Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pomyślności!

     W szkolnym podręczniku Zuzi jest ćwiczenie, które polega na tym, że trzeba ułożyć życzenia, wybierając odpowiednie zwroty z tych, które zaproponowano. Okazuje się, że obie moje dziewczyny nie bardzo wiedzą, co to jest "pomyślność", której zwyczajowo wszyscy sobie życzą, zwłaszcza w odniesieniu do nowego roku.

     Chętnie "odbijam" pytania dzieci, żeby najpierw poznać ich twórcze pomysły, nieskrępowane jeszcze utartymi schematami pojęciowymi. Pytam więc i tym razem: - A jak wy myślicie? - Pierwsza mówi Zuzia, jak zwykle z filozoficzną zadumą: - "Pomyślność" oznacza, że zanim się coś zrobi, trzeba najpierw pomyśleć, bo takich nieprzemyślanych rzeczy często się potem żałuje. Dlatego warto sobie życzyć tej "pomyślności". Marysia zaś dodaje: - "pomyślność" to dobre myśli.

     Hmm..., interpretacje ciekawe, lecz rozbieżne nieco ze słownikową definicją, a ja (z zawodową pasją!) lubię udowadniać dzieciom przydatność ogromnej ma sy słowników tłoczących się na półkach wokół mojegi biurka. Wyciągam więc jeden z opasłych tomów i po daję Zuzi. A ona, dumna ze swej sprawności w posługi waniu się alfabetem, odnajduje właściwą notkę i czyta - "pomyślny" znaczy "zgodny z naszymi oczekiwania mi, korzystny...". Przez chwilę zastanawia się nad tyrr co przeczytała. - Jednak nie zawsze to, czego sobie sa mi życzymy, okazuje się dla nas dobre... - podsumc wuje z westchnieniem.

     - A dlaczego tak myślisz? pytam zaczepnie. I zaczyna si zabawna rozmowa o rozma tych chybionych pragnieniac moich córek. Ja także dorzucam co nieco z puli wła nych doświadczeń. I z naszej rozmowy wynika jasno, i człowiek ma bardzo złudne pojecie o tym, co rzecz wiście może uczynić go szczęśliwym. Dlatego, jak tra nie spostrzegł ks. Jan Twardowski, lepiej "życzmy si bie pomyślności Bożej, czyli tego, żeby wszystko dzia się po myśli Pana Boga".

Monika Staniszewska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 17 stycznia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej