Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Kodeks przyjaźni

     Przyjaźń może być wielkim skarbem. Jeśli się o nią odpowiednio zadba, wtedy może trwać przez cale życie. Jest jednym z najważniejszych rodzajów więzi międzyludzkich i warto o nią zabiegać. Do pewnych i oczywistych zasad przyjaźni należą lojalność, poleganie na sobie nawzajem, wzajemna pomoc, dyskrecja i tolerancja. To jasne, że w przyjaźni najistotniejsza jest szczerość. Żeby ona była możliwa - konieczne jest zaufanie. To z kolei jest poparte cnotą dyskrecji.

     Nie można się z kimś przyjaźnić i jednocześnie zdradzać jego tajemnic, opowiadać innym to, co on nam zawierzył itp. Nie powinno się też obgadywać przyjaciela poza jego plecami ani też peszyć w towarzystwie. To oczywiste. Tak samo jak zasada, że nie odbiera się dziewczyny przyjacielowi czy chłopca przyjaciółce. To są niezwykle skomplikowane sprawy, dlatego też lepiej nie łączyć miłości z przyjaźnią. W przypadku konfliktu między miłością a przyjaźnią, jeśli wybierze się miłość (czyli zdradę przyjaciela) będzie to zazwyczaj oznaczało koniec przyjaźni. Jeśli porównujemy przyjaźń z miłością to warto wspomnieć o tym, co nie obowiązuje w przyjaźni (a obowiązuje w miłości). Mam tu na myśli wyłączność. Jeśli mamy jednego przyjaciela, to nie znaczy, że on nie może się przyjaźnić z innymi osobami. Miłość jest o wiele bardziej zaborcza, nie zawsze idzie na kompromis.

     W przypadku przyjaźni może się spełnić potoczne powiedzenie, że przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi. Może - aczkolwiek nie musi. W przyjaźni, podobnie jak w innych relacjach międzyludzkich, nie obowiązuje też zwierzanie się ze wszystkiego. Każdy człowiek ma prawo do swojego życia, do tajemnic, do prywatności. Nie należy żądać od przyjaciół, aby w każdej sprawie radzili się nas, ani też obrażać się, gdy tego nie robią. W przyjaźni trzeba cenić odrębność, indywidualność. Każdy w tej relacji mówi o sobie tyle, ile chce.

     Nie należy również podporządkowywać sobie przyjaciół, uzależniać ich od siebie, decydować za nich na zasadzie: "Ja wiem lepiej co dla niego jest dobre". Warto starać się o to, żeby przyjaźń była symetryczna, tzn. żeby obie osoby zwierzały się sobie i obie siebie wzajemnie słuchały. Dość często się jednak zdarza, że jedna osoba jest bardziej ekspansywna i aktywna, a druga - wyłącznie słuchająca - mająca poczucie, że nikt się nią nie interesuje. I jeszcze jedno: nie warto "używać" przyjaciół do załatwiania swoich spraw towarzyskich, np. do poznawania z kimś czy umawiania się itd. Przyjaciela traktuje się wtedy jako pośrednika, a samemu też się niczego nie uczy.

     To tyle na temat kodeksu przyjaźni. Ale gdyby ktoś czuł się tak samotny jak wyspa na oceanie i szukał ponadczasowej przyjaźni opartej na zasadzie fair play, to niech weźmie sobie głęboko do serca tę refleksję, która zrodziła się spontanicznie dzięki tym zwykłym, czasami zupełnie przez nas nie przeglądanym pocztówkom, które zapisane są nie tylko pozdrowieniami z wakacji, ale pamięcią o nas i o naszej przyjaźni.


Autor nieznany   

Wasze komentarze:
 Ania Tłuszcz : 05.04.2009, 11:25
 Dla mnie jest najważniejsza przyjażń bo ona jest i będzie . :):):):):):)
 Klarcia :***: 28.03.2009, 19:02
 Też wyznaję tę zasadę "miec wielu przyjaciół to nie mieć żadnego" ale myśle też że faktem jest iż "prawdziwych przyjaciół paznaje się w biedzie" No i jeszcze jedno "nie skarb jest przyjacielem lecz przykaciel skarbem" <333 PAMIĘTAJMY O TYCH RZECZACH BO INACZEJ NICI Z PRAWDZIWEJ PRZYJAŻNI!!!
 Justyna i Iza: 15.01.2009, 09:51
 Zgadzamy się z tym tekstem w 100% :) ****Pozdrowienia****
 krrecik: 07.12.2008, 13:40
 ja tez uwazam ze jest mozliwa. powiem tylko tyle kaplani przynajmniej jeden;p tez uwaza ze moze istniec:D
 Claudia91: 11.10.2008, 21:49
 moim zdaniem jest mozliwa.Przynajmniej u mnie tak jest:) i jest to piekna szczera przyjazn oparta na Wierze w Boga.Pozdrawiam.
 ktos: 29.09.2008, 11:20
 czy jest mozliwa przyjazn pomiedzy ksiedzem a dzieczyna?
 Kasia: 06.09.2008, 16:43
 A ja wyznaje zasade "miec wielu przyjaciół to nie mieć żadnego".
 magdam: 22.08.2008, 23:29
 swietny tekst. w 100% zgadzam sie. ja niestety nie mam prawdziwego przyjaciela i mam nadzieje ze po zastosowaniu sie do wskazówek powyższego tekstu znajde tego jednego niepowtarzalnego przyjaciela
 justysia:): 04.10.2007, 22:57
 oczywiście zgadzam się z tym


 kokkk: 20.09.2007, 14:37
 czesc
[1] (2)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Franciszka BorgiaszaModlitwa do św. Franciszka Borgiasza

Pius XI - Papież trzech jubileuszyPius XI - Papież trzech jubileuszy

Bóg Ojciec, który mieszka w nasBóg Ojciec, który mieszka w nas

Kto nie miał psa nie był kochany i nie umie kochać"Kto nie miał psa nie był kochany i nie umie kochać"

Starożytne przekłady z septuagintyStarożytne przekłady z septuaginty

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej