Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Pomyślności!

     W szkolnym podręczniku Zuzi jest ćwiczenie, które polega na tym, że trzeba ułożyć życzenia, wybierając odpowiednie zwroty z tych, które zaproponowano. Okazuje się, że obie moje dziewczyny nie bardzo wiedzą, co to jest "pomyślność", której zwyczajowo wszyscy sobie życzą, zwłaszcza w odniesieniu do nowego roku. Chętnie "odbijam" pytania dzieci, żeby najpierw poznać ich twórcze pomysły, nieskrępowane jeszcze utartymi schematami pojęciowymi. Pytam więc i tym razem: - A jak wy myślicie? - Pierwsza mówi Zuzia, jak zwykle z filozoficzną zadumą: - "Pomyślność" oznacza, że zanim się coś zrobi, trzeba najpierw pomyśleć, bo takich nieprzemyślanych rzeczy często się potem żałuje. Dlatego warto sobie życzyć tej "pomyślności". Marysia zaś dodaje: - "pomyślność" to dobre myśli.

     Hmm..., interpretacje ciekawe, lecz rozbieżne nieco ze słownikową definicją, a ja (z zawodową pasją!) lubię udowadniać dzieciom przydatność ogromnej ma sy słowników tłoczących się na półkach wokół mojegi biurka. Wyciągam więc jeden z opasłych tomów i po daję Zuzi. A ona, dumna ze swej sprawności w posługi waniu się alfabetem, odnajduje właściwą notkę i czyta - "pomyślny" znaczy "zgodny z naszymi oczekiwania mi, korzystny...". Przez chwilę zastanawia się nad tyrr co przeczytała. - Jednak nie zawsze to, czego sobie sa mi życzymy, okazuje się dla nas dobre... - podsumc wuje z westchnieniem.

     - A dlaczego tak myślisz? pytam zaczepnie. I zaczyna si zabawna rozmowa o rozma tych chybionych pragnieniac moich córek. Ja także dorzucam co nieco z puli wła nych doświadczeń. I z naszej rozmowy wynika jasno, i człowiek ma bardzo złudne pojecie o tym, co rzecz wiście może uczynić go szczęśliwym. Dlatego, jak tra nie spostrzegł ks. Jan Twardowski, lepiej "życzmy si bie pomyślności Bożej, czyli tego, żeby wszystko dzia się po myśli Pana Boga".


Monika Staniszewska


Tekst pochodzi z Tygodnika

17 stycznia 2010   


Miłość potrzebuje stanowczości Miłość potrzebuje stanowczości
James C. Dobson
Niniejsza książka przedstawia sposoby działania w rodzinie, w której trwa kryzys małżeński. Zawiera ona pewne praktyczne propozycje postępowania, które mogą pomóc w zachęceniu obojętnego partnera do powrotu ku obowiązkom małżeńskim... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej