Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Parada bez tęczy

EuroPride 2010 w Warszawie miała być największą tego typu imprezą w naszej części Europy. Na razie szykuje się totalna klapa. Brakuje nie tylko sponsorów parady ale i zainteresowanych. Ale to przecież nie powód do żalu.

Organizatorzy EuroPride w Polsce wciąż szukają chętnych na sponsorowanie ogłoszonej już przed trzema laty imprezy. Do jej rozpoczęcia pozostało niespełna półtora miesiąca. - Część sponsorów, która zapowiadała swój wkład, wycofała się. Z pozostałymi trwają szczegółowe rozmowy i ustalenia - informuje Adam Biskupiak z Fundacji Równości, odpowiadającej za organizację imprezy. Około 40% kosztów pokrywamy z funduszy organizatorów, pozostałą część pokryć mieliby sponsorzy - mówi Adam Biskupiak, nie chcąc jednocześnie ujawniać całości kosztów EuroPride."

- To, że trwają negocjacje ze sponsorami, nie znaczy, że przygotowania się nie odbywają. Sponsorów szukamy wyłącznie na koncert, wszystkie pozostałe imprezy są już sfinansowane, włącznie z paradą - ocenia Adam Biskupiak.

Tymczasem Mazurkas Travel zajmujący się rezerwacją miejsc w hotelach dla uczestników EuroPride oraz organizacją zwiedzania przez nich miasta ocenia, że zainteresowanie imprezą jest niewielkie. - Na zarezerwowanych kilka tysięcy miejsc hotelowych niewiele osób dokonało opłaty - odpowiada anonimowo pracowniczka biura. - Nic więcej nie mogę powiedzieć - przerywa rozmowę, rzucając słuchawką. Kolejne pytania stwarzają coraz bardziej napiętą sytuację. - My nie jesteśmy organizatorami tylko pośrednikami - informuje zniecierpliwiona kierownik działu Mazurkas Travel zajmującego się lokalizacją. Ona też nie chce podać swojego nazwiska. - Uczestnicy EuroPride będą kupować miejsca w bliższym terminie rozpoczęcia imprezy - tłumaczy Adam Biskupiak.

W programie EuroPride, która ma się rozpocząć już 2 lipca, zapisano wydarzenia kulturalne z festiwalem filmów oraz koncertem w Sali Kongresowej. W weekend 16-18 lipca odbywać się będzie piknik rodzinny (!), zaś w sobotę 17 lipca ulicami Warszawy przejść ma parada lesbijek i gejów. Na stronie internetowej organizatorzy zapowiadają, że będzie to największa impreza w Europie Srodkowo-Wschodniej. Opisują też historię pierwszych marszów w Polsce, które rozpoczęły się w 2001 r. Jednak jak piszą organizatorzy, "nasz marsz ku wolności, przerwany został brutalnie przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, który w 2004 r. nie wydał pozwolenia na paradę, uzasadniając to między innymi "ochroną moralności i uczuć religijnych mieszkańców". Pomimo protestów zakazu nie cofnięto. Zamiast parady odbył się wiec pod Ratuszem, który zgromadził 2000 osób. Rok później prezydent Warszawy wydaje ponowny zakaz "Parady Równości".

MIASTO DOTUJE

- EuroPride nie została jeszcze zgłoszona w Urzędzie Miasta. Zgodnie z ustawą wystarczy, by organizatorzy zgromadzenia dokonali zgłoszenia na trzy dni przed imprezą - informuje Karolina Malczyk-Rokicińska, pełnomocniczka do spraw dyskryminacji, powołana przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Stolica ma bowiem taki urząd jako pierwsze miasto w Polsce. - Rozmowy z przedstawicielami Fundacji Równości trwają już od lutego - mówi pani pełnomocnik. Dotychczas odbyły się trzy spotkania. - Ustaliliśmy, że fundacja ma złożyć pismo do władz miasta z określeniem wsparcia, jakiego potrzebuje. Mieliśmy się wspólnie zastanowić, co można zrobić w tym zakresie. Dotychczas nie wpłynęły do nas żadne pisma. Na organizację imprezy nie przekazaliśmy żadnych środków - wyjaśnia Karolina Malczyk-Rokicińska.

Po zgłoszeniu imprezy władze miasta będą musiały zorganizować służby porządkowe. - Biuro Bezpieczeństwa Kryzysowego jest przygotowane, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczestnikom parady, jak i pozostałym mieszkańcom Warszawy. - informuje Karolina Malczyk-Rokicińska. - Miasto może wspierać finansowo organizacje pozarządowe tylko w drodze otwartych konkursów ofert, na przykład jeśli fundacja wystartuje w konkursie na zadania z obszaru przeciwdziałania dyskryminacji i promowania różnorodności, o czym informowałam fundację - mówi Karolina Malczyk-Rokicińska.

Jesienią ubiegłego roku miejskie Biuro Kultury dofinansowało "Queer Warsaw" - angielskie wydanie przewodnika kulturalno-historycznego dla gejów i lesbijek po Warszawie. Na projekt przekazano 15,6 tys. zł. Wersja polska nosi tytuł "HomoWarszawa". Przewodnik pokazuje Warszawę sprzed lat i tę współczesną widzianą-oczami warszawskich gejów i lesbijek. - Dotacja przekazana została z tytułu popularyzacji dziedzictwa kulturowego i wielokulturowości Warszawy - uzasadnia Karolina Malczyk-Rokicińska. W wydanie wersji angielskiej miały zaangażować się Otwarte Forum i Stowarzyszenie Lambda, które na czas EuroPride planuje cały tydzień imprez pod nazwą "Lambda Cafe". Przez 12 godzin dziennie chce zapraszać na pokazy filmowe, wystawy, dyskusje.

ILE ZAPŁACIMY?

Od kilku lat Lambda otrzymuje z Urzędu Miasta wysokie dotacje. W 2007 r. była to suma % tys. zł, w 2008 r. - już ponad 114 tys. zł.

- W roku 2010 Stowarzyszenie Lambda otrzymało dofinansowanie w kwocie 232 600 zł - informuje Karolina Malczyk-Rokicińska - na programy: "Profesjonalne wsparcie osób dorosłych używających i nadużywających alkoholu", "Prowadzenie poradni internetowej zajmującej się profilaktyką uzależnień, poradnictwem psychologicznym, prawnym i socjalnym oraz obsługą forum dla osób eksperymentujących ze środkami psychoaktywnymi, w tym z alkoholem, osób uzależnionych i ich rodzin", "Prowadzenie poradni internetowej zajmującej się poradnictwem w zakresie profilaktyki HIV oraz bezpieczniejszych zachowań seksualnych" - wylicza Karolina Malczyk-Rokicińska.

Zdaniem pani pełnomocnik, działania podjęte w ramach tych zadań są ważnym elementem profilaktyki z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi, profilaktyki i ograniczenia skutków narkomanii, prowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych. Działania te mają także na celu przeciwdziałanie stygmatyzacji osób żyjących z HIV/ AIDS.

Lambda działa w określonym środowisku, o czym pisze na swojej stronie internetowej: "Naszą misją jest budowanie pozytywnej tożsamości lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów oraz kształtowanie wobec nich akceptacji społecznej".

W 2008 r. w ramach "Działania Informacyjno-Edukacyjnego w klubach LGBTQ (Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) Lambda rozdawała prezerwatywy i żele ułatwiające homoseksualne współżycie (lubrykanty). Na ten cel z miejskiej kasy przeznaczyła ponad 74 tys. zł. W 2008 r. z dotacji pokrywała też część czynszu. Wokół dotacji dla Lambdy rodzi się wiele pytań, jak choćby to: dlaczego na działalność internetowej poradni miasto rezerwuje środki rzędu 20 tys. zł?

Karolina Malczyk-Rokicińska uzasadnia, że inne organizacje, w tym na przykład Caritas czy Monar, otrzymują dużo wyższe kwoty dofinansowania, odpowiednio: 3 178 391,69 oraz 2 482 882,00 zł. W 2009 r. miasto wsparło 2 508 organizacji. Łącznie w budżecie na 2010 r. zaplanowano na dotacje celowe na zadania zlecone podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych 149 906 301 zł.

Jako podatnicy nie wiemy, jak wiele szanowanych społecznie organizacji dotacji z miasta nie dostało. Ale przypomnijmy te opisywane w naszym tygodniku jak choćby Dom Samotnej Matki Nazaret w Otwocku czy Fundacja Wybieram Wolność, organizująca zajęcia dla praskiej,młodzieży z patologicznych rodzin.

Zgodę na zaplanowaną na 9 maja bieżącego roku w Wilnie pierwszą paradę gejów i lesbijek uchylił Wileński Sąd Administracyjny. Tym samym cofnął wydane przez tamtejszy samorząd zezwolenie podpisane przez burmistrza Wilna, mimo ostrych protestów konserwatystów. Wniosek do sądu skierował pełniący obowiązki prokuratora generalnego Litwy Raimondas Petrauskas. "Mamy podstawy, by sądzić, że państwo nie będzie w stanie zapewnić im należytej ochrony" - brzmiało uzasadnienie we wniosku. Manifestacji sprzeciwiała się większość społeczeństwa litewskiego i wielu polityków.

Będziemy informować naszych czytelników, ile zapłacimy jako podatnicy - decyzjami Urzędu Miasta - za zapewnienie bezpieczeństwa na EuroPride.

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej