Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Światło w ciemności

    Zuziu, wybierzesz się ze mną jutro na roraty? - pytam, a moja córka odpowiada z wahaniem: - No... chyba tak, ale czy to koniecznie musi być tak wcześnie rano?! - Koniecznie! - wykrzykuję z przekonaniem, bo szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie rorat wieczorem. Fascynuje mnie symboliczna wymowa tej pierwszej porannej Mszy, zawieszonej między nocą a dniem! Z zapałem opowiadam dzieciom, jak rozumiem ideę rorat. Mówię, że ciemność nocy, która rozpoczyna tę Mszę, symbolizuje mroki świata bez Zbawiciela, a właściwie także ciemność każdej duszy, której nie rozświetlił Bóg. "Światłością świata" (J 8,12) jest Chrystus! Bez Niego błądzilibyśmy w ciemnościach grzechu! Według mnie roraty skupiają w sobie wszystko, co charakterystyczne dla Adwentu: wdzięczność dla Maryi, że powiedziała "tak", dosłowne i symboliczne zarazem i oczekiwanie w mrokach nocy na "narodziny" światła, które przyniesie dzień. Na dokładkę mamy także akcent wyrzeczenia - wszak trzeba skrócić sen, by pognać z lampionem do kościoła!

     Gdy nazajutrz wychodzimy z Zuzią na roraty, jest ciemno, ale ulice oświetlone latarniami i światłami samochodów wcale nie toną w mroku. Zuzia jest trochę rozczarowana. Spodziewała się chyba, że będziemy potykać się w nieprzeniknionej czerni nocy, odrobinę tylko rozproszonej nikłym światłem naszego lampionu. - Niby jest jasno, a jednak nadal trwa noc. W sumie to te sztuczne światła niewiele mogą... -mówi w końcu Zuzia, a ja dodaję: - Masz rację, a duszę może przecież rozświetlić tylko Prawdziwe Światło... I pośród tej nocy, w drodze na roraty, budzi się we mnie gwałtowna tęsknota za Chrystusem. Dopiero razem z tą tęsknotą zaczyna się we mnie prawdziwy Adwent -oczekiwanie na narodziny Światła, które wyzwala z ciemności!

     Doświadczenie "nocy" jest niezbędne, by zatęsknić za Światłem.


Monika Staniszewska


Tekst pochodzi z Tygodnika

13 grudnia 2009   


Miłość potrzebuje stanowczości Miłość potrzebuje stanowczości
James C. Dobson
Niniejsza książka przedstawia sposoby działania w rodzinie, w której trwa kryzys małżeński. Zawiera ona pewne praktyczne propozycje postępowania, które mogą pomóc w zachęceniu obojętnego partnera do powrotu ku obowiązkom małżeńskim... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej