Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Świadectwo Magdaleny

Ruch Czystych Serc

     Dzień 3 października 2003 r. w 25 rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II stał się dla naszej wspólnoty parafialnej pw. Św. Antoniego w Konarzynach niezwykłym dniem, w którym to dniu został założony "Ruch Czystych Serc" pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Tadeusza Knuta. Jest to piękny prezent dla Ojca Świętego z okazji srebrnego Jubileuszu Jego Pontyfikatu.

"Błogosławieni czystego serca,
albowiem oni Boga oglądać będą"
(Mt 5,8)

     Można by było się zastanowić nad etymologią słowa "czyste serce". Czyste serce to serce, które jest wolne, wolne od tego, by dawać.

     Czyste serce to serce, które służy, które kocha Boga miłością niepodzielną. Czyste serce może bez trudu zobaczyć Chrystusa w : głodnym, osamotnionym, niekochanym, alkoholiku itd. "Nie jest on głodny z braku kawałka chleba, ale z braku miłości ..." Matka Teresa z Kalkuty. Mieć czyste serce to jeszcze mało! Trzeba nam czystych oczu, aby zobaczyć Chrystusa w drugim człowieku. Naturalnie nasza radość będzie pełna, jeżeli będziemy trwać w Jego miłości, ponieważ Jego miłość jest doskonała, bezwarunkowa. Radosne serce jest jak promień słońca Bożej miłości. Jeśli, więc pozwolimy Mu żyć Jego życiem w nas doświadczymy tej miłości. Dzisiejszy świat jest spragniony miłości płynącej z czystego serca. Ponieważ ten kto ma czyste serce może oglądać go czystymi oczyma.

"To wam powiedziałem,
aby radość moja w was była
i aby radość wasza była pełna"
(J 15,11)

     Patronką tego otóż ruchu jest bł. Karolina Kózkówna, z której powinno się czerpać wzór, poprzez jej system wartości.

     Jej pragnieniem było upodobnić się do Najświętszej Panienki powtarzała często słowa:"...iż pragnie zachować czystość i być z Najświętszą Dziewicą w niebie". W czasie okupacji Karolina została podstępnie uprowadzona z domu przez żołnierza armii rosyjskiej, Poniosła męczeńską śmierć poświęcając własne życie w obronie swojego dziewictwa, dając tym samym największe świadectwo miłości do Boga.

     Po wyniesieniu na ołtarze bł. Karoliny Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie swojej trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny po homilii powiedział: "Ta młodziutka córka kościoła tarnowskiego swoim życiem i śmiercią mówi przede wszystkim do młodych (...) Mówi o godności kobiety, o godności osoby ludzkiej . O godności ciała, które w prawdzie na tym świecie podlega śmierci, ale nosi w sobie zapis nieśmiertelności, jaką człowiek ma osiągnąć w Bogu wiecznym i żywym, osiągnąć przez Chrystusa".

     Czytając kiedyś artykuł z dwumiesięcznika "Miłujcie się" o czystości przedmałżeńskiej. Pamiętam, że bardzo chciałam należeć do takiego ruchu. I kiedy dowiedziałam się, że także i w naszej parafii ma powstać "Ruch Czystych Serc" uznałam to za największe zaproszenie w swoim życiu i wstąpiłam w szeregi osób należących do ruchu.

     Uważam, że czystość jest największym skarbem, jest cnotą - czyli sprawnością ku dobru, którą mogę ofiarować tej osobie, którą kocham. Ale uwaga! - dopiero po zawarciu związku małżeńskiego. Mogę oddać się jej bezgranicznie. I tylko tej jednej osobie mogę ofiarować coś najcenniejszego z siebie "czystość". To właśnie czystość przygotowuje do cieszenia się współżyciem w małżeństwie. Akt małżeński jest jednym z najpełniejszych darów składanych z siebie współmałżonkowi.

     We współczesnym świecie dziewictwo stało się podmiotem wyśmiania, ale na szczęście nie dla wszystkich osób. Dobrze, że są takie osoby które chcą zachować czystość do zawarcia związku małżeńskiego. Gdy tak się przeżyje swoją miłość to będzie ona radością prawdziwej czystej miłości.

     Zachęcam więc te osoby, które nie mogą się jeszcze zdecydować lub te osoby którym brak odwagi do pójścia w ślad za Chrystusem od którego powinniśmy uczyć się czystej i nieskazitelnej miłości. I życzę radości z przeżywania czystej i prawdziwej miłości, która jest najcenniejszym darem. A tym, którzy lękają się wstąpienia w szeregi osób i złożenia przyrzeczenia "Odwagi! Nie bójcie się!"

     Nie zapominajcie o tym, że prawdziwa miłość czeka.


Magdalena Czapiewska

Wasze komentarze:
 Tomek: 02.08.2015, 14:29
 Każde zachowanie które poniża Twoją świętość wobec przykazań oddala Cię od Boga. Miłuj Boga z CAŁEGO SERCA.
 Monika: 15.09.2009, 20:11
 Artykul jest bardzo ciekawy i jeszcze bardziej mnie utwierdzil w moim przekonaniu,zeby wstapic do tego ruchu:) I stanie sie to w ten piatek po godzinie 18 wraz z moja najlepsza przyjaciolka:):) Pozdrawam wszystkich:)
 Anula:P: 31.12.2008, 00:21
 ten artukuł bardzo mnie doksztalcił. jestem za promowaniem życia w czystości, bo sama naleze do RCS. i zachęcam wszystkich młodych do zastanowienia się nad życiem w czystości. pozdrawiam:P
 Maciek: 18.11.2008, 20:45
 Znowu ja. Pamiętaj, że nawet, jeśli niektóre pieszczoty u kobiety nie wywołują większych sensacji na tle czystości, to niestety u mężczyzn bywa całkiem często na odwrót. Trzeba unikać balansowania na krawędzi, zwłaszcza, że nie wiesz do końca, gdzie się ona zaczyna i kończy u bliskiej Ci osoby. Najlepiej unikać wszystkiego, co czujesz, że będzie wyrzutem sumienia + wsłuchiwać się w Głos Boga w Duszy. Jeszcze raz pozdrawiam, teraz już ostatni ;).
 Maciek: 18.11.2008, 20:40
 Bardzo dobrze, że o to pytasz, Olu. Otóż, mieć czyste serce, to znaczy właśnie nie zasłaniać sobie widoku Boga używając płciowości niezgodnie z Jego wolą /przykazaniami/. Tak niestety jest, że jesteśmy słabi i grzeszni. Unikać więc musimy wszelkiej okazji do grzechu, ciężkiego i lekkiego. Jeśli coś jest powodem do grzechu, należy to odciąć. Należy unikać nawet wszystkiego, co ma pozór zła. Poza tym, można utracić dziewictwo, nie mając z nikim stosunku, ani nie dopuszczając się np. samogwałtu. Jak ?? Wystarczy, że w naszym umyśle powstanie trwałe i świadomie utrwalone skojarzenie: że dopuszczanie pokus do głosu jest ... dopuszczalne. Jezus podkreślał nieraz, że samo myślenie może być grzechem ciężkim, i być utratą czystości. Tak więc, aby być czystego serca, należy ucinać grzech u nasady, zaraz po wystąpieniu "objawów kuszenia". Bo nie jest konieczne anatomiczne utracenie dziewictwa, by stać się nieczystym. Wszystko zaczyna się w naszej duszy, Ośrodku Życia Bożego. Pozdrawiam cieplutko. Trzymaj się Olu.
 olleczka: 19.10.2008, 12:56
 w wiekszosci swiadectw wspomina sie o czystosci w przypadku wspolzycia, czyli konkretnie, gdy dochodzi do stosunku pluciowego i traci sie dziewictwo. to jest dla mnie zrozumiale i jasne. mam jednak problem w rozeznaniu czy niektore pieszczoty sa zgodne z czystoscia serca. nie jest to nigdzie dokladnie wyjasnione co mozna a czego nie mozna robic gdy chce sie zyc w czystosci..zwlaszcza ze przez wspolczesna mysl masowa trudno jest stwierdzic co mozna nazwac stosunkiem(seksem) a co nie. jestem za zyciem w czystosci, bo wtedy nabiera sie szacunku do drugiej osoby pozwala na to by sie poznac i to jest piekne. tylko kto mi to wszystko dokladnie wytlumaczy?? pozdrawiam i mysle ze mi ktos pomoze.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 7Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 7

św. Saba Jerozolimskiśw. Saba Jerozolimski

Modlitwa do św. SabyModlitwa do św. Saby

św. Gerald z Bragiśw. Gerald z Bragi

Modlitwa do św. Geralda z BragiModlitwa do św. Geralda z Bragi

Kościół pw. św. Floriana w Chodzieży, fot. Przemysław JahrMiasto Szwajcarią zwane

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej