Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Anielskie ciasto siostry Anieli

nbsp;    Któż nie zna s. Anieli Gareckiej, zakonnicy, która zrewolucjonizowała podejście do sztywnej i zimnej kuchni klasztornej? - Kocham gotować - zaczyna s. Aniela, której nie opuszcza uśmiech. - Jestem nawet dyplomowaną kucharką. Na co dzień siostra przygotowuje dania dla seminarzystów salwatorianów w Bagnie na Dolnym Śląsku. Młodzi księża tę kuchnie wspominają później przez wiele lat, bo jak mówią - ożywiała im życie w XVIII-wiecznych pałacowych murach.

     To właśnie salwatorianie zaprosili s. Anielę na łamy swojego czasopisma "Salwator", aby poprowadziła tam rubrykę kulinarną. - Potem jeden z księży namówił mnie na wydanie tych przepisów i tak powstała "Kuchnia klasztorna". Dania powstawały z tego, co urosło w naszym gospodarstwie - podkreśla.

     Potem przyszła kolej na "Ciasta siostry Anieli", kuchnię "jarską" i "anielską". Siostra Aniela potrafi zrobić także różne przetwory, dekoracje, a nawet swojskie wędliny.

     - Mówią, że nie można mnie zaskoczyć, bo zawsze, na każdą okazję mam przygotowane coś w zanadrzu. Nie udało się to nawet kard. Karolowi Wojtyle i kard. Henrykowi Gulbinowiczowi, którzy przyjechali kiedyś na niezapowiedzianą wizytę. Uwijałam się jak w ukropie, żeby przygotować honorowym gościom wystawny obiad. Miałam na szczęście schowane jakieś ich przysmaki, kiedy nagle wchodzi do kuchni kard. Wojtyła i mówi, żeby się tak nie spieszyć, bo on miałby ochotę jedynie na zsiadłe mleko. I na całe szczęście - miałam - wspomina z radością s. Aniela Garecka.

     - Czasem w naszym seminarium gościmy jakichś profesorów, księży lub braci i oni nawet nie wiedzą, że ja wiem, co oni lubią i na obiad potrafię ich nieźle zaskoczyć! - mówi s. Aniela.

     Siostra Aniela jest wyznawczynią kuchni sezonowej, tzn. menu zmienia wraz z nadejściem nowego sezonu. - Ponieważ przy klasztorze mamy gospodarstwo, to w ogródku znajduję inspirację na kolejne dania. Dzisiaj na przykład idę tam nazrywać śliwek do " szybkiego ciasta, które zawsze wychodzi". Bo co to za niedziela bez ciasta! - dziwi się zakonnica.

     Warto spróbować, bo podobno "nawet w niebie nie mają lepszego".

     Składniki:

      5 jajek 1 szklanka cukru 16 g cukru waniliowego 2 szklanki mąki 2 łyżeczki proszku do pieczenia 25 dag masła/margaryny 0,5 kg śliwek cukier puder

     Sposób przyrządzenia:
     Białka ubić z cukrem kryształem i waniliowym. Masło rozpuścić i zaczekać aż wystygnie. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem, żóttka i masło, delikatnie wymieszać aż do połączenia się wszystkich składników. Ciasto wyłożyć do natłuszczonej blachy. Śliwki wydrylować i ułożyć połówki na wierzchu ciasta tak, aby skórka była do dołu. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni ok. godziny. Ciasto posypać cukrem pudrem.


Marta Troszczyńska


Tekst pochodzi z Tygodnika

18 października 2009   


100 i więcej przepisów na chłodniki i zimne zupy 100 i więcej przepisów na chłodniki i zimne zupy
Teresa Miazgowska
Chłodniki, stała pozycja w kuchni polskiej i zajmująca coraz więcej miejsca w kuchni światowej, powracają do łask smakoszy. Są to bowiem, wbrew pozorom, świetne, smaczne, zdrowe, często dietetyczne, łatwe do przygotowania, niedrogie i bardzo eleganckie zupy całoroczne.... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Halina: 06.11.2015, 09:29
 Warto spróbować.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej