Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zygmuntówka


     Warszawskie ciacho

     Bardziej zaskoczył nas cały szum medialny niż ta wygrana - mówi Witold Teledziński, właściciel cukierni Nova, laureat konkursu na nowe ciastko warszawskie. - Polska branża cukiernicza od lat zdobywa najwyższe nagrody na światowych konkursach, ale nigdy nie doprosiła się żadnej wzmianki w prasie - dodaje. - A co do nazwy: "zygmuntówka została nadesłana do konkursu jako jedna z pierwszych, a żeby było śmieszniej, wymyślił ją nasz wieloletni klient Witold Żyła.

     Z kolei przepis powstał miesiąc przed ogłoszeniem konkursu. Witold Teledziński chciał stworzyć ciastko, które będzie zawierało modną ostatnio żurawinę. Wziął więc bezę, dodał do niej krem śmietanowy i bitą śmietanę, stwierdził, że krem jest niezbyt wyrazisty i zamienił go na czekoladowy. Jeden z cukierników "Novej wymyślił migdałową foremkę. I oto cała legenda warszawskiego ciacha z kwaśną niespodzianką! Od kwietniowego konkursu stało się przebojem stołecznych cukierni, jednak czasem "kwaśną niespodzianką może być zamiast żurawiny truskawka lub wiśnia - bo owoc o wytrawnym smaku to istotny element tej układanki.

      Na koniec krótka instrukcja obsługi, czyli jak elegancko zjeść zygmuntówkę: zdjąć beżową pokrywkę, a bitą śmietanę jeść łyżeczką. Bezę przegryzać lub zjeść na koniec, a kawy lub herbaty lepiej nie słodzić.

     Korpus migdałowy:
      6 dag mąki 1,5 dag masła 20 dag cukru 12 dag białka (4 szt.) 16 dag płatków migdałowych

     Bita śmietana:
      1 litr śmietany kremówki (36%) 10 dag cukru

     Mus czekoladowy:
      20 dag cukru 200 ml wody 10 dag żółtek (6-7 szt.) 50 dag czekolady

     Beza:
      1 kg cukru 200 ml wody 30 dag białek (10 szt.) Konfitura żurawinowa: 1 słoiczek

     Sposób przyrządzenia:
     Cukier tączymy z mąką, dodajemy biatka i płatki migdałowe. Rozpuszczamy masto i dodajemy je do przygotowanej masy. Masę migdałową rozkładamy cienko na pergaminie i opiekamy na ztoty kolor w temp. 200-210 stopni C przez ok. 5 min. Gorącym ciastem wykładamy foremki o średnicy ok. 7 cm. Pozostawiamy do wystygnięcia. Śmietanę ubijamy z cukrem na sztywno. Gotujemy cukier z wodą do temperatury 121 stopni. Otrzymanym syropem zalewamy żółtka i mieszamy aż do wystygnięcia. Rozpuszczamy czekoladę i tączymy ją z żółtkami. Do powstałej masy dodajemy 40 dag ubitej wcześniej śmietany. Z następnej porcji syropu robimy bezy: gorący syrop powoli wlewamy do ubitych białek, mieszając. Z otrzymanej masy szprycujemy beżowe krążki o średnicy ok. 6 cm, które następnie kształtujemy w formę korony. Suszymy w piecu o temp. 100 stopni przez ok. 45 min. Gotowy korpus wypełniamy w 2/3 musem czekoladowym. Nakładamy 2 łyżeczki żurawiny 1 szprycujemy bitą śmietaną. Wierzch przykrywamy beżową koroną.


Marta Troszczyńska


Tekst pochodzi z Tygodnika

28 czerwca 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej