał w rycerskim turnieju czterdziestu przeciwników (dodam, że Koran zaczerpnął dużo rzeczy z Ewangelii, tak jak i z innych religii).

Podróżujący od XVI wieku na Wschód kupcy i dyplomaci spotykali się tam już z licznymi kawiarniami i sami nauczyli się popijać ten pyszny napój przyrządzony po turecku, czyli następująco - zmieloną na puder kawę wsypuje się na wrzątek z ogromną ilością cukru, tak że napój jest gęsty, bardzo mocny i słodki.

Wśród rozpowszechniających zwyczaj picia kawy znalazł się także Polak Jerzy Franciszek Kulczycki, który za zasługi w wiktorii wiedeńskiej (1683) otrzymał cały zapas kawy, znaleziony w obozie tureckim i założył pierwszą kawiarnię w Wiedniu. Dodam, że Kulczycki posłował do Turcji i znał się dobrze na kawie.

Naturalnie kawa trafiała także do Polski i znany kronikarz, ks. Jędrzej Kitowicz zanotował: "Kaw a rozeszła się po wszystkich domach pańskich, szlachty i bogatych mieszczan, dawano ją naprzód z mlekiem i cukrem, po której pijano wódkę, a herbatę jako sprawującą suchoty, wcale zarzucono, policzono ją do lekarstw." I dalej czytamy: "Tym trunkiem najulubieńszym raczyły się kobiety najwięcej, tak z rana, jak też po obiedzie i po wieczerzy osobliwie gdy w kompanii jakiej, albo podczas tańców długo wysiadywały."

Kawa z zamożniejszych domów przeszła "... do całego pospólstwa - dodaje ksiądz J. Kitowicz. - "Każdy rzemieślnik, który żywił czeladź, kupował za trzy grosze kawy w korzennym sklepie, za sześć groszy cukru i za tyleż pół garnca mleka".

Zwyczaj pijania kawy na śniadanie zakorzenił się w Polsce mocno, chociaż dla oszczędności do prawdziwych ziaren kawy zaczęto dodawać palonego jęczmienia lub grochu. Przypomnijcie sobie "Lalkę" Prusa, a jak żywa stanie wam przed oczyma stara Minclowa, gotująca na śniadania kawę zbożową na mleku subiektom pracującym w sklepie, czyli Wokulskiemu i Rzeckiemu.

Najpiękniejsze jednak strofy temu aromatycznemu trunkowi poświęcił Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu":

"Takiej kawy jak w Polszczę nie ma w żadnym kraju;
W Polszczę, w domu porządnym, z dawnego zwyczaju,
jest do robienia kawy osobna niewiasta,
Nazywa się kawiarka, ta sprowadza z miasta
Lub z wicin bierze ziarna w najlepszym gatunku,
I zna tajne sposoby gotowania trunku,
Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu,
Zapach mokki i gęstość miodowego płynu."

A. Mickiewicz pisał poetycznie, bardziej praktycznie - ojciec Tadeusz Krusiński SJ (1675-1751), który przez osiemnaście lat przebywał w Konstantynopolu jako misjonarz, ogłosił traktat pod tytułem "Pragmatographia de legitimo usu ambrozyj tureckiej".

Nic zatem dziwnego, że już w roku 1763 istniały w Stolicy dwie kawiarnie, jedna za Żelazną Bramą, skromniejsza - dla osób "podlejszego stanu", zaś bardziej wykwintna przy Rynku Starego Miasta, "prowadzona przez siedem sióstr". Liczba kawiarni wzrastała szybko, tak że w roku 1822 miasto liczyło ich około dziewięćdziesięciu.

Ojczyzną kawy jest Abisynia i tam też rosną jej najlepsze gatunki. Głównym jednak producentem jest Brazylia. Niektóre odmiany kawy brazylijskiej dorównują abisyńskim. Dodam, że brazylijskie snoby piją przede wszystkim kawę abisyńską.

Do Polski okresie PRL'u sprowadzano kawę brazylijską i to najgorszego gatunku. Wprawdzie w peweksie lub butikach można było kupić dobre gatunki, ale też trzeba je znać i odróżniać wartości aromatyczne kawy. Przed wojną były w większych miastach sklepy specjalizujące się wyłącznie w sprzedaży kawy i tam radzono klientom i objaśniano zalety poszczególnych jej rodzajów . Dobre gatunki były bardzo drogie i te zaparzano w specjalnych maszynkach, zazwyczaj z porcelany. Taka mokkę podawano w maleńkich filiżaneczkach i delektowano się jej smakiem i aromatem.

Nikt nie pił kawy tak prymitywnie przyrządzanej jak to ma miejsce obecnie - łycha kawy, wrzątek i gotowe! Proponuję czytelniczkom naszego pisma, aby wprowadziły z powrotem elegancką formę serwowania kawy. W eleganckich filiżaneczkach, porządnie zaparzoną, nawet w kamiennym dzbanuszku - ale wyparzonym - do niczego innego nie używanym i co najważniejsze cedziły ją przez gęste sitko aby nie pływały w niej fusy.

Picie kawy, zwłaszcza na spotkaniach, powinno być celebrowane. Smacznego!

Maria Szuszkiewiczowa
Pisno "Być Sobą"Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Bernadetta Soubirousśw. Bernadetta Soubirous

Modlitwa św. Bernadetty SoubirousModlitwa św. Bernadetty Soubirous

Testament Bernadety SoubirouTestament Bernadety Soubirou

Ciało nie tknięte rozkładem śmierciCiało nie tknięte rozkładem śmierci

św. Benedykt Józef Labreśw. Benedykt Józef Labre

Bergen i StavangerBergen i Stavanger

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej